Ponuré severské krimi ocenené prestížnou cenou. Haine Bakkeid a St. Avenger

Brilantná zápletka a ponurá atmosféra.
4.diel krimisérie Thorkild Aske.
Špičkové severské krimi, z ktorého mrazí.
Rivertonova cena, nórska detektívka roka.
To je St. Avenger od nórskeho autora Heine Bakkeida.
„V kriminálnych románoch sa objavujú všetky možné typy vyšetrovateľov... Mohlo by sa zdať, že sa už nedá vytvoriť nič nové. No jednému spisovateľovi sa to predsa len podarilo.“
Jyllands-Posten

V pieskových dunách na stavangerskej pláži nájdu dobité telo – pravdepodobne ide o policajta Simona Bergelanda.
Keď sa o tom dopočuje Thorkild Aske, práve je na Islande a rozhodne sa vrátiť do mesta, ktoré ho prenasleduje v jeho snoch, aby pátral po odpovediach. Stavanger je miestom, ktoré mu zmenilo život. Tu stratil Frei a prišiel o prácu policajného vyšetrovateľa. Na vine bol Simon Bergeland, Frein milenec, ktorý bol však od toho osudného dňa nezvestný.
Ak je tým mŕtvym Borgeland, črtá sa príležitosť nájsť odpovede na staré hádanky...a získať späť zašlú slávu.

Čoskoro sa však ukáže, že všetko je inak. Thorkild čelí jednému nebezpečenstvu za druhým a začína si uvedomovať, že niekto nielenže nechcel, aby sa do Stavangeru vrátil, ale aj to, že ho návrat môže stáť život.

St. Avenger je štvrtý diel série Heineho Bakkeida o utrápenom a sardonickom bývalom vyšetrovateľovi Thorkildovi Askeovi. Román získal Rivertonovou cenou za najlepšiu nórsku detektívku roka.
St. Avenger je teda štvrtá kniha série a tentoraz je Thorkild triezvy, takmer bez samovražedných myšlienok a iných deštruktívnych pohnútok.
Horšie je to s jeho kolegom Simonom Berglandom...

Zhruba od polovice naberá príbeh ešte na vyšších obrátkach, má to dynamiku a postavy sa vyfarbujú. Niektorí policajti a vyšetrovatelia sa snažia zistiť pravdu o mŕtvom Berglandovi...iní robia všetko pre to, aby niečo zakryli a zamlčali.
A všetko to vyvrcholí vianočným večierkom, ktorý budete hltať a užívať si. Na tento večierok veru tak rýchlo nezabudnete.

Krimiséria o Thorkildovi Askem vychádzajú v 18 krajinách a získali úžasné ohlasy. Čitateľov baví najmä Bakkeidov goticko-desivý štýl písania, ktorý s atak skvele hodí k nordic noir, k tomu lakonický humor a máte príbehy, ktoré vás baví čítať.