Na záhradu už v marci? Skorú starostlivosť vám príroda vráti

Na záhradu už v marci? Skorú starostlivosť vám príroda vráti

Mnoho ľudí verí, že záhradnícka sezóna sa začína v apríli alebo máji. Pochopiteľne, tieto dva mesiaca sú typické intenzívnym zazelenaním lesov, lúk a záhrad. Práve marec je však mesiacom, kedy vysievame väčšinu osív, aby sme už v máji a júni zožali svoju prvú úrodu.

Dôsledná predsejbová príprava pôdy je pre veľa milovníkov záhrad dôležitou súčasťou jarných prác. Či už máte tú svoju priamo pri dome, alebo sa nachádza mimo vášho bydliska, proces prípravy je väčšinou rovnaký. Trávnik treba vyčistiť od zvyšného lístia a nečistôt, pôdu pred výsevom zeleniny, či kvetov je potrebné porýľovať a pohnojiť, aby sme mohli vysádzať semienka kvetov a zeleniny. Nasleduje výsev hrášku, mrkvy, petržlenu, reďkovky, šalátu, alebo výsadba jarného cesnaku. Dôležitou súčasťou starostlivosti je aj rez krov a drevín. Ak hrozia neskoršie jarné mrazy, je potrebné zadovážiť si bielu netkanú textíliu, ktorá ochráni mladé rastlinky pred mrazom.

Práce v záhradke sú potešením, priam balzamom pre dušu i telo, obzvlášť, ak jar prichádza po dlhej zime. I keď práce v záhradke sú fyzicky alebo časovo náročné, tým, ktorí milujú záhradníčenie to vôbec nevadí. Pravdou je, že údržba záhradky nie je najlacnejší proces: osivá, hnojivá, kvalitné náradie, chemické postreky na ošetrenie proti burinám, hubovým ochoreniam či živočíšnym škodcom vyžadujú značný obnos financií.

Záhrada však nemusí byť len miestom neustálej práce a snahy o čo najbohatšiu úrodu. Môže slúžiť aj ako pokojné miesto na relax. Ak máte domácu záhradu s pohodlným záhradným sedením, osvetlením a farebnými rastlinami, ktoré vďaka horúcim letám môžu byť už aj mierne exotické, je ideálnym miestom, kde s ľahkosťou zabudnete na starosti každodenných dní. Aj zriadenie takejto záhrady však stojí peniaze.

Záhrada je finančne náročné hobby. Ako ušetriť?

Ak neplánujete investovať do svojej záhrady značné sumy, no napriek tomu sa chcete tejto záľube venovať pravidelne, je tu možnosť výrazne si pomôcť členstvom v medzinárodnej nákupnej komunite Cashback World. Toto spoločenstvo má vyše 120 000 obchodných partnerov v 47 krajinách sveta, a nachádzajú sa medzi nimi záhradné centrá, lokálne záhradníctva a aj partneri poskytujúci poradenstvo v tejto oblasti. Pri nákupe u jedného z týchto partnerov môžete získať Cashback – z každého nákupu u obchodného partnera sa vám istá časť zaplatenej sumy vráti priamo na účet. Navyše môžete zbierať Shopping points, za ktoré potom môžete získať výhodné zľavy a špeciálne ponuky. Ak ešte nie ste členmi tohto spoločenstva, zaregistrovať sa môžete na cashbackworld.com alebo osobne priamo u jedného z partnerov. „Ak sa pri každom nákupe záhradných potrieb a produktov preukážete Cashback kartou, ušetríte nezanedbateľnú časť finálnej sumy. Z dlhodobého hľadiska je toto takmer nevyhnutnosťou pre tých, ktorí sa záhradkárčeniu venujú pravidelne každý rok.“, vysvetľuje Mária Charvátová zo Záhradného centra Charvát, ktoré je jedným z obchodných partnerov nákupnej komunity Cashback World