Vaginálna mykóza potrápi každú ženu aspoň raz za život

Inak prezývaná aj kvasinková infekcia alebo kandidóza predstavuje gynekologický problém, ktorý spôsobuje kvasinková huba Candida albicans. V ľudskom tele neustále prítomná. Za normálnych okolností mu neprekáža, práve naopak, je aj pre telo prospešná. Nachádza sa v koži, sliznici, ústnej dutine a vo vagíne. Problém nastáva, až keď dôjde k narušeniu prirodzenej mikroflóry vaginálneho prostredia. Vtedy sa táto huba začne rozmnožovať a spôsobuje infekciu, ktorá vedie k výtoku a intenzívnemu svrbeniu pošvy.

Hlavné príznaky

Je to druhé najrozšírenejšie ochorenie pohlavných orgánov hlavne u žien, ale v malom množstve sa objavuje aj u mužov. U mužov sa prejavuje ako svrbenie v intímnych partiách, začervenanie, opuchy alebo pľuzgieriky na povrchu penisu.

Vaginálna mykóza sa ohlási hneď na začiatku. Môžeme pociťovať neustávajúce svrbenie v pošve, jemné pálenie pri močení alebo hustý hrudkovitý výtok bez zápachu.

Síce ide o ochorenie pohlavných orgánov, napriek tomu nie je vaginálna mykóza vnímaná ako pohlavné prenosné ochorenie. Je málo prípadov, kedy to partner chytil od svojej partnerky. U mužov, ktorí to šťastie nemali a nakoniec sa nakazili kvasinkami, bývajú prejavy podobné ako u žien,  ale často krát sú slabšie, dokonca až nebadateľné.  Čo sa týka plodnosti, toto ochorenie naň nemá žiaden vplyv, ani neohrozuje plod počas celého tehotenstva.

Na liečbu nekomplikovanej mykózy stačí aj 1 DEŇ

Je dôležité vedieť, že naše telo si s touto infekciou samé neporadí. Na boj s kvasinkami potrebuje účinné látky, takzvané „antimykotiká“. Obsahujú ich liečivá na predpis, ale aj voľno predajné, na ktoré predpis nepotrebujete a zoženiete ich v každej lekárni. Dokonca si môžete vybrať aj aplikačnú formu a dĺžku liečby. Na výber sú od vaginálnych tabliet, mastí, čapíkov až po krémy, ktoré sa pomocou aplikátora aplikujú priamo do vagíny. Spravidla tieto liečivá zaúčinkujú rýchlo, dokonca už za 1 deň. Dĺžku liečby si žena môže zvoliť sama. Jednorazová forma ponúka klasickú tvrdú tabletu s obsahom liečiva klotrimazol, čo predstavuje rokmi osvedčenú a ženami overenú rýchlu pomoc. Účinné antimykotikum, rovnako na báze klotrimazolu, je vo forme vaginálnych tabliet dostupné aj na 6 dní – pre ženy, ktoré preferujú kontinuálnu liečbu. Novinkou je tzv. mäkká vaginálna kapsula, ktorej výhodou je ľahké, komfortné zavádzanie a liečba v podobe jedného kroku. Po rozpustení želatínového obalu sa uvoľní jej krémovitý obsah s účinnou látkou a pôsobí priamo na sliznicu pošvy. Mäkká kapsula Canesten GYN má tvar slzy (kvapky), nedrobí sa a benefitom je ústup príznakov už po jedinej aplikácii. Nemusíte tak myslieť na podanie ďalšej liečebnej dávky a akokoľvek sa obmedzovať vo svojich bežných aktivitách. Počas liečby vaginálnej mykózy je vhodné vyhýbať sa návšteve kúpaliska, plavárne alebo sauny, ale aj pohlavnému styku. Milovníčky sladkostí by si na pár dní mali dať pauzu od maškŕt. Potraviny s vysokým obsahom cukru, ale aj bielej múky, často prispievajú k infekcii. Nezabúdajte dopĺňať vitamíny typu B, céčko a horčík. V prípade, že samoliečba nezaberie do 3 dní, je potrebné navštíviť lekára. Rovnako sa k nemu vyberte v prípade, že ste mladšia ako 18 rokov, tehotná, prípadne sa k bežným príznakom pridruží akýkoľvek typ bolesti v podbruší, zvýšená teplota alebo krvácanie. Dôvodom pre návštevu gynekológa sú aj príliš časté, opakovane sa vyskytujúce vaginálne mykózy.

Dá sa jej predísť? Spúšťače, na ktoré si dajte pozor

Nie je pravidlom, že ju musí každá žena dostať, ale vo väčšine prípadov to tak je, a niektoré ju dostávajú aj viac krát za sebou. Sú kroky, ktoré by sme mali dodržiavať, a tým obmedziť rizikové faktory vzniku vaginálnej mykózy.

    1. Potraviny – Je dôležité zvýšiť príjem vlákniny, ktorá zabraňuje kvaseniu v črevách a obmedziť potraviny z bielej múky. Sladkosti a rôzne iné maškrty s vysokým obsahom cukru by ste mali (nielen kvôli mykóze, ale aj kvôli línii) – vynechať.

   2. Probiotiká – Širokospektrálne antibiotiká zabíjajú aj zdravé baktérie vo vagíne, čo vedie k nadmernému rastu kvasiniek Pri antibiotickej liečbe je veľmi dôležité užívať aj probiotiká, a tým udržiavať rovnováhu prirodzeného prostredia v tele.   

   3. Bazény – Vyhýbať sa termálnej vode, vírivkám alebo saunám je jedna z možností, ako predchádzať tejto infekcií. Na rozdiel od bazénov, má morská voda liečivé účinky na toto infekčné ochorenie a je bezpečná. Tak teda tu máme aj ďalší argument, prečo chodiť častejšie k moru.

   4. Spodná bielizeň – Odporúča sa používanie bavlnenej spodnej bielizne. Bavlna je priedušná látka, pri jej nosení sa nevytvára vlhké prostredie, ktoré podporuje rozmnožovanie kvasiniek

   5. V Evinom rúchu – Počas noci si rozhodne doprajte čas bez nohavičiek.   

Ďalšie dôvody, pri ktorých dochádza k premnoženiu kvasinkových húb sú:

  • Nadmerný stres – zvýšená hladina kortizolu môže vychýliť rovnováhu v pošvovej mikroflóre, vďaka čomu sa kvasinky premnožia. Kortizol je stresový hormón, ktorý sa vplyvom stresu vyplavuje do tela.
  • Oslabená imunita – oslabená imunita je sama o sebe veľkým problémom, pretože je to brána pre rôzne infekcie, baktérie ale aj vírusy.
  • Cukrovka – ženy, ktoré toto ochorenie podceňujú a nekontrolujú si hladinu cukru v krvi, sú vystavené väčšiemu riziku kvasinkových infekcií.
  • Tehotenstvo – v tehotenstve majú ženy vyššie hladiny estrogénu, čo zapríčiňuje rýchlejšie rozmnožovanie húb.

SÚŤAŽ:

Čo je novinkou v liečbe vaginálnej mykózy?

Správna odpoveď: Novinkou je tzv. mäkká vaginálna kapsula, ktorej výhodou je ľahké, komfortné zavádzanie a liečba v podobe jedného kroku.

Vyhráva: Janka Ľachová z Popradu, Anna Trachtová zo Starého a Simona Šavelová zo Stráňav

Srdečne blahoželáme!

 Značka Canesten® je jednotkou v liečbe vaginálnej mykózy na Slovensku. Vďaka 40-ročným skúsenostiam sa na rad prípravkov Canesten GYN môžete spoľahnúť a vybrať si ten správny pre vás. Canesten GYN 1 deň nájdete v lekárni v podobe osvedčenej formy vaginálnej tablety alebo ako novinku Canesten GYN 1 deň 500mg mäkká vaginálna kapsula. Pred použitím sa poraďte s lekárom alebo s lekárnikom a čítajte pribalenú písomnú informáciu.
Tri z vás získajú Canesten® IntimGel  na špeciálnu intímnu hygienu pri gynekologických ťažkostiach. Upokojuje pokožku intímnych partií až na 12 hodín a uľaví od pocitu svrbenia. Viac informácií na www.canesten.sk