• 15.02.2013

Úprimnosť ako zabijak vzťahu

 Mladí zamilovaní ľudia ešte nepoznajú úskalia úprimnosti. Chcú mať „čistý“ vzťah, ktorý nepoškvrní žiadne klamstvo, ani to najmenšie, trebárs o obednom menu. Vzťah, ktorý prežívajú už o trochu zrelší a skúsenejší partneri, je iný. Nie je čistý ako priezračná voda u romanticky ladených adolescentoch, ale je číry so špinkami na spodku fľaše, ktoré neslobodno za žiadnu cenu rozvíriť. Toto však mladí nevedia a naučia sa to až na vlastnej koži – presne tak, ako Patrícia s Kristiánom.

 
Hneď na začiatku vzťahu si sľúbili, že si budú hovoriť všetko. Toto idylické obdobie im vydržalo pár týždňov, pokiaľ nedošlo na tému bývalých frajerov a frajeriek. Patrícia mala za sebou bohatú minulosť, o ktorej Kristián nemal tušenie. On si svoju milovanú zidealizoval natoľko, že nechcel uveriť jej slovám, keď sa rozrozprávala. Patrícia v najlepšom úmysle vyrátala všetkých svojich milencov, pričom nezabudla spomenúť aj štyridsaťročného pána, ktorý bol jej terapeut a jeho liečiteľské služby mu splatila skutkami a činmi. Potom Kristián položil najhoršiu možnú otázku, na ktorú vari ani on sám nechcel počuť odpoveď: „Koľko si mala chlapov v posteli?“ Patrícia opäť v mene najbelšej čistoty vzťahu vyriekla to hrozné číslo. Osudová chyba!
 
Pár týždňov rajskej selanky vystriedali muky, ktoré Kristián psychicky nezvládal. Patrícia nedokázala odčiniť svoju minulosť a Kristián nebol dostatočne zrelý na vyrovnanie sa s emočným šokom, ktorý utrpel. V ich vzťahu to po poriadnej dávke prostorekosti vyzeralo všelijako. Niekedy sa zdalo, že Kristián pochopil, že minulosť už jednoducho nejde zmeniť, ale po pár svetlých chvíľkach opäť nadobudol presvedčenie, že Patrícia nie je typ ženy, ktorú by si predstavoval po svojom boku.
 
Trvalo to ešte pár týždňov, ale po vzájomnom slovnom ubližovaní obaja pochopili, že prosto nemôžu byť spolu. Rok po ich rozchode je Kristián presvedčený, že úprimnosť je zabijak vzťahu a svojim ďalším partnerkám by už nikdy nepoložil podobnú otázku ako v ten bolestivý deň Patrícii.
 
Veronika Kalinová