Etiketa obdarovávania - týmto chybám sa pri výbere darčeka vyhnite!

Mnohí z nás sa pri výbere vhodného darčeka cítia pod tlakom. V snahe zaobstarať čo najdokonalejší prezent pre svoju milovanú ženu, mamu, súrodenca či muža, sa ukvapujeme k nie príliš šťastnému rozhodnutiu. Akým chybám sa vyvarovať?

1.    Nákup kozmetických výrobkov

Na prvý pohľad sa môže zdať kúpa parfému či rúžu ako vhodná voľba. Ale pozor! Pokiaľ vám obdarovaná osoba presne nešpecifikovala produkt, o ktorý má záujem a bežne ho používa, radšej sa takejto kúpe vyhnite a rozhliadnite sa po inom darčeku pre ženy. Prípadne siahnite po neutrálnych produktoch, ktorými nemôžete nič pokaziť, napr. prírodné mydlo či peeling.

2.    Nákup oblečenia

Ďalším, nie príliš vhodným darčekom, je oblečenie. Oblečenie môžete darovať iba vtedy, ak danú osobu skutočne dobre poznáte, viete odhadnúť jej vkus a veľkosť. Ak si však nie ste istí, zvoľte napríklad darčekovú kartu do ich obľúbeného fashion obchodu.

3.    Príliš drahé a luxusné darčeky

Cieľom obdarovávania je ukázať druhej osobe, že na ňu myslíte a že vám na nej záleží. Nie je teda povinnosťou vynaložiť na darček čo najvyššiu sumu. Okrem toho, takýto darček môže pôsobiť neúprimne, ba až nevhodne. Ak napríklad kupujete darček pre mamu, so zvyškom rodiny si stanovte rozpočtovú hranicu. Nik sa tak pri odovzdávaní svojho darčeka nebude cítiť nepríjemne.

4.    Nezabalené darčeky

Už len samotná prezentácia predstavuje polovicu úspechu. Darček v peknom dizajnovom papieri, krabičke alebo darčekovej taške by mal zaujať na prvý pohľad. Obdarovanej osobe okrem toho dopraje pocit vzrušenia z neznámeho a zážitok z momentu prekvapenia, keď darček rozbalí. Ak ho nezabalíte, môže sa zdať, že ste si nedali príliš záležať a darček ste len ledabolo odflákli.

5.    Putovné darčeky, ktoré nechcete

Určite sa vám stalo, že ste dostali dar, ktorý vás až tak nenadchol, a tak ste sa rozhodli posunúť ho ďalej v domnienke, že napríklad vašu sestru alebo mamu poteší. Nerobte to! Takéto tzv. putovné darčeky sú v rozpore s etiketou obdarovávania. Okrem toho sa môže stať, že daný darček ste dostali práve od osoby, ktorej sa ho chystáte podsunúť späť. A to by bolo skutočné darčekové faux pas!