Letnenie izbových rastlín

Letnenie izbových rastlín

Studené noci už pominuli a nastávajúce teplé dni sú ako stvorené na letnenie niektorých druhov rastlín. Preto neváhajme a doprajte izbovkám letnú dovolenku.

Robustnejším izbovým rastlinám prospieva letnenie. Dážď zmýva prach z listov, vietor spevňuje pletivá. Pre pobyt rastlín vonku, na balkóne, terase alebo v záhrade, platia určité pravidlá.

Letniť môžete takmer všetky druhy izbových rastlín. Ibištek, známy aj ako čínska ruža, ocení čerstvý vánok i slnečné lúče a prekvapí vás bohatým kvitnutím.

Pobyt na čerstvom vzduchu prospeje aj figovníkom, palmám, citrusom, oleandrom a všetkým druhom subtropických rastlín.

Rastliny pôvodom z trópov a subtrópov, kde rastú väčšinou v zatienenom podraste (figovník lesklý a kaučukový, monstera), musíme chrániť pred priamym slnkom.

Prvé dni po prenesení z miestnosti sú na poškodenie slnečnými lúčmi citlivé všetky izbové rastliny. Rastliny umiestnime najskôr do tieňa alebo polotieňa a až potom na priame slnko. V tom čase chránime aj rastliny zo suchých, teplých podmienok, ako je napríklad juka a rôzne druhy paliem.

Pred tým, ako rastliny premiestnime von, mali by sme urobiť letný rez. Letnené rastliny sú náročnejšie na vlahu, rýchlejšie rastú, a teda potrebujú aj väčšie množstvo živín. Hnojivovú zálievku im môžete dopriať aj každý týždeň. Pravidelne treba kontrolovať výskyt škodcov. Izbovky môžeme letniť približne do konca septembra.