Spríjemňujte si život!

 Každý deň môžeme zažiť čosi krásne, cítiť sa príjemne, vidieť či počuť niečo vtipné, prečítať si niečo povzbudzujúce. Nedávno som v médiách začula, že keby každý človek, ktorý trpí depresiou išiel k psychológovi či psychiatrovi, boli by plné ambulancie, lebo v dnešnej uponáhľanej dobe v skutočnosti trpí depresiou omnoho väčšie množstvo ľudí ako uvádzajú štatistiky.

Keď sa nad tým zamyslíme, prečo by sme mali dovoliť, aby depresia navštívila aj nás? Nehovorím pravdaže o prípadoch, kedy ľudia už potrebujú pomoc odborníka, ale o situáciách kedy sa stavy úzkosti a pocity melanchólie dajú zmierniť a dá sa s nimi bojovať, resp. človek ani nedovolí, aby vôbec také stavy nastali.Stačí sa poobzerať okolo seba.

Tu je niekoľko typov, ako sa udržať v dobrej nálade a s veselou mysľou plávať životom.

             1.  Milí ľudia, priatelia, kamaráti, avšak nie tí, ktorí si tak len hovoria, ale tí skutoční. Niekedy stačí krátke    posedenie v kaviarni, či rozhovor po telefóne, alebo aj krátky mail či SMS-ka, ktorá nás dokáže rozveseliť, či povzbudiť. Ale načo čakať, kým niekto napíše nám? Prečo nenapísať ako prvý?

     2. Veselé príhody, filmy, knihy no a najideálnejší sú vtipní ľudia. Veď povedzme si na rovinu, vždy je príjemnejšie byť v blízkosti veselého človeka, lebo tá jeho veselosť a optimizmus nás dokáže nakaziť natoľko, že odrazu nevieme prečo a sme veselí aj my sami.

      3. Sladkosti. Hriešne dobrotky, ako čokoláda, zmrzlina a iné fantastické pochutiny, ktoré nám zdvihnú náladu.
    Dobré jedlo. Gurmáni hovoria, že jedlo si máme za každých okolností vychutnať, takže je treba si ho pripraviť tak, aby sme z jeho požívania mali naozaj nielen vizuálny zážitok, ale konzumovali ho aj v príjemnej spoločnosti a hlavne v pokoji a uvoľnenej atmosfére.

     4. Sex. Pri milovaní sa človek uvoľní a prežívaním príjemných pocitov sa naše telo aj duša regeneruje a máme sa odrazu fajn. Už sexuálne predstavy dokážu navodiť pocit tešenia sa na romantický večer vo dvojici. Keď sa človek na niečo teší celý deň, je odrazu pozitívne naladený a nenápadný úsmev na tvári ho často prezradí, že myslí práve na milovanú osobu.

    5. Prechádzka, výlet. Prechádzať sa jesennou prírodou je rozprávkové, snové, očarujúce a prínosné nielen pre telo ale aj pre dušu.

    6. Krásne drobnosti, maličkosti. Navštívme starožitníctvo a uvidíme, že o krásne veci tam nie je núdza. Stačí si len vybrať rozkošnú cukorničku s kvetinkami a nálada sa nám zaručene zlepší.

    7. Domáci miláčikovia. Tento bod by sa dal rozšíriť do celej knihy, najmä pre tých zasvätených, ktorí nejaké zvieratko doma majú a teší ich svojou prítomnosťou. Často si hovoríme, že je to len nemá tvár, ale koľko radosti vie priniesť. A nezištne. Máte za sebou náročný deň v práci, deti Vás trápia svojim správaním, suseda Vás vytopila, prihorela Vám večera...ale váš domáci miláčik je tu stále pre Vás, všetko chápe, môžete sa mu posťažovať, pradúca mačka na kolenách upokojuje zázračne, rozšantený pes rozosmeje, ale niekedy stačí len živočíšne teplo a chápajúce oči.

    8. Voňavka, nové oblečenie. Prečo si neurobiť radosť novou voňavkou a potešiť sa sama, ak to náhodou neurobí niekto pre nás? Nákupy oblečenia sú tým pravým ako zahnať chmúrne myšlienky, len treba dať pozor, aby sme neprekročili istú mieru a šaty nás nevytlačili z domu.

 Je to len pár typov, ako sa potešiť. Nič nedáte za to, ak nejaký vyskúšate a prežijete pekný deň. Úsmev na tvári je pri tom povinná výbava každého z nás. Ak už nejde ideálne priamo od srdca, skúste aj za každú cenu sa usmiať, možno Vás to presvedčí, že potom je všetko ľahšie. Pretože žijeme tu a teraz a život predsa môže byť taký krásny. Skúste sa častejšie usmievať!
 
Mia