Letné prázdniny – veľa voľného času, viac rodinnej blízkosti. Má to aj svoje nevýhody!

Letné prázdniny sú duševným aj fyzickým relaxom pre všetky školopovinné deti. Popritom si svoje dni voľna organizujú a prispôsobujú aj rodičia. Chceme si predsa užiť perfektné leto v kruhu tých najbližších. Inak to však vnímajú deti a úplne odlišný pohľad majú rodičia. Prázdniny musíte správne uchopiť. Všetci rovnako... V opačnom prípade hrozí napätie, hádky a dusno nielen vonku, ale aj vo vašich domácnostiach.

Prázdniny sa tendenčne vnímajú ako príjemným oslobodením od školských povinností. Nad deťmi musí byť dohľad, a preto si rodičia berú dovolenku. Všetci sa zídeme v jednej domácnosti a neraz to môže zaškrípať. Deti chcú voľno, slobodu a vyhľadávajú spoločnosť svojich rovesníkov.

Rodičom nemôže nič uniknúť?!   

Tak si to zväčša vysvetľujú oni sami. Do praxe potom zavádzajú rôzne rodinné opatrenia. Stanovujú čas spoločného stolovania, večierky a organizujú spoločné výlety s deťmi. Z istého pohľadu je to pre príjemný chod domácnosti nevyhnutné. S deťmi treba vedieť, ako komunikovať a nenútené ich dostať aj na miesta, kde im to zväčša nevonia.

Príkazy nahraďte ľahkou, zábavnou konverzáciou. Stále platí: Niečo za niečo!

Deťom neberme ich detstvo. Potrebujú sa hrať, zaslúžia si dlhšie pospať a niečo aj s kamarátmi vyparátiť. Iní sme neboli ani my, len si to pred nimi ťažšie priznávame. Doba je iná a deťom sa zjednodušili aj komunikačné možnosti. Vedia, ktorí z ich spolužiakov odchádza na dovolenku a komu rodičia zaplatili prázdniny v tábore. Nevravte im, že práve teraz na to nemáte. Deti sú citlivé a zvyšné voľné dni si nebudú vedieť užívať. Aj v blízkom okolí je čo spoznávať.

Zabaviť sa dá aj pri výpomoci na záhrade. Len ako tam dostať deti, však? Premeňte to na menší rodinný piknik. Do altánku alebo na väčšiu deku im dajte rôzne pochutiny, obľúbené nápoje a niečo čerstvé zo záhrady. Spríjemnite si prácu ľahkou, letnou hudbou a ani sa nenazdáte a máte fajront!

Deti budú očakávať odmenu. To však neznamená, že im treba dovoliť sedieť za počítačom či byť do noci vonku. Navrhnite im športové dopoludnie v nádhernej prírode. Urobíte tak niečo pozitívne pre ich zdravie, kondíciu, ale aj rodinné vzťahy. Turistiku doplňte o príjemné letné kúpanie a voľné dni sa budú míňať jedna radosť!