Ako pristupovať k výžive psov? Vedecky!

Jedlo ovplyvňuje zdravie aj pohodu psov rovnako ako nás. Najlepší priateľ človeka navyše nehovorí ľudskou rečou, takže nám nemôže presne povedať, čo mu robí dobre a jeho samotného asi ani nezaujíma, čo je pre neho skutočne vhodné a čo by radšej jesť nemal. Aký typ krmiva alebo akú značku vybrať a na čie rady vlastne dať, keď je okolo nás toľko rôznych názorov? Vybrať najlepšie krmivo a starať sa o správnu veľkosť porcií tak musí jeho majiteľ. Lenže ako na to? A čo rôzne mýty, ktoré o psej výžive kolujú? Pomôcť nám môže veda! Vďaka najnovším analýzam a dátam je možné vyrobiť vyváženú a pestrú stravu a dopriať každému psovi to, čo je pre neho najlepšie. Tieto dáta aj unikátny prístup najväčšieho vedeckého centra na svete Waltham Petcare Science Institute sú neoddeliteľnou súčasťou vývoja, ktorý sa snaží zlepšiť život domácich miláčikov a s ktorým spolupracuje aj značka Pedigree.

Aké jedlo, taký pes

Vzťah medzi výživou a zdravím by pravdepodobne vyvracal málokto, napriek tomu sa môžeme prekvapivo často stretnúť so “psími vysávačmi”, teda so psíkmi, ktorých majitelia kŕmia zvyškami zo stola. Strava ľudí je ale väčšinou príliš slaná, korenená a pre psov celkovo nevyvážená. A aj to, čo môže byť dobré pre človeka, obvykle nebýva dobré pre psov. Ich tráviaca sústava a celý organizmus sa od toho ľudského značne líšia, a tak je potrebné k strave psa pristupovať. Tým to ale ani zďaleka nekončí. Záleží samozrejme aj na tom, aké plemeno psa máme, aký je vek psa a v akej je kondícii. Niečo iné bude jesť šteňa, niečo iné dospelý aktívny pes.

Šteňatá rastú veľmi rýchlo, a to bez ohľadu na to, do akej veľkosti nakoniec dorastú. Skorý prechod na kŕmenie pre dospelých jedincov môže spomaliť vývoj šteniatka a zanechať dlhodobé následky. Šteňa potrebuje iný pomer špecifických živín, ako sú aminokyseliny, bielkoviny, tuky, minerálne látky a vitamíny. Nakoniec toto máme so psami podobné, aj deti sa stravujú inak ako dospelí a pre svoj správny vývoj potrebujú špeciálnu výživu. Keď poznáte ideálnu hmotnosť vášho psa v dospelosti, môžete podľa nej sledovať jeho zdravý vývoj krok za krokom. S tým vám poradí veterinár, ale na každodenný prehľad môžete využiť aj WALTHAM™ Puppy Growth Charts, teda grafy rastu šteniat vytvorené vo vedeckom ústave Waltham, kde sa zameriavajú na zdravie domácich miláčikov. Grafy boli vytvorené na základe údajov desiatok tisíc zdravých šteniat, a preto poskytujú naozaj veľmi presné a prehľadné údaje. Grafy potom môžete porovnávať s tým, ako sa vyvíja váš psík a prípadné nezrovnalosti konzultovať s veterinárom. To potom môže pomôcť ľahšie odhaliť prípadné problémy a ich príčiny.

Psie gastrotrendy

Ani svet psov nie je imúnny voči rôznym novinkám a trendom. Hlavným úskalím býva to, ako sa vo všetkom vyznať. Pre porovnanie môžeme opäť použiť prípravu jedla pre človeka. Ak by sme sa mali riadiť všetkými zaručenými tipmi, asi by sme nerobili nič iné ako varili, nakupovali, cvičili a jedli.

V súčasnosti je populárny príklon k jednoduchosti. A to ako v tom, koľko máte doma nábytku, tak aj v stravovaní. V jedle pre psov je jedným z veľkých trendov posledného obdobia tzv. barfovanie, ktoré hlása návrat k prirodzenosti. Myšlienka spočíva v snahe priblížiť sa čo najviac prirodzenej strave v divokej prírode. Znie to jednoducho, ale na prvý pohľad je vidieť hneď niekoľko problémov. Za hlavný môžeme považovať samotný fakt, že pes nie je divoké zviera, ale zviera vyšľachtené človekom a na spolužitie s ním zvyknuté. A to ešte nehovoríme o rizikách nákazy, ktoré so sebou konzumácia surového masa, ktoré je základom barfovania, nesie.

Veľkým úskalím barfovania a všeobecne domáceho varenia pre psov je vhodná skladba jedla, aby obsahovalo všetky dôležité živiny, navyše ešte v správnych pomeroch. A práve to je kameňom úrazu, pretože pre drvivú väčšinu majiteľov psíkov by zostavovanie presne vyváženej dávky krmiva na mieru konkrétneho psa predstavovalo ťažko riešiteľný problém. Navyše je to problém možno zbytočný, keďže je k dispozícii dostatočný výber krmiva, ktoré sa dá ľahko dávkovať a má vyvážené zloženie, či už hovoríme o krmive pre šteniatka alebo psích dôchodcov, pre malých či veľkých psov. Vyberať navyše môžete z granúl, konzerv, kapsičiek alebo napríklad špeciálnych maškrtiek na starostlivosť o zuby.

Kŕmenie je veda

Vývoj krmiva pre domáce zvieratá prebieha v špecializovaných laboratóriách a inštitúciách ako napríklad spomínaný Waltham. Z jeho štúdií vyplýva, že psi aj mačky potrebujú približne 40 základných živín, z ktorých každá musí byť v krmive v správnom množstve aj forme. Vedecké postupy sú aplikované vo všetkých krokoch výroby správneho krmiva. Od získavania surovín po prípravu vitamínových a minerálnych zmesí a čo najpresnejšieho stanovenia odporúčaného denného množstva pre konkrétne zviera a jeho kondíciu. Zapojenie vedcov ale nikdy nekončí. Stále prichádzajú s novými poznatkami, ako ešte viac prispôsobiť krmivo rôznym potrebám psov, a navyše aj ten najlepší recept potrebuje vedecký dohľad, aby si udržal svoju kvalitu. To sa dá dobre ilustrovať na používaní surovín a látok, ktoré obsahujú. Všetky suroviny sa totiž prirodzene líšia v závislosti od konkrétneho dodávateľa, či ročného obdobia. Jednoducho nie je zemiak ako zemiak. Ten, ktorý dozreje na juhu krajiny, bude mať iný obsah látok ako ten, ktorý dozreje neskôr na jeseň na severe. Na udržanie konzistencie kvality je ale dôležité poznať aj takéto nuansy a vedieť s nimi pracovať. Práve preto je silné vedecké zázemie nevyhnutnosťou.