POZRITE SA, NA KTORÉ VECI ZABÚDAJÚ DOVOLENKÁRI NAJČASTEJŠIE

Ak sú vám povedomé otázky, ako: „Nemáte niekto nabíjačku na iPhone?“ alebo „Požičiaš mi 50 eur? Doma ti ich vrátim...“, niekde pri plánovaní dovolenky robíte chybu. Podľa Rudolfa Oršulu, odborníka na osobné financie z PARTNERS GROUP SK za to môže nedostatok času na prípravu, ale aj eufória z blížiacej sa dovolenky. Pozrite sa, na ktoré veci pri dovolenke zabúdame najčastejšie.

  • Hotovosť na nevyhnutné výdavky

Dovolenkári často riešia dilemu, či si vziať so sebou vyššiu hotovosť, alebo je bezpečnejšia platobná karta. No mnohí z nich sa spoliehajú, že hotovosť vyriešia až priamo na mieste dovolenky. „Odporúčam vziať si vždy menšiu hotovosť na nevyhnutné výdavky a tú doplniť prostriedkami na debetnej aj kreditnej karte. Ideálna je kombinácia VISA a MasterCard. Debetnú kartu využijete na výber z bankomatu a kreditnú kartu zase na platby u obchodníka. Viete sa takto vyhnúť zbytočne vysokým poplatkom,“ radí Oršula a upozorňuje, že minuté prostriedky z kreditnej karty treba vrátiť ešte v bezúročnom období, ktoré je vo väčšine bánk nastavené na 45 dní. „Určite odporúčam ešte pred cestou dôkladne si naštudovať podmienky používania kariet v zahraničí a overiť si platnosť jednotlivých kariet,“ dodáva.  
 

  • Presne stanovené vreckové

Najviac peňazí podľa Oršulu minieme na vreckovom, preto si treba ešte pred cestou stanoviť jasný rozpočet, koľko chceme celkovo utratiť a rozpočítať uvedenú sumu na počet dní. „Ak plánujeme minúť maximálne 500 eur a dovolenka má mať 10 dní, rozpočet na deň je 50 eur. Ak v jeden deň miniem len 30 eur, zvyšných 20 eur dávam do dovolenkovej rezervy. Cieľom je neprekročiť stanovený rozpočet,“ vysvetľuje odborník.   
 

  • Cestovné poistenie

Európsky preukaz poistenca nestačí! A už vôbec nie, ak cestujete mimo Európskej únie. „V rámci krytia európskeho preukazu nie je zahrnutá napríklad repatriácia - prevoz do vlasti a rovnako ani doplatky, ktoré musíte uhradiť,“ upozorňuje odborník. Začiatok cestovného poistenia pritom musí byť nastavený od 0.00 hodiny dňa, v ktorý odchádzate na dovolenku. Pokiaľ cestujete do zahraničia pravidelne, alebo minimálne na 20 dní, oplatí sa uzatvoriť celoročné cestovné poistenie. „Vyhnete sa situácií, že pri predĺžení pobytu už nebudete poistení,“ radí Oršula. Zároveň si treba dávať pozor, aby ste v rozsahu krytia mali zahrnuté liečebné náklady, zodpovednosť za škodu, pátranie a záchranu, batožinu a poistenie storna pre prípad, že na dovolenku nemôžete nastúpiť napríklad kvôli chorobe. Pokiaľ plánujete vykonávať rizikové športy, treba ich do poistenia rovnako zahrnúť.
 

  • Platnosť pasu alebo občianskeho preukazu 

Ešte pred plánovanou dovolenkou si skontrolujte platnosť cestovných dokladov, ako cestovného pasu tak aj občianskeho preukazu. Môže sa stať, že dovolenku budete musieť odložiť. Vybavenie nového pasu, alebo občianskeho preukazu trvá aj 30 dní. V prípade zrýchleného vystavenia nových dokladov treba počítať s vyššími poplatkami. Zároveň je dobré, ak svoj vlastný pas majú aj deti. Navyše, niektoré krajiny požadujú platnosť pasu minimálne šesť mesiacov po plánovanom návrate.
 

  • Itinerár pobytu, bedeker

Dovolenka ubehne veľmi rýchlo, po jej skončení často ľutujeme, že sme ju nevyužili na maximum. Skôr než sa zbalíte, pripravte si harmonogram celého pobytu. Naplánujte si v ňom výlety, miesta, pláže, pamiatky, múzeá, reštaurácie a všetky atrakcie v danom regióne vopred. Výborným pomocníkom sú rôzne bedekre, dnes už asi z každej dostupnej destinácie. Odkazujú na najzaujímavejšie miesta v regióne, ich súčasťou sú už aj mapy a informácie z oblasti histórie a kultúry.    
 

  • Lieky na žalúdočné problémy, alergie

Na balík prvej pomoci zabúdame asi najčastejšie. Spoliehame sa na dostupnosť lekární v danom rezorte. No pokiaľ ste alergik alebo máte iné zdravotné problémy, ešte pred odchodom navštívte radšej svojho lekára a poproste ho o predpísanie požadovaných liekov aj do rezervy. Preventívne si so sebou vezmite aj bežný „balík“ prvej pomoci, v ktorom budú lieky proti horúčke, bolestiam hrdla či žalúdočným problémom.
 

  • Aktualizáciu máp, servisnú kontrolu 

Ak na dovolenku cestujete autom, vopred si naplánujte trasu. Zároveň je dobré aktualizovať mapy v navigácií a overiť si platnosť zelenej karty. Vhodná je tiež servisná kontrola auta ešte pred cestou. Overte si, či daná krajina nemá iné dopravné predpisy a približne aké cestné poplatky vás čakajú - mýto, diaľničná známka a pod.
 

  • Pri exotike: víza a očkovania 

Zistite si či tranzitná alebo cieľová krajina nevyžaduje vízum. Pokiaľ áno, je potrebné vybaviť si ho v dostatočnom časovom predstihu. Pokiaľ cestujete do exotických krajín, nezabudnite na povinné očkovania. Rovnako dajte vedieť rodine alebo susedom presnú adresu pobytu a aj termín plánovaného návratu. Zaregistrujte sa tiež na stránke Ministerstva zahraničia SR. Pomôže vám to v prípade ťažkostí v zahraničí.
 

  • Nabíjačka, pamäťovÁ karta

Väčšina dovolenkárov podceňuje prípravu zoznamu pred cestou. Často sa tak stáva, že v batožine je síce pršiplášť aj sveter, pre prípad chladnejšieho počasia, ale doma zostali náhradné plavky, alebo topánky do vody. Typickou dovolenkovou výbavou je tiež nabalená technika – mobily, kamery, fotoaparáty, veľakrát bez nabíjačiek, či rezervných pamäťových kariet. 
 

  • Anglický, či iný jazykový slovník vybranej krajiny   

Dovolenka po vlastnej linke je výbornou a aj lacnejšou voľbou. Pod podmienkou, že máte radi dobrodružstvo, dostatok času plánovať podrobnosti pobytu a ovládate aspoň jeden svetový jazyk - ideálne angličtinu. Ak si vyberiete menej známu či navštevovanú oblasť, treba počítať s tým, že angličtina nemusí byť prirodzenou súčasťou jazykovej výbavy miestnych. „Dovolenkári, ktorí chodia do zahraničia na vlastnú päsť si užívajú výhody ľubovoľného výberu destinácie, individuálne cestovanie po krajine, vlastný program a oveľa viac príležitostí spoznať miestnych ľudí, zvyky aj kultúru. No mali by tiež počítať, že budú často improvizovať na mieste,“ hovorí Oršula. Na mieste často pomôže aj jazykový slovník danej krajiny.