Najlepší darček uplynulých Vianoc

„A máme to za sebou!“ vzdychla si naša stará mama, keď umývala hrniec z dojedeného vianočného šalátu.
„Škoda, mne je smutno za Štedrým dňom!“ ozval sa smutný hlások jedného z vnúčat.
„Nič sa neboj, ani sa nenazdáš a o chvíľu tu budú opäť!“ chlácholila ho starká. „Len dúfam, že váš starý otec dovtedy dostane rozum a tie svoje povestné vtipné darčeky ho už prejdú.“
Poznámka bola adresovaná starkému, ktorý s vyloženými nohami na epede lúskal oriešky a sledoval Popolušku, ako svojou rafinovanou ženskosťou balamutí toho chudáčika princa.
Starký sa totiž aj tento rok zaskvel vo svetle reflektorov a svojej zákonitej manželke kúpil, nazvime to nezvyčajný darček. Ich manželstvo trvá už cez päť desaťročí, a tak už vie, čo si môže, či nemôže dovoliť. Tento rok to však mierne prestrelil.
Stará mama je ešte stále nasrdená. Je to evidentné z rýchlosti chôdze, s akou brázdi domácu podlahu. Veď, kto by nebol! Potom, ako sa všetci rozradostene vrhli na vianočné darčeky, ktorých bolo aj tento rok požehnane, najmladšie vnúčatko podalo malý balíček aj starej mame.
Medzitým, ako starostlivo bez najmenšej známky poškodenia odbaľovala starká svoj darček, jedno z detí položilo kľúčovú otázku.
„Mami, a čo chceš dostať od Ježiška ty?“
Zamyslela som sa: „Ja budem šťastná, keď dostanem pod stromček zdravie a dobré deti!“
„Hurá!“ ozvalo sa z pod kopy balíčkov.
„Budeme mať ďalšie sestričky!“
Po dohováraní a uisťovaní, že počet členov v našej domácnosti sa aspoň v dohľadnej dobe meniť nebude, a že som mala na mysli ich polepšenie, zrazu stará mama skríkla:
„Tebe už naozaj preskočilo!“ zvolanie bolo adresované nášmu starkému, ktorý aj napriek vianočnej atmosfére nepustil z rúk aktuálne spravodajstvo.
„To, čo ti napadlo kúpiť mi takúto knihu?“
Nad hlavou mávala útlou knižkou s nadpisom „Lexikón hypochondra.“
„Joj, ako som sa rozčúlila, kde mám ten tlakomer, srdce mi búši ako zvon! Dúfam, že ak dostanem infarkt, už si odpustíš tieto vianočné žartíky!“
Starý otec s novinami v ruke a nezbednými iskierkami v očiach sveto-svete sľúbil, že podobným darčekom už odzvonilo. Ja jediná som si však všimla, že pri sľube, mal prekrížené prsty. Už som zvedavá, čím našu starkú prekvapí nasledujúce Vianoce.
 
KM