Tipy, ako žiť menej konzumne

Žijeme v konzumnej spoločnosti, ktorá je zameraná na mať, vlastniť a dosahovať zisk. Avšak čoraz väčšie množstvo ľudí prichádza na to, že menej je v skutočnosti viac.

Mnohí z nás žijú hektický život. Sme v jednom kolotoči, ktorý sa točí okolo platenia účtov, naháňania sa za značkovým oblečením či luxusnou dovolenkou. Popri všetkých povinnostiach však nezostáva čas žiť – tráviť čas s najbližšími, užívať si pobyt na čerstvom vzduchu, tešiť sa z obyčajných vecí a venovať sa tomu, čo nás baví.

Často býva podnetom k prehodnoteniu života, napríklad náročná udalosť v živote človeka, veľké problémy alebo choroba. Práve ochorenia sú upozornením na to, že takýmto štýlom života už ďalej žiť nemôžeme. V týchto chvíľach si človek uvedomí, čo v živote je skutočne dôležité. V nadväznosti na to sa rozhodneme prehodnotiť životné priority. Začneme žiť menej konzumne, ale o to viac šťastnejšie a spokojnejšie.

Tipy, ako žiť menej konzumne  

Na začiatku každej zmeny je rozhodnutie. Po ňom prichádzajú na rad prvé kroky, ako zmenu uskutočniť. Ideálne je robiť pomalé a postupné zmeny, pretože práve tie vedú do cieľa. Čo je dôležité, keď chcete žiť menej konzumne?

  • Neporovnávajte sa

Je ťažké odolať svojmu okoliu – kamarátom či kolegom prahnúcim po úspešnej kariére a balíku peňazí, večnému porovnávaniu sa s druhými, kto má viac. Avšak všetko je o prioritách. Život je príliš krátky na to, aby ste ho strávili pachtením sa za tým, čo si na druhý svet aj tak nevezmete. Pripomínajte si, že vy máte svoju cestu, ktorá je jedinečná. Majte neustále na zreteli svoje hodnoty, teda zdravie, rodinu, pestovanie hodnotných vzťahov…

Zdroj: pixabay.com

  • Zbavte sa nepotrebných vecí v domácnosti

Tak, ako sú zapratané naše domácnosti nepotrebnými vecami, je zapratané aj naše vnútro. Prvou cestou k zmene môže byť generálne upratovanie domácnosti spojené s vyradením vecí, ktoré vám neslúžia. Nechajte si len to, čo potrebujete, alebo vám robí skutočnú radosť. Domácnosť v štýle minimalizmu vás podporí v tom, čo ste si zaumienili – žiť život menej konzumne.

  • Stavte na vedomú spotrebu

Vedomá spotreba je o tom, že do nákupného košíka si dáte len to, čo potrebujete. Vyhnite sa nakupovaniu zbytočností, plytvaniu potravinami či prepchávaniu šatníka kúskami, ktoré si oblečiete raz či dvakrát a potom poputujú do koša.

Zdroj: pixabay.com

  • Praktizujte vďačnosť

Keď budete menej vlastniť a menej sa naháňať za materiálnymi vecami, pocítite skutočnú vďačnosť za to, čo je vo vašom živote dôležité. Môžete ju rozvíjať ešte viac prostredníctvom rituálu vďačnosti. To znamená, že vám zostane viac času na rodinu, priateľov či koníčky, v dôsledku čoho budete šťastnejší a spokojnejší a dostanete ešte viac toho, čo vám robí radosť.
Mirka

Zdroj: pixabay.com

  • Vypnite televízor a obmedzte sledovanie sociálnych sietí

Sledovanie televízie i sociálnych sietí v človeku podporuje túžbu po konzume. Myslite na to, že moderné technológie sú dobrým sluhom, ale zlým pánom.

Mirka