Reč kvetov - Vianočná ruža

Kvet patrí ku každému sviatku a významnej životnej udalosti. Nič ním nepokazíme, práve naopak, môžeme povedať svojim rodičom, partnerovi, deťom, priateľke, že si ich vážime. Dnes nie je problém zaobstarať si živé kvety v ktoromkoľvek ročnom období – rezané i črepníkové. Oveľa dôležitejšie je vybrať ich s citom a nezabudnúť na ich symboliku. Nielen slovami, ale aj kvetmi môžeme veľa prezradiť. Ruža symbolizuje lásku, aj tulipán má podobnú symboliku, hoci v niektorých krajinách pôsobí ako urážka. Iris je zase kvet pochopenia a obdivom nežnosti a pôvabu je fialka.

Aj kvety majú svoje obdobie, svoj osud. Tí skôr narodení si určite pamätajú na karafiáty. Veľa ľudí spája tento krásny kvet s minulým režimom a to je chyba. Z histórie sa dozvedáme, že karafiáty sa objavovali na maľbách už v období renesancie. S revolúciou ich spájajú oveľa neskôr. Latinský názov – Dianthus – božský kvet umocňuje jeho symboliku.

Významnú symboliku má aj vianočná ruža, vianočná hviezda, prýštec najkrajší - typicky izbový kvet, ktorý nerozlučne patrí k našim najkrajším sviatkom roka. Rozhodne prispeje k sviatočnej dekorácii každého bytu a k vytvoreniu príjemnej vianočnej atmosféry. Dnes sú na trhu rôzne odrody s tmavočervenými, ružovými, krémovými alebo bielymi listeňmi.

K Vianociam patrí červená. Hovorí o tom legenda o dievčatku, ktoré bolo veľmi chudobné a nemohlo dať žiadny dar na oslavu narodenia Ježiška. Kvetinu natrhalo pri ceste a zanieslo ju do kostola. Okrasné lupene v tvare hviezdy vraj symbolizujú betlehemskú hviezdu a červená farba zase symbolizuje krv pri ukrižovaní Ježiša.

Niekto si tento úžasný kvet vypestuje, iný si každý rok kúpi nový. Aby vianočná ruža vydržala čo najdlhšie, musíme si dobre vybrať. Listy musia byť čerstvé, domov ju prenášame dobre zabalenú a chvíľu ju ešte necháme nerozbalenú, aby sa dobre aklimatizovala na nové prostredie. Nedávame ju do tepla, ani do prievanu. Vianočná ruža má síce rada teplé miesto, ale nie priame slnko a potrebuje neustálu vlhkosť.

Ak ju ešte nemáte, neváhajte, využite dobu predaja a počasie. Môžeme si ňou spríjemniť adventný čas a hlavne budete mať istotu, že ju nebudete prenášať v mrazoch. Ak sa budete o ňu dobre starať, spríjemní vám nielen Vianoce, ale aj celú zimu.