PENIAZE PRE DIEŤA NEODKLADAJTE, ALE INVESTUJTE

Na finančné krytie vysokoškolského štúdia dieťaťa či iné výdavky je dobré myslieť čo najskôr. Začať so sporením, napríklad na bankovom účte a pravidelne odkladať, je síce fajn návyk, ale nie práve rozumná forma. Takto uložené finančné prostriedky toho veľa nezarobia. Riešením je peniaze investovať. Marek Fides, odborník na osobné financie z PARTNERS GROUP SK, odporúča začať čím skôr. Radí rodičom, aby začali pre svoje ratolesti odkladať peniaze aj na dôchodok. Upozorňuje na riziká, ktoré najčastejšie hrozia u neskúseného investora.

Kedy začať odkladať finančné prostriedky formou investovania pre dieťa? Podľa odborníka na financie Mareka Fidesa ideálne už od jeho narodenia. „Každé dieťa by malo mať dva programy – investovanie na štúdium alebo nejaký talent a druhé investovanie na dôchodok. Keď sa skončí prvý investičný program na štúdium alebo talent, dieťa uvidí pozitívny príklad v našetrenej sume. Pochopí tak, prečo je dobré časť peňazí ďalej dlhodobo investovať na spomínaný dôchodok,“ hovorí.

VIETE, NA ČO SPORÍTE?

Investovať začíname vždy s určeným cieľom, motivuje nás to vydržať. „Veľmi dôležitý je investičný horizont a rizikový profil. Výšku sumy nastavujeme až potom,“ radí odborník. Ako vysvetlil, je to podobné, ako keď si dáme cieľ, že sa chceme naučiť cudzí jazyk. Najskôr si definujeme dôvod, prečo sa ho chceme učiť, a potom aj čas dokedy. Samotné učenie je až posledný krok. Dôležite však je držať sa nastavených parametrov a vydržať. A ideálne vyhľadať aj pomoc profesionála. „Jednoznačne odporúčam poradiť sa s odborníkom, ktorý vie investíciu dobre nastaviť. Na základe skúseností upozorní klienta aj na riziká, ktorých sa treba vyvarovať. Spoločne si definujú cieľ a investičný horizont a nastavia komplexnú investičnú stratégiu,“ dodáva.

ODBORNÍK RADÍ: INVESTOVANIE AKO OTUŽOVANIE

Vždy je dobré začať postupne. Najskôr konzervatívnejšie, potom postupne pridávať akciovú zložku. Je to ako pri otužovaní. Začínate teplou vodou a postupne ju ochladzujete. A na aké riziká si treba dať pozor? Najväčšia chyba je neinvestovať a najčastejšia neurčený cieľ. „Pozor si treba dať aj na emócie pri prvých výkyvoch, keď sa mladý investor zľakne, spanikári a prestane ďalej investovať, prípadne predčasne zrealizuje výber. Práve vtedy môže utŕžiť najväčšiu stratu,“ uzatvára Marek Fides. 

PRÍKLAD: INVESTOVANIE NA VZDELANIE

Definujeme si cieľ investovať na štúdium dieťaťa od narodenia do jeho 18 rokov. Nastavíme si akciovú stratégiu, pretože máme dostatočne dlhý investičný horizont.

Investičná stratégia vyzerá nasledujúco:

•    Investovaná suma: 50 € mesačne
•    Obdobie investovania: 18 rokov
•    Úrok: 6 % p. a.
•    Spolu vložená suma: 10 800 €
•    Na konci obdobia investovania: 19 500 € (čiže takmer dvojnásobok vkladu)

Viac informácií:
PARTNERS GROUP SK: Róbert Varšányi, marketingový manažér, 0904 755 149, robert.varsanyi@partnersgroup.sk  

Osobné financie, rodinný rozpočet, užitočné tipy a triky, ale aj podstatné udalosti v spoločnosti PARTNERS GROUP SK aj na www.partnersgroup.sk.