• 04.11.2022

S otužovaním neprestávajte ani v zime. Toto sú top 3 výhody!

Zvykli ste si počas leta i jesene dopriať ráno studenú sprchu, alebo zájsť pravidelne otužovať do jazera? Zachovajte vernosť týmto zvykom aj v zime.

Každodenne máte množstvo príležitostí, ako posilniť svoje fyzické či duševné zdravie. Rozhodujete sa, čo si dáte na tanier, aký krém použijete na tvár, či dodržíte pitný režim, zájdete na prechádzku, alebo budete doma leňošiť. Takisto je len na vás, či si ráno po prebudení dáte studenú sprchu, alebo sa na to vykašlete.

Hoci otužovanie v sprche nemožno porovnávať s otužovaním v ľadovom jazere alebo rieke, napriek tomu so sebou prináša viacero benefitov. Ktoré sú to?

Zmierňuje stres a úzkosť

Určite ste už počuli o metóde Wima Hofa. Verte, či nie, tento svetoznámy otužilec odporúča studenú sprchu, okrem iného, aj na zmiernenie stresu. Ako podľa neho pôsobí studená sprcha na nervový systém? Je to úplne jednoduché. Keď vystavíte svoje telo studenej vode, zažíva určitú mieru stresu a vy sa stávate odolnejším aj z hľadiska zvládania stresových situácií. Wim Hof je presvedčený, že vďaka otužovaniu si dokážete zachovať chladnú hlavu aj vtedy, keď ste vystavení stresu.

Okrem toho existujú vedecké štúdie, ktoré naznačujú, že pravidelné otužovanie môže zmierniť symptómy úzkosti a depresie. Zároveň predstavuje prevenciu týchto ochorení.

Posilňuje imunitný systém

Otužovanie je jedným z najlepších spôsobov, ako posilniť imunitný systém. Skvelé je, že napríklad s otužovaním v sprche môžete začať kedykoľvek. Na začiatok sa odporúča vlažná voda, s pribúdajúcim časom treba teplotu znižovať. Či zvolíte studenú sprchu na konci sprchovania, alebo stavíte na striedavú sprchu, je na vás.

Pravidelné otužovanie posilní vašu imunitu tým, že znásobí počet bielych krviniek. Tie sú kľúčovými bojovníkmi proti vírusom i baktériám. Napríklad v rámci jednej štúdie odborníci zisťovali, či účastníci dokážu ovplyvniť imunitnú odpoveď organizmu meditáciou, dýchacími technikami alebo ponorením do studenej vody.

Následne boli vystavení bakteriálnej infekcii. Vedci zistili, že skupina využívajúca dané techniky, mala menej symptómov. Hoci otužovanie zvýšilo odolnosť organizmu proti baktériám, lepší účinok preukázalo hlboké dýchanie. Avšak nič vám nebráni v tom, aby ste do svojho životného štýlu postupne zaradili všetky tri techniky.

Podporuje redukciu hmotnosti

Podľa vedeckého prehľadu ponorenie sa na 5 minút do vody, chladnejšej ako 15 stupňov, zrýchľuje metabolizmus. Navyše otužovanie je spojené aj s tvorbou prospešného hnedého tuku. Hnedý tuk je dôležitý aj pre spaľovanie kalórií. Problém je v tom, že ako starnete, najmä v dôsledku nezdravého životného štýlu, sa jeho množstvo v tele znižuje. Avšak kľúč k zmene máte vo svojich rukách, otužujte sa!

Mirka