Ochrana ihličnanov v zime

Ochrana ihličnanov v zime

Dobré prezimovanie ihličnanov vyžaduje urobiť niektoré opatrenia. Už pri jesennej výsadbe, najmä vzrastnejších jedincov, treba pamätať na to, že prvá zima bude pre ne ťažšou existenčnou skúškou.

Treba ich vysadiť včas, obyčajne v auguste či septembri, aby mohli do zamrznutia pôdy zakoreniť, lebo spojenie s pôdou trvalého stanovišťa je zárukou, že im zabezpečí náhradu vody vyparenej nezmenšenou listovou plochou oproti letnému obdobiu. Pri neskorom presadení v novembri či decembri pri tuhej zime nestačia zakoreniť a rastliny vyschnú. Väčšie výpestky uviažeme o kolík, aby jesennými a zimnými vetrami nedochádzalo k výkyvom rastlín i s koreňovým balom a k pretrhávaniu korienkov pri zakoreňovaní. Nepodceňujeme nepriaznivý vplyv jesenného sucha, lebo odparovacia listová plocha sa ani v zime nezmenšuje a náhrada z pôdy je minimálna. Preto v suchej jeseni treba výdatne zavlažovať, aby voda presiakla koreňovou sústavou. Dávame tiež hrubšiu pokrývku čečiny nad koreňovým balom. Predĺžime tým obdobie zakoreňovania, no i prísun vody do rastliny z vyššej orničnej vrstvy. Hmotnostne väčšia snehová prikrývka často spôsobuje lámanie konárov ihličnanov (tuje, borievky, cyprušteky i ďalšie), prípadne doláme konáre políhavo rastúcich ihličnanov, ako sú borievka čínska, tis obyčajný ap.

Jedným z opatrení je sneh častejšie otriasať. Pri tujách, borievkach a cypruštekoch odporúčame voľné zviazanie jedincov silnejším špagátom. Ochrana proti námraze je najťažšia, lebo nešetrným otriasaním a otĺkaním môžeme urobiť ešte väčšiu škodu, lebo konáre sú krehké a ľahko sa lámu. Citlivejšie kultivary i vždyzelené dreviny najčastejšie vo februári môže poškodiť predjarné slnko pre veľký teplotný rozdiel medzi nočnou a zimnou teplotou. Chránime ich vrecovinou, slamenou rohožou, rákosím a pod. Pri pestovaní mladých ihličnanov zo semien alebo z odrezkov dbáme, aby neboli vystavené väčšiemu kolísaniu teplôt, lebo vtedy sa im môžu pretrhnúť korienky a vznikajú pri tom veľké straty. Mladé rastlinky sa preto odporúča udržiavať v prvých rokoch ich vývoja v bezmrazivých priestoroch.