Sila farieb: ako ovplyvňujú naše emócie a štýl?

Dokážu vyvolať emócie, navodiť skvelú náladu a spoluvytvárajú našu individualitu. Farby. Tieto základné prvky módy nás sprevádzajú už od narodenia a podľa psychológov majú veľký vplyv na naše každodenné rozpoloženie. Aký je vzťah medzi farbami a emóciami? Môžu napríklad správne zvolené farby podporiť naše sebavedomie? A ako ich skombinovať tak, aby sme vytvorili nadčasový šatník a zároveň vytvorili vlastný štýl?

Ľudia sú schopní vnímať približne 17 000 rôznych farieb. Väčšina týchto emočných väzieb k farbám vzniká v detstve. Keď vidíme určitú farbu, spojíme si ju s konkrétnou udalosťou alebo pocitom, a ak je situácia dostatočne silná, môže v nás zanechať trvalý dojem. „Farby majú významný vplyv na našu náladu, emócie a správanie. Pochopenie psychologických účinkov farieb nám pomáha sa správne rozhodovať a zlepšiť náš emocionálny aj duševný stav. Najmä v móde alebo interiérovom dizajne môže mať správny výber farieb pozitívny vplyv na to, ako sa cítime,“ hovorí psychologička Markéta Švamberk Šauerová. Asi vás neprekvapí, že hlavnými faktormi, ktoré určujú, ako farby pôsobia na jednotlivcov, sú vek, pohlavie a predovšetkým kultúra. V západnej kultúre je čierna farba farbou smútku, kým Japonci považujú za farbu smútku bielu. Červená je zase v našej kultúre vnímaná ako farba života, energie a vášne, zelená sa často spája s prírodou, sviežosťou a nádejou atď.

Buďte #colorfident!

Farba šiat, vhodne zvolené kombinácie a celkový dizajn vytvárajú našu osobnú módnu identitu. Správne zostavený šatník vám môže nielen ušetriť čas, ale aj zvýšiť sebavedomie. „Farby sú neodmysliteľnou súčasťou dámskeho aj pánskeho šatníka a pri ich správnom kombinovaní majú aj veľkú silu. Vedia nám dodať sebavedomie, vyjadriť naše vnútorné pocity či korigovať nedostatky aj zvýrazniť prednosti postavy. Práve farby sú aj ústrednou témou novej kampane značky Orbit s názvom #Colorfidence, ktorá tento rok predstavuje nový look obalov. Iniciatíva poukazuje na to, aké majú farby v móde silu, ako sa cítime a aký dojem robíme na ostatných. Povzbudzuje nás k sebavedomému noseniu farieb a vyjadreniu vlastného ja,“ vysvetľuje módna stylistka Lenka Bohunická.

Táto farba je moja!

Ako však zistiť, ktoré farby sú pre nás tie pravé? „Pri výbere tej správnej farby pre vás je najdôležitejšia len jediná vec – ako sa v danom odtieni cítite a vystihuje vás. Na móde je najkrajšie to, že je o kreativite, fantázii a pocitoch. A keď sa budete cítiť dobre, nemusíte sa riadiť striktnými pravidlami. Všetky módne rady či techniky by mali mať funkciu inšpirácie a akejsi navigácie, ako sa zorientovať pri výbere farebnej palety pre vás. Jednou z obľúbených a asi najvyužívanejších techník je farebná typológia podľa farby pleti a určenie, ktoré odtiene najlepšie lichotia vášmu špecifickému tónu pleti. To vám uľahčí výber outfitov a vďaka tomu môžete naplno zažiariť,“ vysvetľuje Lenka Bohunická.

Zvažovať musíme tón pleti, vlasov a farbu očí. Spojenie s konkrétnou farbou sa však mení aj vekom, mierou únavy, kvalitou životosprávy či mierou opálenia.

Ako farby správne kombinovať?

Je to priam umenie, ktoré však v sebe má potenciál zlepšiť váš celkový výzor. Základom je vybrať si farby, ku ktorým máte vzťah, a mať taký základ šatníka, aby ste mohli jednotlivé kúsky ľahko kombinovať. „Výber tých správnych farieb môže na prvý pohľad pôsobiť zmätočne a ak v obchodoch vidíte množstvo farebných kúskov, môže vás to prevalcovať. Preto začnite s výberom postupne a na začiatok si vyberte jeden či dva odtiene, ktoré postupne namixujete do outfitov. Najľahšie je začať doplnkami, ktoré pridajú vo výsledku farebný akcent,“ radí Lenka Bohunická.

Ak začínate s mixovaním farieb, ideálne je držať sa dobre známeho pravidla: tri farby a dosť, ktoré používala aj francúzska módna ikona Coco Chanel. Kombinovaním základných farieb – čiernej, bielej, šedej alebo telovej farby neurobíte chybu. Tieto neutrálne odtiene ľahko skombinujete s inými farebnými tónmi a vytvoríte tak elegantný, extravagantný alebo športový vzhľad. Ďalším krokom je použitie farieb v rôznych pomeroch a v rôznych proporciách. Použitie viac ako jednej farby v outfite môže byť náročné, preto musíte nájsť rovnováhu. Ak si nie ste istí, aké farby navzájom kombinovať, začnite pridaním jednej známej farby a postupne do šatníka pridávajte aj tie menej bežné. Získate tak dávku sebavedomia a sebaistoty a za chvíľu vám to pôjde ľahko a rýchlo, s výborným výsledkom. Ak si napríklad oblečiete tmavú košeľu a svetlé nohavice, môžete pridať farebné doplnky. Či už to budú topánky, šperky alebo kabelka, je to na vás. „Pri výbere farebných kúskov rozhodne nepodceňujte výber materiálu a strihu. Tie totiž tvoria základ a v kombinácii s výraznými odtieňmi vynikne oveľa viac, ak sú nekvalitné či neprepracované do dokonalosti. Materiál so zaujímavou štruktúrou dokáže vo farbe zažiariť ešte viac a viete na jednom dominantnom kúsku vyskladať celý výsledný look,“ hovorí Lenka Bohunická.

 Smart farebné kombinácie

Jednou z najčastejších chýb v obliekaní je, keď nepoužívame takzvanú smart kombináciu farieb – základ tvorí jedna dominantná farba (ideálne ladiaca s našou pleťou, vlasmi alebo očami) a k nej kombinujeme druhú farbu. Typickými príkladmi sú kombinácia sivej so žltou alebo čiernej  so striebornou. Problémom môže byť aj výber príliš výrazných odtieňov v monochromatickom stylingu. Ak sa rozhodneme pre outfit v jednom odtieni, mali by sme ku kombinovaniu pristupovať opatrne. Bude totiž pútať pozornosť. V tomto prípade Lenka Bohunická odporúča staviť na pastelové a tlmenejšie odtiene, ktoré pôsobia vždy kompaktnejšie a nenútene. Pomôže im aj zaujímavá štruktúra či strih, ktoré vnesú do oufitu efektnosť a šmrnc.

Farby, ktoré budú trendy v roku 2023

Farba tohto roka je Viva Magenta 18-750, žiarivý odtieň tlmenej červenej kombinujúcej teplé a studené tóny. Je inšpirovaná košenilovou červenou, jedným z najvzácnejších a najsilnejších prírodných farbív na svete. Viva Magenta je výrazná, žiarivá farba, ktorá navodzuje radostnú náladu a dodáva nám energiu, aby sme budovali našu vnútornú silu. Hneď za ňou sú odtiene Earth Orange, Olive Green, Pale Pink, Tranquil Blues, alebo Yellow.

Neviete, čo ráno na seba?

Šatník vám praská vo švíkoch, ale aj tak vám vždy trvá, kým sa rozhodnete, čo si ráno oblečiete? Nebojte sa, nie ste v tom sami. Ranná rutina každého človeka je iná a neexistuje univerzálny kľúč na efektívne zostavenie ranného outfitu. Niektoré z nás si radšej pripravujú outfity vopred, iné sa obliekajú podľa aktuálnej potreby. Existuje však niekoľko pravidiel, ktoré nám pomôžu vyriešiť situáciu, keď nevieme, čo si obliecť. Prvým kritériom, ktoré treba zvážiť, je počasie, potom aktivity, ktoré mám v ten deň v pláne, alebo to, s akou náladou sme sa zobudili.
Na čo by ste však nemali zabúdať, nech sa deje čokoľvek, sú doplnky. Tie tvoria až 80 % celkového vyznenia outfitu a dodávajú vášmu looku extra náboj!

Poznáte kapsulový šatník?     

Aj v móde platí, že menej je viac. Koľkokrát sa vám stalo, že ste stáli v kabínke v šatách, ktoré vám veľmi nesadli, ale lákavá cena vás presvedčila o kúpe? Hovorili ste si, že tam taký výhodný kúsok nemôžete nechať? Ale môžete! Dosť pravdepodobne sa totiž aj tak stane, že vám takéto šaty budú nedotknuté visieť v skrini a vy si radšej vždy oblečiete pohodlnejší kúsok. Práve kvôli hromadeniu nepotrebného oblečenia, ktoré si oblečiete len raz a potom leží nedotknuté v skrini, sa stále viac skloňuje tzv. kapsulový šatník.

\"Univerzálny šatník zložený z praktických a nositeľných kúskov je momentálne základom každej modernej ženy či muža, ktorým záleží na ekológii a myslia pri výbere oblečenia aj na našu planétu. Okrem iného vám aj uľahčí rozhodovanie, čo si obliecť, čím ušetríte čas. Základom je zaobstarať si nositeľné a minimalistické kúsky, ktoré až tak nepodliehajú trendom a viete ich navzájom kombinovať. Premysleným výberom si z nich dokážete vytvoriť niekoľko outfitov. A budú aktuálne každú sezónu bez ohľadu na trendy. Príkladom sú kvetinové šaty, kvalitné sako, cigaretové nohavice či džínsy, trenčkot či biela košeľa. Na osvieženie celého looku vám skvele pomôžu farebné doplnky, ktoré dotvoria minimalistické ladenia,“ hovorí Lenka Bohunická.

Svätou trojicou v kapsulovom šatníku je strih, materiál a farba – týmto parametrom by sme mali venovať najväčšiu pozornosť. Z každého šatníka je potom možné vytvárať špecifické kapsulové mikrošatníky – na oddychovú aj aktívnejšie ladenú dovolenku, na prechodné jarné a jesenné mesiace, horúce leto, chladnú zimu či spoločenské udalosti vyžadujúce formálnejší dress code.   

Značka Orbit oživuje osobnosť svojich balíčkov novým sviežim lookom!

Orbit má nový vzhľad, o ktorý sa chce podeliť! Nové farebné balíčky Orbit majú veľa osobitosti, ktoré vám dodajú pocit sviežosti a sebavedomia vo chvíľach pochybností o sebe samých. Inšpirujte sa jedným z piatich štýlov príchutí – Classic, Spearmint, Peppermint, Bubblemint a novou príchuťou Strawberry. Podčiarknite svoj osobitý, nevšedný štýl skvelým a užitočným doplnkom, ktorý presne sadne do kabelky a je must-have tohtoročnej sezóny.  Ktorý fresh look vám sedí naviac?

POZOR SÚŤAŽ!

Súťažná otázka:Aké farby uprednostňuješ vo svojom šatníku? Budeme radi, ak pripojíte aj svoje fotky vo farebných outfitoch
Odpovede posielajte na adresu sutaz@dennikrelax.sk heslo ORBIT do 25. júla. Odmeníme 2 výhercov 30 balíčkami žuvačiek ORBIT

Ďakujeme všetkým zúčastneným na súťaži, najmä tým, ktorí nám zaslali aj krásne fotografie. Radi by sme odmenili všetkých, ale, žiaľ, máme k dispozícii iba odmenu pre dvoch z Vás. Tentokrát sa šťastie usmialo na pani Kristínu Sekerákovú z Belej nad Cirochou a pani Tatianu Kostúrovú z Belže.

Srdečne blahoželáme a budeme radi, ak sa opäť zapojíte aj do ďalších súťaží na našom portáli.

Ešte raz vďaka za účasť a fotografie a všetkým prajeme krásne leto!
 

 

Súťažná otázka:

Súťaž trvá do: 31.07.2023