KAŽDÝ PES SI ZASLÚŽI LÁSKAVÝ DOMOV

KAŽDÝ PES SI ZASLÚŽI LÁSKAVÝ DOMOV

Zodpovedná starostlivosť o psa začína už jeho hľadaním Slováci milujú psov. Patria k najobľúbenejším domácim miláčikom. Podľa nedávneho prieskumu agentúry GoInside takmer dve pätiny (39 %) obyvateľov Slovenska má doma psa a takmer dve tretiny (63 %) tých, čo psa doma nemajú, ich majú aspoň radi. Hovoríme tak o tisíckach nových psov, ktoré každoročne prídu do našich domácností. Mnohé z nich práve z inzerátov, za ktorými sa skrývajú kruté a otrasné chovateľské podmienky, fatálne zdravotné problémy vyplývajúce zo zlej stravy a hygieny.

Milovať svojho domáceho miláčika však znamená myslieť tiež na jeho dobrý život rovnako pred tým, ako aj potom, ako sa dostane k vám domov. Ak to cítite rovnako, Svetový deň zvierat je ideálny čas na to, šíriť dobré odporúčania ďalej, ako napríklad tzv. DESATOROM ZODPOVEDNÉHO ZAOBSTARANIA SI PSA A PSIEHO RODIČOVSTVA, ktoré spoločne pripravili Pedigree a Sloboda zvierat.

CHCETE DOMOV PSA? MYSLITE NA JEHO ŠŤASTIE A BEZPEČIE UŽ POČAS JEHO HĽADANIA
DESATORO ZODPOVEDNÉHO PSIEHO RODIČOVSTVA

1. Pes je záväzok na celý život
Uvedomte si, že pes je člen domácnosti, ktorý bude súčasťou vášho každodenného života niekoľko rokov. Je preto dôležité rozmýšľať nielen nad tým, ako sa „zmestí“ pes do vášho života a vášho životného štýlu dnes, ale aj o desať rokov.
2. Vyberte si vhodný typ psa
Každá rasa psa je špecifická a má svoje potreby. Ujasnite si, aký typ psa je pre vás a vašu rodinu najlepší a či mu dokážete vytvoriť vhodné podmienky na to, aby sa s vami cítil dobre. Berte do úvahy vaše a psie možnosti a požiadavky na veľkosť priestoru, aktívny pohyb, a rovnako aj na vaše a jeho povahové charakteristiky.
3. Starostlivosť o psa stojí peniaze
V priebehu života vás pes môže stáť nemálo peňazí. Rátajte s počiatočnými nákladmi, vrátane poplatkov za zaobstaranie si zvieraťa a jeho materiálnu zábezpeku: obojok, vôdzku, pelech, misky. Nezabudnite tiež rátať s priebežnými nákladmi za stravu aj poplatky u veterinára.
4. Nekupujte psa bez papierov cez inzeráty
Inzeráty so šteniatkami bez preukazu pôvodu sú síce lákavé a rýchlo dostupné, ale môžu sa za nimi skrývať kruté podmienky, v ktorých žijú chovné sučky, aj ich šteniatka. Dnes už neplatí ani argument lepšej ceny. Nekupujte cez inzeráty, preverujte podmienky, z akých šteniatko pochádza. Aj tu platí zlaté pravidlo: „Lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť“. Preverte si predajcu a ak sa nemôžete stretnúť s mamou a súrodencami šteňaťa alebo vám predajca ponúkne stretnutie na verejnom mieste.
5. Adoptujte si psa z útulku
Ročne sa len zo Slobody zvierat adoptujte do nových domovov takmer 2 000 psov. Opustených, majiteľmi zanedbávaných a týraných zvierat sú aj v tejto chvíli stovky. Na ozajstnú rodinu čakajú v útulkoch, kde dostanú potrebnú zdravotnú starostlivosť, poriadnu stravu aj pocit bezpečia. Do nového domova odchádzajú zvieratá ošetrené, zaočkované, čipované a kastrované. Ceny za tieto úkony sú zahrnuté v cene adopčného poplatku, ktorý sa pohybuje okolo 100 eur.
6. Spoznajte nového psíka vopred
Či už si beriete psíka z útulku alebo od zodpovedného chovateľa, stretnite sa s ním viackrát. V Slobode zvierat si môžete vziať psíka na niekoľko dní na takzvané dlhé venčenie, aby ste zistili, ako vám funguje spolužitie v domácnosti.
7. Pripravte domácnosť na príchod
Keďže každá domácnosť je iná, nie je možné uviesť presný zoznam, čo všetko je potrebné zabezpečiť pred príchodom domáceho miláčika, je však potrebné zvážiť niekoľko vecí. Mimo dosahu dajte všetky čistiace prostriedky, lieky, ale aj potraviny nevhodné a toxické pre psa, vrátane čokolády, avokáda, hrozna, hrozienok, cibule, cesnaku a kávy. Skryte tiež všetky malé predmety, ako sú mince, batérie, malé hračky, sponky a gumičky a uistite sa, že káble sú zastrčené. Zabezpečte izby, priestory a bránky, ak nechcete, aby mal váš pes vstup „do všetkých častí vášho domu“. Ak sa psík zdržuje časť dňa vo vonkajšom priestore domu, musíte sa uistiť, že nemôže ujsť a ohroziť tak svoje zdravie alebo zdravie zvierat a ľudí vo svojom okolí. Tieto povinnosti vyplývajú aj zo zákona. Pes nesmie tráviť život na reťazi, izolovaný v pivnici či v koterci. Jeho miesto je pri človeku.
8. Vhodná strava
Nezabúdajte na správne kŕmenie a vyváženú stravu, ktorá sa líši v rôznych vývojových a životných cykloch psa. Dobrá strava má vplyv na zdravie a trávenie, jeho biologické procesy, náladu a pohodu.
Naštudujte si, akou stravou môžete podporiť rast, zdravie a kondíciu psa. Zloženie surovín v strave je najdôležitejším ukazovateľom pri jej správnom výbere.
9. Nájdite so dobrého trénera
Nechajte si poradiť odborníkmi, ako správne trénovať psíka. Správny výcvik je dobrou zábavou pre vás oboch a jeho výsledkom je šťastný, poslušný a verný priateľ.
10. Nájdite si dobrého veterinárneho lekára a zvážte prípadné poistenie domáceho miláčika

Nečakajte, kým váš nový pes ochorie. Popýtajte sa na odporúčania na dobrého veterinára vo vašom okolí. No a myslite aj na poistenie psa, ktoré vám môže pokryť ako liečebné náklady v prípade úrazu alebo choroby domáceho miláčika, ale aj zodpovednosť za škodu spôsobenú psom na majetku alebo na zdraví.