• 17.02.2018

Ako si správne zvoliť rýchlosť internetu v domácnosti, ktorá sa vám oplatí?

Domácnosť bez internetu si už dnes nevieme predstaviť. Stabilné a rýchle internetové pripojenie je neodmysliteľnou súčasťou našich domovov, podobne ako základný nábytok či spotrebiče. Služby jednotlivých poskytovateľov sa však laikom porovnávajú len ťažko, rovnako tak laik len ťažko odhadne, akú rýchlosť internetu naozaj potrebuje. Poradíme Vám, podľa čoho sa v existujúcej ponuke orientovať, a ako vybrať správnu rýchlosť podľa vašich potrieb.

Internet je bežnou súčasťou našich životov, a to nielen tých pracovných. Možno ste sa práve presťahovali do nového bytu, alebo len nie ste spokojný s cenou a kvalitou služieb vášho poskytovateľa a uvažujete o zmene. Zaobstarať si dnes neobmedzené pripojenie k internetu, keď nemusíte strážiť, ako často a ako dlho ste pripojený, je záležitosťou niekoľkých desiatok eur mesačne. Ani skutočne rýchly internet už nie je nedosiahnuteľným luxusom - ceny za neho klesli na prijateľnú úroveň. Trendom aktuálnej doby sú zvyšujúce sa nároky na väčší objem dátového prenosu. Ruka v ruke s tým ide aj tlak na jednotlivých poskytovateľov.

“Trendy ukazujú, že objemy prenesených či nahraných dát sú v bežných domácnostiach stále vyššie, preto na to reagujeme investovaním do technologických inovácií prinášajúcich zrýchlenie pripojenia. K tomu pružne prispôsobujeme aj ponuku našich služieb,“  hovorí Karel Smrž, riaditeľ marketingovej komunikácie spoločnosti UPC Česká a Slovenská republika, najväčšieho tuzemského poskytovateľa káblových televíznych služieb a vysokorýchlostného internetu. Káblové siete spoločnosti UPC sú v dosahu takmer 600 tisíc domácností na Slovensku a jej zákazníci využívajú viac ako 370 000 služieb.

Ako rýchly internet vlastne potrebujete?
Pred výberom vhodného typu pripojenia si ujasnite, aké máte očakávania a akým spôsobom internet využívate. Čím náročnejšie úkony sa chystáte na internete vykonávať, tým budú nároky na rýchlosť vyššie. Streamujete filmy vo vysokej kvalite alebo sa občas radi odreagujete únikom do sveta on-line hier? Potom budete mať pravdepodobne vyššie nároky než bežný používateľ, ktorý na internete denne vybaví zopár e-mailov, prezrie si facebookovú stránku a prečíta si správy zo sveta. Ak sa radíte skôr medzi bežných surferov, potom si bohato vystačíte s rýchlosťou do 30 Mb/s. To však platí v prípade, že sa internet chystáte využívať iba s jedným zariadením.

Práve počet zariadení je totiž druhým dôležitým kritériom, ktorý by ste pri výbere rýchlosti mali zvážiť. Čím väčší počet zariadení sa naraz k internetu pripojí, tým väčší  bude objem dát, ktorý treba v jedinom okamihu preniesť. Ak nie ste v domácnosti sami, vyberajte radšej rýchlejší internet. Vyhnete sa tak tomu, že sa vám internet znenazdajky spomalí, pretože vo vedľajšej izbe si niekto iný práve sťahuje film. Ak chcete, aby pripojenie išlo bez ohľadu na to, koľko zariadení sa v byte pripojí, mali by byť vaše nároky na rýchlosť vyššie. S pripojením s rýchlosťou do 100 Mb/s si pohodlne vystačíte v domácnosti, kde sa k internetu pravidelne pripája niekoľko zariadení naraz. Pokojne môžete súčasne sledovať videá alebo sťahovať súbory, bez toho aby ste sa svojimi aktivitami navzájom rušili.

Dlhé čakanie, než sa to načíta? Tomu je koniec
Ak patríte medzi milovníkov on-line hier, potrebujete rýchly internet k práci alebo radi sledujete streamované videá v najvyššej kvalite, určite oceníte internet s maximálnou rýchlosťou, vďaka čomu už nikdy nebudete čakať, "až sa to stiahne". „Pre fajnšmekrov internetu máme v ponuke dostupné výhodné tarify s rýchlosťou dokonca až 500 Mb/s. V rámci služby získate aj prémiový wifi modem. Dve pásma, 2,4 a 5 GHz, a silný signál zaistia široký dosah pre všetky pripojené zariadenia,"  dopĺňa Karel Smrž, riaditeľ marketingovej komunikácie spoločnosti UPC Česká a Slovenská republika.