Od klinopisu po Islamský štát. História pre zaneprázdnených pokračuje

Keď v roku 2019 vyšiel prvý diel Histórie pre zaneprázdnených od Branislava Kovára a Jakuba Drábika, bol to jednoznačne zaujímavý počin. Malé i veľké historické míľniky a udalosti od praveku až do 20.storočia podané zrozumiteľne, jednoducho a pútavo. Stručný pohľad do histórie pre tých, ktorí nemajú až toľko času študovať hrubé knihy, ale chcú sa predsa len niečo dozvedieť o dejinách. A možno sa z nich aj poučiť...

V druhom pokračovaní knihy História pre zaneprázdnených s podtitulom Od klinopisu po Islamský štát vám prinášame texty od renomovaných odborníkov a odborníčok zo slovenských aj zahraničných univerzít a vedeckých inštitúcií. Aj tentokrát sme spolupracovali s portálom HistoryLab.sk, ktorý sa venuje popularizácii dejín.

Začítajte sa do 59 príbehov, ktoré vás prenesú do dobrodružstiev minulosti. Pozývame vás na výpravu do starovekých záhad, stredovekých príbehov o princoch a kráľovnách po konflikty, objavy aj bizarnosti doby nedávnej.

Dozviete sa napríklad, prečo západná spoločnosť predbehla tie ostatné, prečo dnes nepíšeme klinovým písmom, alebo kam sa podeli rímske légie. Pozrieme sa spolu na kľúčové i na menej známe udalosti 20. storočia, na to, ako nemecká tajná zbraň rozpútala nový druh vojny alebo ako fungovali špionážne služby. Niektoré texty vám pomôžu pochopiť aktuálne vojenské konflikty, ktorých korene siahajú hlboko do histórie.

Z ďalších kapitol by vás mohli zaujímať napríklad:

  •    Uskutočnila Francúzska republika genocídu?
  •    Jeden z najdesivejších obrazov vojny na východnom fronte zachytil slovenský vojak
  •    Československý terminátor bojoval v duklianskom priesmyku
  •    Ako sa Stalin pripravoval na tretiu svetovú vojnu
  •    Kto bol legendárny izraelský špión Eli Kohen?
  •    Nehoda sovietskej atómovej ponorky ohrozila Ameriku
  •    Kam siahajú korene Islamského štátu?
  •    Churchillovu najobľúbenejšiu špiónku zavraždil žiarlivý priateľ
  •    Odkedy trestáme alkohol za volantom?

Protagonistkami našich príbehov sú aj úspešné ženy, ktoré zohrali dôležité úlohy v dejinách a mnohé z nich velili armádam alebo rozhodovali o osude mocných kráľovstiev. V knihe nájdete aj najnovšie vedecké hypotézy, o ktorých nie je dostupná literatúra v slovenčine, a nevynechali sme ani „malé“ dejiny, súvisiace so životom obyčajných ľudí.

História pre zaneprázdnených je o ľuďoch, miestach a dobách, ktoré nám pomáhajú pochopiť, ako sme sa dostali až sem a kým sme sa v tomto procese stali.