Obezita je problém

Hovoriť o obezite psov môže byť niekedy rovnako citlivá téma ako u ľudí. A pritom viac ako polovica všetkých psov a mačiek trpí nadváhou. Nejde len o to, že obezita psom veľmi nepristane, ale hlavne ich obmedzuje v pohybe a môže spôsobiť celý rad ďalších problémov. Podľa posledných štúdií inštitútu Waltham môže obezita skrátiť život psa až o 2,5 roka, čo je s prihliadnutím na priemernú dĺžku psieho života vysoké číslo. Okrem toho obezita spôsobuje ďalšie ochorenia, ktorými trpia aj ľudia. Cukrovka, artritída a kardiovaskulárne problémy. Predchádzať obezite psov pritom nie je taký veľký problém, ako je to napríklad u ľudí. Záleží len na vôli majiteľa. Bez neho si pes jedlo sám neobstará, ale ak má možnosť výberu, prirodzene uprednostní jedlo s vyšším obsahom tuku. A pravdepodobne v spojitosti so svojimi predkami a inštinktom zasýtiť sa, keď je príležitosť, sa pes ľahko preje, ak mu na to dáme možnosť. Avšak majitelia v tomto nie sú veľmi dôslední, pretože len 1 z 10 psov, ktorým je diagnostikovaná obezita, zredukuje váhu o 10 %. Preto je dôležité stanoviť vhodný denný prídel potravy a ten dodržiavať, teda prídel krmiva vážiť a rovnako zvážiť psíka, aby bolo množstvo jedla upravené presne na mieru. Ak aj napriek tomu pes priberá, je potrebné navštíviť veterinára. „Zamedzte tomu, aby sa pes dostal k zvyškom vašich jedál, a je dôležité aj členov rodiny a priateľov zoznámiť s tým, že je zakázané vášho psa akokoľvek kŕmiť. Zabúdať nesmieme ani na krmivo a maškrty využívané pri výcviku psa. Pomáhajú udržať psiu myseľ v pozore, vytvárajú puto medzi majiteľom a jeho psom,“ upozorňuje MVDr. Leoš Železný. Maškrtky by však nemali presiahnuť 10 % dennej porcie krmiva a aj keď je niekedy ťažké odolať psiemu pohľadu, je potrebné neustupovať a nedeliť sa so psami o zvyšky zo stola alebo o desiatu určenú pre ľudí. S určením ideálnej váhy psa pomôže veterinár, na jej udržanie bude okrem presne stanoveného prídelu potravy nutný aj pohyb odvíjajúci sa od typu plemena.

Zubná starostlivosť podľa doktora Labku

Okrem obezity patrí k najčastejším zdravotným ťažkostiam psov ochorenie ďasien. Náchylnejšie naň sú pritom skôr menšie plemená, ale pre všetkých psov platí, že dôležitá je prevencia a pravidelné čistenie ústnej dutiny. Ako často by sa malo robiť určí veterinár. Potrebné je však začať včas, ešte u šteniat. Znižuje to pravdepodobnosť problémov v neskoršom veku a navyše sa takto dá vytvoriť návyk a pre zviera nebude pravidelná starostlivosť o ústnu dutinu nepríjemná, ale je možné, že sa dokonca naučí užívať si ju. „Ďasná by mali byť svetlo ružové, prípadné začervenanie môže indikovať zápal a zafarbený nános zase zubný kameň. Samotné čistenie vyžaduje, aspoň zozačiatku, dosť trpezlivosti a je potrebné ho robiť na pokojnom mieste bez rušivých vplyvov,“ odporúča MVDr. Leoš Železný. Ústna dutina psa je samozrejme iná ako ústna dutina človeka a čo je možno prekvapivé, líšia sa aj baktérie, ktoré spôsobujú ochorenia u psov a ľudí. Preto je potrebné zadovážiť si špeciálne pomôcky určené priamo na starostlivosť o ústnu dutinu zvierat. V starostlivosti o chrup pomôžu aj rôzne hryzadlá, suché krmivo určené na čistenie zubov, ako napríklad Dentastix od Pedigree a hračky, ktoré sú bezpečné pre ďasná.

Tlama je pre psov dôležitým nástrojom slúžiacim na spoznávanie sveta aj komunikáciu s okolím. Podľa výskumov inštitútu Waltham je ale psia sklovina až šesťkrát tenšia ako naša a nervy sú bližšie k povrchu. To znamená, že psie zuby sú pomerne zraniteľné a treba ich chrániť. Je teda potrebné sledovať, čo pes prežúva a prípadne ho dôrazne odradzovať od hryzenia nevhodných predmetov, ako sú napríklad kamene.

Zaujímavosťou je aj skutočnosť, že psi často skrývajú svoju bolesť. To preto, že sú to zvieratá žijúce vo svorke a nechcú tak dávať najavo svoju slabosť. Myslíte si, že by váš pes mohol mať zlomený zub alebo iný problém s ústnou dutinou? Obráťte sa na veterinára.