SKONČIME S KRUTÝM BIZNISOM SO PSAMI CEZ INZERÁTY

SKONČIME S KRUTÝM BIZNISOM SO PSAMI CEZ INZERÁTY

V pondelok 4. októbra je Svetový deň zvierat, prostredníctvom ktorého ochranári už deväťdesiat rokov prinášajú osvetu a spájajú sily s cieľom zlepšiť životné podmienky zvierat na celom svete. Sloboda zvierat chce venovať tento deň téme množenia psov a s ním súvisiacemu inzertnému biznisu. Počet ľudí profitujúcich na chove zvierat v katastrofálnych podmienkach totiž rastie. Obmedziť ich môžeme spoločne. Prísnejšou legislatívou, etickou inzerciou a vedomým hľadaním štvornohého člena domácnosti ešte predtým, ako príde domov.

Sloboda zvierat už dlhšie upozorňuje na problém nehumánneho množenia spoločenských zvierat za účelom ich predaja. Ponukami zvierat neznámeho pôvodu sa online priestor doslova hmýri, pričom inzerenti nemajú povinnosť udávať miesto chovu, prípadne ho udávajú zámerne klamlivo. Skrývajú tak pred očami kupujúcich katastrofálne podmienky v množiarni: stiesnené priestory pivníc, biednu hygienu, nedostatočnú stravu a choré zvieratá.

SLOVENSKO JE MNOŽIARSKOU VEĽMOCOU
Slovensko patrí ku krajinám s najviac rozbehnutým biznisom s „čistokrvnými“ šteniatkami bez preukazu pôvodu na našom území, aj v zahraničí. „Hovoríme rádovo o stovkách chovov na Slovensku a tisíckach psov žijúcich v hrozných podmienkach, chovaných len za účelom produkcie šteniat,“ hovorí o rastúcom množstve nelegálnych chovov Pavla Dugovičová, predsedníčka Slobody zvierat: „Len v našom útulku ročne prijmeme približne 600 takýchto psov. Ide prevažne o „nepredajné“ šteniatka, ktoré nespĺňajú kritéria množiarov a sučky, ktoré doslúžili a nie sú schopné ďalej rodiť mladé niekoľkokrát za rok.“
Najčastejšie sa psy z takýchto chovov dostávajú do rodín prostredníctvom anonymných inzerátov, v rámci ktorých si skoro žiadny budúci majiteľ neoveruje serióznosť chovateľa. Za ponukou šteniatok bez preukazu pôvodu cez inzerát sa však často krát skrýva krutosť, ktorú nevidíme a v mnohých prípadoch nechceme vidieť. Šteniatka a ich mamy žijú v nevhodných chovateľských podmienkach, majú vážne zdravotné problémy vyplývajúce zo zlej stravy a hygieny, nehovoriac o chýbajúcej lekárskej, odbornej starostlivosti a láskavom prístupe.

ZASTAVIŤ KRUTÝ BIZNIS MÔŽEME JEDINE SPOLOČNÝMI SILAMI
„Tém je stále mnoho, ale tu cítime veľkú zodpovednosť práve preto, že za hranicami Slovenska končia desaťtisíce slovenských šteniat. Zanedbateľné nie je ani množstvo predané na území Slovenska. Pandémia koronavírusu, okrem zvýšeného záujmu o adopciu zvierat z útulkov, spôsobila väčší dopyt po rýchlo dostupných šteniatkach z internetu. Situácia tak ešte viac eskaluje,” dodáva Pavla Dugovičová.
Zastaviť množiarov môžeme jedine spoločnými silami – prísnejšou legislatívou, s pomocou inzertných spoločností a neustálym vzdelávaním budúcich majiteľov. Do konca tohto roku má Sloboda zvierat ambíciu presadiť sprísnenie ponuky a predaja spoločenských zvierat do veterinárneho zákona.
Nezodpovedné nakupovanie zvierat na inzertných portáloch vedie k neustálemu porušovaniu ich základných práv. Jedným z východísk je preto systematické zavedenie pravidiel do ponuky, nazvime ho etická inzercia zvierat.

VYDAVATEĽSTVÁ SA SPÁJAJÚ PRE DOBRO ZVIERAT
Sloboda zvierat sa z tohto dôvodu rozhodla osloviť najväčšie mediálne spoločnosti a vyzvala ich k súčinnosti pri etickej inzercii zvierat, ktorá má viesť k zlepšeniu ich chovateľských podmienok.
Zodpovedný prístup, ochotu hľadať riešenia a podpísať Memorandum o spolupráci, prejavili veľké vydavateľstvá ako Mafra Slovakia, Petit Press, Region Press a veríme, že sa pridajú aj ďalší.

NEKUPUJ CEZ INZERÁT, RADŠEJ ADOPTUJ
Každý pes si zaslúži láskavý a bezpečný domov už od narodenia. „Je veľmi dôležité, aby závažnú spoločenskú tému týkajúcu sa pohody a zdravia zvierat podporili aj významné spoločnosti a značky, ako dnes Pedigree, ktorá podporuje práve adopciu psíkov z útulkov,“ hovorí Pavla Dugovičová.
Pedigree spoločne so Slobodou zvierat preto spojili, aby aj počas Svetového dňa zvierat zdôraznili, že zodpovedná starostlivosť o nového psíka v rodine, sa začína už jeho hľadaní. Alternatív, ako získať psíka domov, je niekoľko. Ak ho však adoptujete cez útulok, dosiahnete 2v1 - získate štvornohého priateľa a k tomu urobíte dobrý skutok tým, že mu zabezpečíte šťastný domov. Aby sa budúci psí rodičia ľahšie zorientovali v možnostiach na sociálnych sieťach, v médiách a v budúcom roku aj na letákoch a etiketách vybraných Pedigree produktov, nájdu tzv. desatoro zodpovedného zaobstarania si psa a psieho rodičovstva, ktoré značka pripravila spoločne so Slobodou zvierat.

SVETOVÝ DEŇ ZVIERAT OSLÁVIA V SLOBODE ZVIERAT VÝZVOU
Téme množiarní budú venovať aj tohtoročné oslavy Svetového dňa zvierat, ktorý si pripomenú v útulku Slobody zvierat (Pod Brehmi 1/a, Bratislava) o deň skôr, čiže 3. októbra. V útulku bude môcť verejnosť počas predĺžených otváracích hodín medzi 11. a 17. hod., podpísať výzvu Slobody zvierat.