Naša dcéra má dve mamy

Beátka má dve mamy. Mňa a moju partnerku Vierku. S Vierkou žijeme spolu už 7 rokov a tvoríme pár. Lesbický. Sme šťastné a spokojné, konečne každá z nás našla spriaznenú dušu. Okolie sme si prestali všímať a kamaráti nám ostali tí, ktorí za niečo stoja a ktorí zvládnu fakt, že sa kamarátia s lesbičkami. Vierka dlhodobo túžila po dieťati a ja som ju v tom podporovala. Vybavili sme si v zahraničí vyšetrenia a Vierka podstúpila umelé oplodnenie.

Na druhý pokus to vyšlo a dnes sa tešíme z krásnej dcérky. Beátka má 3 roky a čoskoro nastúpi do škôlky. Milujeme ju nadovšetko. A zároveň sa o ňu bojíme, hlavne o to, ako bude zvládať nápor posmechov, urážok a poznámok na tému, že má dve mamy – lesbičky. Dohodli sme si postup s psychológom, ktorý nás na tejto neľahkej ceste bude všetky tri sprevádzať. Chceme malú čo najlepšie na všetko pripraviť, aby sme nijako neohrozili jej vývoj a vzťahy s okolím.

Keď som minule stretla známu zo školy, ktorá o nás vie, pohoršene mi vytkla to, ako sme si dovolili - dve lesbičky mať dieťa, ktorému takto zničíme život. Hlúposť ľudí a neschopnosť byť empatickými je naozaj bezhraničná. Hanbila som sa jej pripomenúť, ako sa pred rokmi ťahala so ženáčom a ako chcela za každú cenu otehotnieť, lebo už mala 32 a biologické hodiny jej tikali tak, že som to i ja počula. Nebrala ohľad na to, že ženáč má doma manželku a 4 maloleté deti. Nebrala ohľad na to, že jej dieťa by vyrastalo bez otca a mala by ho problém uživiť. Jediné, čo ju zaujímalo, bolo mať hneď dieťa.

Mala len šťastie, že sa jej to nepodarilo a že vzápätí stretla tichého Jožka, ktorého po mesiaci sama požiadala o ruku a do roka už kočíkovala jedna radosť. Takt mi nedovolil jej to pripomenúť, ale svätou pravdou ostáva, že ľudia radi vidia smietku v oku druhého, vo vlastnom si však nevšimnú ani brvno.

Agáta Galisová