TOP 7 mýtov o výžive psov

    1. Najlepšia výživa je tá bez konzervantov

Pokiaľ ide o granule, tie bez konzervantov nevyrobíte. Granule totiž obsahujú tuky a keďže väčšinou kupujeme veľké balenia, z ktorých postupne odoberáme, tuk v nich by sa po pár dňoch pokazil. Rovnako by sa pokazilo maslo, keby sme ho skladovali pri izbovej teplote a nie v chladničke. Všetky granule teda musia obsahovať stabilizátory tukov, ktoré udržia ich kvalitu počas celej doby trvanlivosti. Konzervovaná strava je na rozdiel od granúl stabilizovaná iba sterilizáciou, teda aspoň v prípade produktov spoločnosti Mars, ktorá spolupracuje s britským výskumným veterinárnym centrom Waltham, najväčším svojho druhu na svete. A vyrába okrem iného granule značky Pedigree.

    2. Špeciálne príchute sú zlé

Každému z nás chutí niečo trochu iné a rovnaké je to aj u psov. Príchute sú tu teda na to, aby aj psíky jedli to, čo im chutí. Záleží potom na tom, ako sa konkrétna príchuť pripraví. V Pedigree používajú na dochucovanie napríklad kuraciu pečienku. Lacnejšie výrobky niektorých značiek môžu naopak obsahovať príchute umelé.

    3. Krmivo pre psov je vyrábané z druhoradého mäsa

Na výrobu krmiva by malo byť používané iba mäso určené a schválené ako potravina pre ľudí (!). To, čo zostane, teda odrezky prvotriedneho mäsa, sa potom používa do krmiva pre psov a mačky. Nie je to teda nejaké nekvalitné mäso uhynutých zvierat, alebo nebodaj kosti, kože, uši, šľachy, chrupavky, kuracie nohy, apod.

    4. Pre psov je najlepšie surové mäso

Aj keď sú príbuzní, pes nie je vlk, a preto vyžaduje inú stravu. Surová strava so sebou prináša veľa rizík a tie majú za následok aj to, že vo voľnej prírode sa vlk len ťažko dožije toľko rokov ako dobre živený pes. A navyše záleží na tom, o akom plemene je reč. Nemecký ovčiak je predsa len niečo iné ako napríklad taký jazvečík alebo kríženec z útulku.

    5. Do granúl je pridávaná soľ a drogy

Krmivo, ktoré si kúpime v obchode, je pod prísnym drobnohľadom štátnej kontroly a akékoľvek návykové látky sú v nich vylúčené. Soľ je veľmi dôležitá, ale v správnom množstve. „Chemicky je soľ chlorid sodný a oba tieto prvky potrebujeme pre život. Sodík je napr. súčasťou tzv. sodíkovej pumpy v obličkách a chlór zase pomáha tráveniu v žalúdku ako súčasť kyseliny chlorovodíkovej.

Z medicínskych výskumov vieme, že prebytok soli škodí. Preto je potrebné dodržiavať jej optimálnu hladinu v strave. Táto presná odporúčaná hladina pre psov a mačky bola zistená už dávno a trúfnem si povedať, že ju výrobcovia striktne dodržiavajú,“ dopĺňa MVDr. Leoš Železný.

    6. Niektoré značky krmiva pre domácich miláčikov sú viac alergizujúce

90 % lekárov, veterinárov, odporučí zmenu značky krmiva, keď majiteľ psa príde do ordinácie s problémami, ktoré by mohli mať spojitosť s trávením. Avšak zmena značky nie je riešenie, pretože aj iná značka obsahuje tú istú zložku, napr. bielkovinu z hovädzieho mäsa. Preto je dôležité pátrať po pravej príčine problémov, neriešiť len symptómy a nespoliehať sa na zmenu značky. Navyše len 1 % z prípadov diagnostikovaných ako potravinová alergia skutočne alergia je.

    7. Lacné krmivá obsahujú veľa obilnín, aby sa dali granule sformovať

Obilniny sú dôležitou súčasťou krmiva pre domácich miláčikov u značiek všetkých cenových kategórií. Je to najmä kvôli prirodzenému obsahu cukru, vitamínu E, vitamínu B1, zinku a mangánu, ktoré majú pozitívny vplyv na správny vývoj a zdravie psa počas celého jeho života.