Na internet sa doma môžete pripojiť rôznymi spôsobmi

Ak vymeníte byt za dom alebo sa jednoducho presťahujete, treba okolo toho riešiť veľa vecí. Ide o zariaďovanie nového bývania, doplnkov, kde čo bude a podobne. Keď sa dostanete do nového prostredia, musíte si zaobstarať niekoľko vecí, bez ktorých sa vaše nové bývanie nestane plnohodnotným. Nemyslíme tým lampu či novú skriňu do spálne, reč je o záležitosti, bez ktorej si dnes nevie predstaviť život takmer nikto z nás – internet.

Na čo budete internet využívať

Jednou s vecí, bez ktorého mnohí nedokážu vykonávať bežné činnosti počas dňa, je pripojenie na internet. Niektorí vykonávajú svoju pracovnú náplň práve prostredníctvom internetu, preto je pre nich rýchly pevný internet nevyhnutnosťou. Iný ho zase využívajú na prezeranie videí a hranie hier. Nech už je účel využívania internetu akýkoľvek, práve ten určuje to, aký druh pripojenia si do svojho domova vyberiete.

Káble či bezdrôtové pripojenie

Nie na každú činnosť s internetom totiž potrebujete vysokú prenosovú rýchlosť alebo rýchlosť uploadu. Preto na začiatku svojho uvažovania o tom, aký internet si doma zabezpečíte, berte ohľad práve na to, ako budete internet využívať.

No v praxi sa stretnete s pripojením na internet cez káble a potom s bezdrôtovým pripojením.
Zatiaľ čo bezdrôtové internetové pripojenie je v súčasnosti veľmi rozšírené, mnohí siahajú aj po možnosti pripojenia cez káble. Urobiť tak môžete rôznymi spôsobmi.

Pripojenie cez telefónne vedenie

Najdostupnejšou technológiou je v súčasnosti pripojenie DSL. Ide o pripojenie cez telefónne vedenie, no to nie je jediná podmienka. V tomto druhu pripojenia rozhoduje o rýchlosti takisto to, aké staré je vedenie a vzdialenosť od telefonickej ústredne. Vo väčších mestách a najmä na sídliskách si môžete tento typ pripojenia zaobstarať aj cez rozvody káblovej televízie. Nemusíte mať obavy z toho, že vám televízia nepôjde. Internet aj televízia u vás doma budú fungovať, no pribudne vám jeden modem navyše. Internetové pripojenie cez káble sa vyznačuje vysokou prenosovou rýchlosťou, a to v oboch smeroch, či už ide o nahrávanie, alebo sťahovanie. Sami sa ale môžete presvedčiť o tom, že medzi týmito dvoma činnosťami existuje nepomer. Zatiaľ čo video si z internetu stiahnete za pár minút, ak sa rozhodnete na internet nahrať vlastné fotografie, budete si musieť počkať dlhšie.

Nie všade je káblové pripojenie možné

Káblové pripojenie patrí medzi najrozšírenejšie, no ak bývate v odľahlejších častiach, môžete mať problém a siahnuť tak budete musieť po iných formách bezdrôtového pripojenia, ako napríklad ADSL alebo VDSL.
Ak ste sa rozhodli pre takéto pripojenie, pri výbere modemu vyberajte ten s wifi routerom. Pripojenie tak bude možné nielen cez káble, ale aj cez bezdrôtové wifi siete.

Optika, ktorá vám zabezpečí rýchlosť

Ďalší typ pripojenia je založený na optických kábloch. Ten je prítomný aj v predchádzajúcich, no len v okrajovej časti. Optika používateľom zabezpečí rýchlosť, no aj cena je vyššia. V jej začiatkoch si ju mohlo dovoliť len malé množstvo šťastlivcov. Optické pripojenie je možné cez optické káble, ktoré sú zakopané v zemi. V kábloch sú optické vlákna, ktoré umožňujú prenos signálu. Na Slovensku je kvalita tohto internetu na vysokej úrovni. Faktom je, že máme rýchlejšie internetové pripojenie, ako majú napríklad v Austrálii.

Všade prítomné wifi

Okrem vyššie spomenutých možností si môžete vybrať aj pripojenie bezdrôtové. V súčasnosti sa takmer všade stretnete so skratkou wifi. Ide o wireless fidelity, výraz, ktorý znamená satelitné a mikrovlnné pripojenie. Najväčšou výhodou, ktorou tento druh pripojenia disponuje, je určite to, že ponúka pripojenie na internet takmer na každom verejnom mieste. Hotely, reštaurácie, školy, všade tam sa na internet pripojíte práve prostredníctvom wifi.

Nepriaznivé počasie môže rušiť pripojenie

Aj keď toto pripojenie sa dnes vyskytuje takmer všade, má aj svoje nevýhody. V nepriaznivom počasí sa na internet pripojiť nemusíte. Hmla alebo búrka môže znížiť kvalitu pripojenia alebo ho úplne zrušiť. Zatiaľ čo káblové pripojenie vám bude fungovať za každého počasia.
Takmer všetky notebooky už dnes majú zabudovaný wifi router, a tak už len stačí pripojiť sa na sieť.

Cudzí človek na vašej sieti

Ak doma wifi sieť máte, môžete sa stretnúť s tým, že nebudete sám a na vašu domácu sieť sa pripojí aj niekto iný. Tým, že niekto sa pripojí na vašu sieť, môže vám nielen narušiť súkromie, ale aj spomaľovať vaše pripojenia na internet.

Kvalitné heslo a blokácia zariadení

Takémuto „kradnutiu“ môžete zabrániť a dokonca veľmi ľahko. Postačí vám na to jedna aplikácia, pomocou ktorej môžete získavať informácie o tom, aké zariadenia sa pripájajú na vašu wifi sieť. Wifi routere si pri zakúpení musíte nastaviť tak, aby nikto cudzí nebol na vašu sieť schopný sa pripojiť. Zablokovať zariadenia pripájajúce sa na vašu wifi si môžete jednoducho v bezpečnostných alebo pokročilých nastaveniach. Takisto prístupové heslo k vašej wifi by ste si mali zmeniť hneď po nainštalovaní routera u vás doma. Mnohí urobia tú chybu, že pre wifi sieť využívajú administrátorské heslá, ktoré si ktokoľvek môže zistiť ľahko na internete.

Wifi je dnes najrozšírenejší spôsob pripojenia sa na internet. No nie všade sa na wifi pripojiť môžete. V odľahlejších častiach alebo v menších obciach si budete musieť vybrať z iných možností internetového pripojenia. Každé má svoje výhody aj nevýhody a ich výber závisí najmä od toho, na čo domáci internet budete využívať.