Predpeklie. Slovenský historický krimi román z pera Michala Slaničku

Detektívny román Michala Slaničku vás prenesie do začiatku 20. storočia, do obdobia, keď ospalé Slovensko len ťažko držalo krok s moderným svetom. Na pozadí veľkých zmien, ktoré majú ľuďom priniesť komfort, sa rozohráva príbeh, ktorému dominuje zatajená minulosť, láska, zázraky, túžba po moci aj kriminálna zápletka.
Práve vyšlo Predpeklie.

Pre svoj život si mohli vybrať ktorúkoľvek krajinu, oni sa rozhodli prísť z Ameriky tam, odkiaľ odišli ich rodičia. Na Slovensko! Horný kút Uhorska bol v roku 1911 spútaný okovami cirkevného zastrašovania, predsudkov a nechuti čokoľvek meniť.

Mladý manželský pár Juliana a Robert sa akoby vrátil v čase. Ruch amerického veľkomesta so všetkými modernými vymoženosťami vymenili za pokojné slovenské mestečko, ktoré sa bráni akémukoľvek pokroku. Keď sa v rukách Juliany a Roberta ocitá pozvánka na Večierok pod žiarovkami, netušia, že táto veľkolepá slávnosť, na ktorej mala byť mestu po prvýkrát predstavená elektrina, zničí ich budúcnosť.

„Všimol som si, že tunajší ľudia len veľmi neradi prijímajú niečo nové, nepoznané. Akoby sa toho báli. Akoby im vyhovovalo žiť v stredoveku,“ prvýkrát sa odvážil Robert povedať to, čo si obaja nechávali zdržanlivo pre seba.

Fotografku Julianu si najíma novinárka pracujúca na článku o meste zázrakov a zároveň policajný vyšetrovateľ pátrajúci po vinníkovi skazy. Juliana sa dostáva do najtesnejšej blízkosti udalostí, ktoré otrasú jej vlastnou minulosťou. Jej fotografie pomáhajú triezve mysle nasmerovať k pravde.

Michal Slanička je už skúsený autor...aj obľúbený. Vyšli mu kniha ako Pliaga, Prešporské srdce, Sex s ex, či Na Vianoce mi nevolajte. V podstate zostáva pri formáte Pliagy – na historickom pozadí rozohráva príbeh plný lásky, tajomstva, intríg, zrady, ale súčasne nenásilne a pútavo predkladá čitateľovi fakty z našej histórie. A to je skvelé. Nenápadne nás tak vzdeláva, rozširuje obzory o neraz nečakané zaujímavosti, ktoré by ste inde márne hľadali.

Moderátor, redaktor a autor piatich románov, Michal Slanička. Dušou Bratislavčan, srdcom Žilinčan.
V rodnej Žiline získal v regionálnom rádiu a televízii základ pre svoju budúcu mediálnu kariéru, ktorú naštartoval ako 18-ročný. Aktuálne pôsobí v Rozhlase a televízii Slovenska, kde sa podieľa na príprave relácií Dámsky klub, Test magazín a On air. Je autorom mnohých televíznych scenárov a románov Sex s ex alebo milujte ma ešte raz (2016), Kódex: sex (2017), Na Vianoce mi nevolajte (2018), Prešporské srdce (2020) a román Pliaga (2022). Najnovšie mu teda vyšlo Predpeklie.