Prečo sú veslovacie trenažéry také populárne? Tieto fakty vás presvedčia

Veslovací trenažér môže vyzerať na prvý pohľad trochu zastrašujúco, no hneď, ako prídete na správnu techniku cvičenia, obľúbite si ho. Či už sa rozhodnete cvičiť na ňom v posilňovni alebo si jeden zaobstaráte domov, určite kúpu neoľutujete. Veslovací trenažér patrí totiž medzi najzdravšienajúčinnejšie posilňovacie stroje. A nie je určený len pre profesionálnych veslárov, ale aj pre všetkých, ktorí si chcú kvalitne zacvičiť.

veslovacích trenažéroch je známe, že sú to veľké spaľovače kalórií. Pre príklad, žena s hmotnosťou cca 58 kilogramov spáli asi 280 kalórií za 30 minút. Je však veľmi dôležité vedieť, ako správne na tomto stroji cvičiť, pretože nesprávne cviky môžu viesť aj k nepríjemným poraneniam chrbta. Netreba sa však ničoho obávať, patrí medzi jeden z najúčinnejších cvikov, ktorý zapája takmer celé telo. Najdôležitejšia vec, ktorú si treba pri cvičení na veslovacom trenažéri pamätať, je: "Je to o sile, nie o rýchlosti“.

Pár tipov pri cvičení na veslovacom trenažéri:
    • zaobstarajte si vhodné športové oblečenie
    • nevytvárajte príliš vysoký odpor
    • udržujte ťahy za minútu niekde v nízkych až stredných frekvenciách
    • sledujte zobrazenie na stroji (pohyby za minútu, spálené kalórie, kilometre)

Aké poznáme typy veslovacích trenažérov
Veslovacie stroje sa delia podľa metódy vytvorenia odporu na niekoľko skupín:

Trenažéry s hydraulickým piestom - dávajú viac zabrať ramenám ako nohám, sú najbežnejšie a najlacnejšie typy strojov a sú zvyčajne menšie (často sklopné).

Magnetické trenažéry – vzniká v nich odpor pôsobením elektromagnetov v tesnej blízkosti zotrvačníka, nie sú skladacie a patria prevažne do nízkej až strednej cenovej kategórie.

Trenažéry s odporom na vzdušnej báze – fungujú na princípe zotrvačníka, teda čím silnejšie a rýchlejšie je vaše veslovanie, tým viac odporu budete cítiť.

Vodné trenažéry – najlepšie simulujú činnosť veslovania, sú však ťažkédrahé.

  

              
Počiatočná pozícia na cvičenie na veslovacom trenažéri:

Pre začiatok si nastavte nízku úroveň odporu. Keď zistíte, akú záťaž zvládnete, pomaly ju môžete zvyšovať. Zabezpečte nohy na podložkách s dostatočne pevnými popruhmi, aby sa počas posúvania nedotýkali. Skrčte kolená hore a posuňte ich do hornej časti zariadenia. Uchopte rukoväť pomocou rúk, ale nedržte ju príliš pevne.

Potiahnite rukoväť so sebou počas toho, ako sa posúvate na koniec zariadenia. Vaše nohy by mali byť rovno, ale kolená by mali mať stále mierny ohyb. Jemne sa oprite a vytiahnite ruky hore k hrudníku. Držte rukoväť tak, že je priamo pod prsiami a lakte smerujú nadol k vašim bokom. Toto je pozícia, z ktorej by ste mali začať tréning, a je to zároveň aj vaša koncová poloha po dokončení plného záberu.
                       
Ako správne cvičiť na veslovacom trenažéri
Najprv vysuňte svoje ruky a potom celú vrchnú časť tela. Chrbát by mal vždy zostať rovný a v jednej rovine s ramenami, nie skrčený. Keď sa ramená rozšíria, horná časť tela pôjde mierne sklonená vpred.

Keď sa ramená rozpínajú a telo sa nakloní dopredu, posuňte celé telo dopredu na sedadle ohnutím nôh. V momente, kedy ste v hornej časti stroja, vaše ramená budú úplne predĺžené a nohy budú ohnuté. Ak sa chcete dostať späť do svojej cieľovej pozície, najskôr zatlačte nohami, aby sa vyrovnali, ale vaše ruky sú stále predĺžené a vaše telo je stále mierne naklonené dopredu. Je to cvik, ktorý napodobňuje vytiahnutie vesiel von z vody a poháňanie člnu dopredu, takže dáva zabrať najviac nohám a základným svalom.

Keď budete pokračovať v pohybe nohami, presuňte vrchnú časť tela tak, aby ste sa naklonili späť. Posledná časť tela, ktorá sa vráti do koncovej polohy, sú vaše ruky. Ako sa vaša vrchná časť tela opiera späť, vytiahnite rukoväť a ohnite ruky tak, aby rukoväť skončila hore, aby sa dotkla prednej časti hrudníka, rovnako ako ste začali. Nedržte rukoväť príliš pevne. Výkon by mal ísť prostredníctvom vašich nôh. Príliš veľká sila pri ťahaní môže spôsobiť pľuzgiere na rukách, ako aj problémy s chrbtom.

                    
Výhody posilňovania na veslovacom trenažéri

    1. Posilňovanie na veslovacom trenažéri poskytuje celodennú dávku cvičenia a v neposlednom rade tiež veľa výhod pre srdce, pľúca a celkové zdravie.

    2. Ak je vašim cieľom v oblasti fyzickej kondície aj chudnutie, jednou z najlepších výhod plynúcich z „veslovania“ je efektívne spaľovanie kalórií. Príklad: Ak vážite 70 kilogramov, môžete spáliť za pol hodinu 216 kalórií pri stredne intenzívnom cvičení na veslovacom trenažéri. Ak budete cvičiť intenzívne, spálite 260 kalórií. Pri váhe cca 84 kilogramov tieto čísla vyskočia na 311 kalórií pri miernom tréningu a 377 kalórií pri intenzívnom tréningu.

    3. Skutočnosť, že vaše nohy nikdy neopúšťajú plošinu, je tiež bonusom, pretože tu neskáčete. Veslovanie sa považuje za cvičenie s nízkym dopadom, čo znamená, že ho môžu absolvovať aj ľudia, ktorých zvyknú pobolievať kĺby, kosti alebo svaly.

    4. Keďže sú pri tomto cvičení zapájané veľké svalové skupiny opakovane po dlhšiu dobu, ide o tzv. kardiovaskulárny tréning (aeróbny tréning). Tento typ cvičenia prináša veľa preukázateľných zdravotných výhod, od posilnenia imunitného systému až po zlepšenie vášho cholesterolu a zníženie rizika mnohých chronických zdravotných stavov vrátane obezity, srdcových chorôb, vysokého krvného tlaku či cukrovky typu 2.

    5. Ak už náhodou trpíte chronickými zdravotnými problémami, toto cvičenie práve pre vás môže byť prínosom, aby ste ich udržali pod kontrolou. Ak ste však v starostlivosti lekára, mali by ste si od neho nechať vždy poradiť.

    6. Aeróbne cvičenie tiež preukázalo, že zlepšuje vašu náladu a zvyšuje silu, vytrvalosť a celkovú spôsobilosť. Dokonca vám môže pomôcť užívať si lepšiu kvalitu života pri starnutí.

    7. Cvičenie na veslovacom trenažéri pomáha tiež zvyšovať pružnosť tela.

TIP pre vás:

Pretože veslovanie môže byť naozaj intenzívne, používanie správnej techniky je veľmi dôležité, aby sa zabránilo zraneniu, a aby ste zo svojho tréningu vyťažili čo najviac. Je potrebné investovať trochu času do zvládnutia správnej techniky.

Keď prvýkrát začínate, pomôcť vám môže aj zrkadlo, ktoré vám poskytne užitočný obraz o vašej technike. Praktická pomoc od trénera je však ešte lepšia, aby ste získali nejakú osobnú skúsenosť a jemne vyladili vaše veslovanie a celé cvičenie bolo v skutku dokonalé.