Pohodlné zalievanie bez zbytočnej námahy

Krásna záhrada si žiada pravidelnú starostlivosť aj počas letných mesiacov. Základom zdravého vývinu rastlín je okrem kvalitnej pôdy aj prísun vody. Automatické systémy dodajú vašej záhrade optimálne množstvo vlahy, a tá sa vám potom odvďačí sýtou zeleňou a rozkvitnutými kvetmi aj v čase vašej letnej dovolenky.

Automatický zavlažovací systém je správnou voľbou v prípade, že túžite po krásnej záhrade, no nemáte čas sa jej venovať niekoľkokrát denne. Oceníte ho najmä v letných mesiacoch, kedy si rastliny žiadajú pravidelný prísun vody – minimálne dvakrát denne. Výhodou automatického systému je spoľahlivosť a minimum pozornosti, ktorú si žiada, a to vďaka zavlažovaciemu počítaču. ,,Nešetrí len čas a energiu, ale vďaka cielenej zálievke znižuje spotrebu vody až o 70 percent,“ zdôrazňuje Daniel Brychta, odborník z oddelenia záhrad projektových marketov Hornbach. Nespornou výhodou automatizovaného systému je aj možnosť napojiť ho na nádrž s dažďovou vodou. V takom prípade je úspora vody až 100 percentná. ,,Moderné systémy sú kompatibilné s inteligentnými prístrojmi a majitelia ich môžu regulovať aj na diaľku,“ dodáva Brychta.

Postrekové a kvapkové zavlažovanie

Všetky zavlažovacie systémy, ktoré nie sú určené pre trávniky, umožňujú postrekovú a kvapkovú metódu zalievania. Zavlažujú cielene v blízkosti koreňov rastlín, vďaka čomu šetria vodu. Základný prístroj, ktorý tvorí kostru celého systému, znižuje tlak a zároveň filtruje vodu. Vodu k rastlinám dopravujú rozvodné trúbky. Systém je využiteľný na zavlažovanie balónových hrantíkov, terasových rastlín, živých plotov či skleníkov a kvetinových záhonov. Druhu rastlín a spôsobu ich výsadby je potrebné prispôsobiť voľbu vhodného druhu odkvapkávača na konci rozvodovej trúbky. Pre rastliny vysadené do hrantíkov je vhodný radový odkvapkávač, pri čerstvej výsadbe sú vhodné hmlové trysky, na živé ploty koncový odkvapkávač.  Ak potrebujete cielene zavlažovať len korene rastlín v záhonoch, použite pevne zabudovaný odkvapkávací systém s rozostupom 30 cm. Na veľké trávnaté plochy sú vhodné automatické postrekovače s malými tryskami, ktoré sa otáčajú a kmitajú, vďaka čomu rovnomerne zavlažujú celú plochu.

Fungujú ľahko a bez námahy

Podľa typu systému môžete nastavovať programy na automatické zavlažovanie. Zariadenia pracujú bez káblov s individuálne programovateľnými riadiacimi jednotkami. Tie sú spojené s ventilmi, ktoré podľa zvoleného programu pripájajú a odpájajú jednotlivé zavlažovacie zóny. Tak môžete jednotlivé časti vašej záhrady zalievať v rôznych časových intervaloch a rozdielnou intenzitou. Väčšina zariadení je dnes vybavená solárnou bunkou, z ktorej čerpajú energiu na svoju prevádzku.

Na trhu sú dnes aj systémy, ktoré sú diaľkovo regulované meračom vlhkosti v zemi. Informácie z merača počítač vyhodnotí a zvolí potrebný spôsob zavlažovania. Na tejto báze pracuje zavlažovací počítač for_q Hydrologic, ktorý je využiteľný pre všetky rozbočky a šetrí vodné zdroje. Vašou úlohou je len načasovať, kedy dôjde k zalievaniu.
V ponuke automatických systémov sú aj také, ktoré sa riadia takzvanou evapotranspiráciou, teda výdajom vody v podobe vodnej pary z rastlín. Ide o vysoko moderný spôsob zavlažovania, ktorý berie do úvahy stupeň vyparovania rastlín, teplotu a vlhkosť vzduchu, slnečné žiarenie a množstvo zrážok. Po vyhodnotení údajov napokon systém vypočíta, koľko vody rastliny skutočne potrebujú. Ide o veľmi presný výpočet, ktorým ušetríte skutočne veľké množstvo vody pri zalievaní.