Ako sa postarať o domáce zvieratká počas jesene

S padajúcimi listami, chladným vetríkom a sviežim vzduchom sa otvára jesenná sezóna. Váš domáci maznáčik pravdepodobne tiež očakáva oddych od horúceho, lepkavého letného počasia. Jeseň je však pre našich chlpatých priateľov tiež obdobím skrytých nebezpečenstiev. Od jedov, chladného počasia až po riziká číhajúce za dverami vašich domovov je potrebné vedieť, ako svoje zvieratko ochrániť a ako sa oňho správne postarať.

  • Prechádzky

S kratšími dňami a dlhšími nocami je čoraz menej pravdepodobné, že sa vám podarí prechádzať so psíkom pred zotmením. Je nielen dôležité, aby bolo vidno vás, ale aj vášho psíka. Aby ste zostali vy aj váš pes viditeľní pre vodičov, cyklistov a ďalších ľudí, ktorí idú von, zvážte zaobstaranie reflexného oblečenia a reflexných obojkov. Môžete tiež použiť blikajúce svetielka, ktoré sa dajú pripevniť na obojky. Pomôžu vám mať psíkov pod dohľadom, keď ste vonku aj po tme.  Dôležité je však mať na pamäti, že pre psíkov je pohyb dôležitý, a preto musia byť prechádzky na každodennom programe. S chladnejším počasím sa psíkom aj mačkám bude stále menej chcieť tráviť čas mimo tepla a pohodlia ich pelechov. To by mohlo zvýšiť riziko priberania. Je dôležité sledovať ich hmotnosť a príjem potravy.  Dodržujte odporúčané dávky potravy a vyhýbajte sa tomu, aby ste im nedávali príliš veľa maškŕt. Vyrovnajte ich znížený pohyb a cvičenie hraním zábavným indoorových hier – nielen to pomôže vášmu psíkovi s pohybom, ale zároveň to zamestná aj vašu myseľ a poriadne sa zabavíte a zahráte!

  • Stále aktívne kliešte

Kliešte sa vždy spájali s jarou a letom, ale tomu už je koniec. Potvrdilo to 18 odborníkov z celosvetovej iniciatívy Protect Our Future Too, ktorá sa venuje zdraviu domácich zvierat. Kliešte prenášajú na ľudí a zvieratá závažné ochorenia, ktoré môžu byť v prípade domácich maznáčikov aj smrteľné. Nachádzajú sa v lesnatých a trávnatých oblastiach, visia na okrajoch listov, vetvičiek a tráv, aby mohli pri prechádzaní nablízku spadnúť na potenciálneho hostiteľa. Ich najnebezpečnejšou schopnosťou je prenášanie závažných chorôb. Každý štvrtý kliešť je infekčný a môže svojho hostiteľa nakaziť. Najznámejšie choroby prenášané kliešťami sú lymská borelióza, kliešťová encefalitída (infekčný zápal mozgu) alebo smrteľná babezióza (psia malária). Pre ľudí ako prevencia existuje na kliešťovú encefalitídu vakcína, avšak pre domácich maznáčikov nie. Je potrebné im aplikovať antiparazitárne prípravky ako ochranu proti kliešťom po celý rok. Dostupné sú napríklad repelentné obojky (účinok po dobu 6 mesiacov), spot-on prípavky (účinok 3 mesiace) a žuvacie tablety (účinok 3 mesiace).

  • Jedovatá nemrznúca zmes

Najhoršia zo všetkých chemikálií je nemrznúca zmes, ktorá sa v zimných mesiacoch nachádza v každom aute. Dôležité je dávať pozor aj na to, že zmes môže vytekať z chladiča automobilu, preto nedovoľte vášmu psíkovi, aby sa ponevieral v okolí auta. Požitie nemrznúcej zmesi je veľmi nebezpečné. Domácim zvieratám je nemrznúca zmes nielen po chuti (má výrazne sladkú chuť), ale im aj vonia  (obzvlášť mačkám). Aj relatívne malé množstvo môže spôsobiť vážne poškodenie obličiek a dokonca smrť. Medzi prvé príznaky otravy patrí – zvracanie, depresia, záchvaty, ťažké dýchanie a zhoršená koordinácia. Vaše domáce zviera sa vám bude zdať ako opité. Ak spozorujete niektoré z týchto príznakov, bezodkladne sa obráťte na svojho veterinára. Prognóza sa bude zhoršovať viac, ak budete s návštevou u veterinára otáľať.

  • Nová digitálna pomôcka

Jesenné mesiace so sebou prinášajú skryté nebezpečenstvá, o ktorých mnohí majitelia domácich zvierat ani netušia. Stále aktívne kliešte, jedovatá nemrznúca zmes či choroby ohrozujú psíkov a mačky na každom kroku. Majitelia musia byť nielen obozretní, ale aj adekvátne informovaní. Na pomoc im prichádza nová digitálna služba PET METEO. Používanie je veľmi jednoduché, stačí navštíviť webovú stránku www.protectourfuturetoo.com/sk/PET-METEO/. Do príslušného poľa zadajte svoje PSČ a zvoľte, či chcete dostávať rady o psoch alebo mačkách. Platforma sa pripojí k meteorologickej službe, vďaka ktorej zistíte, aké nebezpečenstvá číhajú na vaše domáce zvieratko. Pred každou prechádzkou či výletom si nezabudnite spustiť túto službu, aby ste vedeli, čo máte vonku očakávať. Digitálna služba je súčasťou iniciatívy Protect Our Future Too, projektu, ktorého cieľom je informovať majiteľov a veterinárov o vplyve sezónnych zmien na domáce zvieratá.

Tipy pre majiteľov:

  •     Čokoláda je pre psov jedovatá, najmä tmavá
  •     Pozor na gaštany, domácim zvieratám spôsobia tráviace ťažkosti
  •     Pred naštartovaním auta 3x zatrúbte alebo poklopte po kapote, mačky majú tendenciu sa skrývať pred   chladným vetrom v motorovom priestore
  •     Nestrihajte psíkov na zimu, nechajte im narásť srsť a vyhnite sa prílišnému česaniu
  •     Kliešte a blchy sú aktívne počas celého roka – buďte opatrní