Umelá inteligencia sa dokáže postarať aj o váš chrup

Četovacie aplikácie s umelou inteligenciou (AI) sú relatívna novinka. V stomatológii sa však pomoc umelej inteligencie využíva už roky. Pomáha napríklad korigovať zuboradie. Veľmi užitočná je aj ako forma telemedicíny, ktorá odbúrava čakanie v čakárňach. Dokáže ešte viac?

Umelá inteligencia (Artificial Intelligence – AI) sa so stomatológmi, samozrejme, nerozpráva, teda nie slovami. Napriek tomu je v posledných rokoch veľmi nápomocná. Pomáha zefektívňovať liečbu a skracovať jej čas. „Pri výrobe neviditeľných zubných strojčekov využívame umelú inteligenciu v rôznych fázach výrobného procesu,“ potvrdil Daniel Kodaj, zástupca výrobcu neviditeľných strojčekov Starlynr na Slovensku.

Už vo fáze návrhu liečebného plánu AI pomáha s vyhodnocovaním vstupných parametrov, údajov o pacientoch a požadovaných výsledkov. „Dokáže napríklad simulovať pohyb zubov a predpovedať účinnosť rôznych nastavení neviditeľných strojčekov. Dentálna anatómia každého pacienta a taktiež ciele, ktoré chceme liečbou dosiahnuť, sú veľmi individuálne, pomocou AI analýzy však môžeme prispôsobovať strojčeky pacientovi oveľa presnejšie,“ pokračuje odborník.

AI sa hlási o slovo aj po tom, ako je zubný strojček vyrobený. „Áno, využívame AI na analýzu kvality každého výrobku, pretože dokáže s vysokou presnosťou identifikovať aj najmenšie odchýlky od pôvodného návrhu,“ dodal D. Kodaj.

Efekt pre pacientov

Odborníci sú presvedčení, že v budúcnosti bude vďaka umelej inteligencii plánovanie a efekt liečby krivého zuboradia ešte efektívnejšie. AI pomôže ortodontistom s analýzou veľkého množstva údajov pacienta: zubných záznamov, anamnézy alebo genetických faktorov. To môže viesť k zlepšeniu výsledkov a k skráteniu času liečby.
„Čím viac dát bude digitalizovaných, tým efektívnejšie pomôže umelá inteligencia stomatológom analyzovať aj historické údaje o pacientoch a predpovedať mieru úspešnosti rôznych liečebných postupov,“ je presvedčený D. Kodaj zo Starlynr.

Umelá inteligencia dokonca umožňuje robiť niektoré zubné kontroly na diaľku. „Nemýľme si telemedicínu s videohovorom,“ upozorňuje prezident českej stomatologickej komory Roman Šmucler. „V skutočnej telemedicíne ide o to, že lekár vidí niekoľko dní za sebou napríklad priebeh základných funkcií. V stomatológii kontrolujeme zmeny na paradonte bez toho, aby pacient musel chodiť do ordinácie.“ To by nebolo možné bez pomoci umelej inteligencie, ktorá dokáže v priebehu krátkeho času spracovať množstvo vstupných dát.

Umelá inteligencia sa využíva aj na analýzu fotografií chrupu. Dnes už dokáže AI včas detegovať zubné a ortodontické problémy. „Analýzou röntgenových snímok alebo intraorálnych skenov algoritmy AI pomáhajú pri identifikácii abnormalít a asistujú ortodontistom pri presnej diagnóze a včasných zásahoch,“ pokračuje D. Kodaj.

 
www.istockphoto.com

Nové technológie pomáhajú aj pri medicínsko-estetických zákrokoch. „Digitalizácia priniesla do stomatoprotetiky širšiu škálu možností, od digitalizácie východiskovej situácie cez plánovanie až po realizáciu funkčných a vysokoestetických protetických rekonštrukcií, medzi ktoré patria náhrady časti zubnej korunky vo forme inlay, onlay alebo estetické zubné fazety s minimálnym zásahom do vlastných zubných tkanív. Aj vďaka technológiám sa dá menším zákrokom dosiahnuť väčší efekt,“ vysvetlila MDDr. Jana Ohlasová, stomatologička zo zubnej kliniky Dr. Martin.

Vďaka digitálnym zariadeniam si môže každý pacient vopred pozrieť nielen to, v akom stave je jeho chrup v súčasnosti, ale aj to, ako presne bude vyzerať po liečbe, napríklad po nasadení koruniek či faziet. Vidieť môže aj plánovaný výsledok liečby neviditeľným strojčekom Starlynr.

Kombinácia AI a ľudskej skúsenosti

Umelá inteligencia preniká do ambulancií zubných lekárov pomaly, ale isto, no vždy bude zrejme iba šikovným doplnkom a pomocníkom, nie náhradou odborníkov. „Kvalita ošetrenia je závislá od zručnosti ošetrujúceho aj od technológií, ktoré má k dispozícii. Lekár ich musí dokonale poznať a ovládať, aby ich mohol využívať. Napriek úžasným výhodám, ktoré AI poskytuje, je dôležité, aby sa vždy používala v spojení so skúsenými odborníkmi. AI bude ortodontistom pravdepodobne pomáhať čoraz viac, ale neviem si predstaviť, že by ich dokázala niekedy plnohodnotne nahradiť,“ uzatvára D. Kodaj.