KÚPA AUTA: MÁTE NA NOVÉ, ALEBO SA USKROMNÍTE S JAZDENÝM?

Po financovaní bývania je kúpa auta zrejme druhou najväčšiu investíciou, ktorá vie dlhodobo ovplyvniť domáci rozpočet. Obzvlášť, ak si kupujete vozidlo nad rámec svojich finančných možností. Viete, aké auto si môžete dovoliť? Martin Bodnár, PARTNERS odborník na osobné financie, upozorňuje: „Luxusom prémiovej značky a bez peňazí, sa pripravujete na finančný život na hrane. Čaká vás dlhodobý maratón splácania.“ Ako pri plánovaní kúpy auta pomôžu ideálne finančné miery?
   
Ceny nových áut rastú, kúpiť dnes vozidlo za desať tisíc eur je prakticky nemožné. Výrobcovia museli navýšiť ceny a niektorí skončili s výrobou najlacnejších verzií. Slovákov to však príliš neodradilo. Podľa štatistík Zväzu automobilového priemyslu bolo v minulom roku predaných 78 841 nových osobných vozidiel, čo bol medziročný nárast o 4,15 %. Očakávať pokles cien vozidiel je vzhľadom k celkovej nepriaznivej situácii a zavádzaniu stále prísnejších ekologických noriem veľmi nepravdepodobné. Aj preto sa zdá byť kúpa lacnejšieho, jazdeného auta tiež ako dobré riešenie. Je to však naozaj tak?

POZOR NA LUXUS BEZ FINANČNÉHO KRYTIA

Podľa odborníka k rozhodnutiu kúpiť jazdené vozidlo prispieva aj argument, že aj pri novom aute je jeho hodnota hneď po opustení predajne o 20 percent nižšia. „Finančnej strate sa pri kúpe nového auta nevyhnete a pri jazdenom vozidle nie je pokles hodnoty až tak výrazný. Ale len v prípade, že vás nečakajú vysoké výdavky spojené s opravou, ktoré vám pri novom aute odpadajú,“ vysvetľuje Martin Bodnár. Podľa odborníka si však mnohí miesto nového auta nižšej triedy vyberú radšej jazdené vozidlo prémiovej značky, s vysokou výbavou, ale opotrebované a s väčším nábehom kilometrov a súčasne sú ochotní na auto minúť životné úspory.

FINANCOVANIE KÚPY AUTA

„Ideálne je uhradiť kúpu auta z našetrených peňazí a už pri kúpe začať plánovať aj výmenu auta v päťročnom horizonte. Na to si treba pravidelne sporiť,“ radí odborník. Mnohým sa však nepodarí na auto nasporiť si a vtedy prichádza na rad financovanie cez spotrebný úver alebo lízing. „V tomto prípade ide o zásah do rodinného rozpočtu, nakoľko splátky znižujú rodine finančný štandard a idú na kúpu niečoho, na čo sme v skutočnosti peniaze nemali,“ varuje odborník. Okrem toho, pri všetkých typoch úverov splácate nielen požičanú sumu, ale aj úroky a často aj ďalšie poplatky, ktoré sú s tým spojené.

ČO HOVORIA NA KÚPU AUTA IDEÁLNE FINANČNÉ MIERY?  

 • Mesačný príjem rozdeľte podľa ideálnych finančných mier: 10 % z príjmu na tvorbu rezerv, 20 % na strednodobé a dlhodobé aktíva spojené s dôchodkom a ďalšími potrebami, 30 % na úvery a 40 % na bežnú spotrebu.
 • Úvery a spotreba (spolu 70 %) zahŕňajú náklady napríklad na zabezpečenie bývanie, kúpu auta, ale aj bežnú spotrebu, ktorá s oboma položkami automaticky súvisí.
 • Ak z tejto časti príjmu viete financovať všetky potrebné výdavky a súčasne aj kúpu auta, zdravie financií je v poriadku.

POČÍTAJTE AJ S ĎALŠÍMI VÝDAVKAMI

 •    Nadobúdacia cena – výhodné je využiť rôzne akčné ponuky a zľavy.
 •    Z úveru či lízingu vyplývajú ďalšie poplatky a navýšenia.
 •    Poplatok za prihlásenie do evidencie, diaľničná známka.
 •    Povinné zmluvné poistenie a havarijné poistenie (dobrovoľné pri financovaní z vlastných zdrojov)
 •    Servis a údržba, u nových vozidiel garančné kontroly u starších treba počítať opotrebovaním súčiastok.
 •    Po 4 rokoch po prihlásení a následne každé 2 roky STK a EK.
 •    Pohonné hmoty – výdavky možno znížiť šetrnou jazdou, základ je myslieť na spotrebu už pri kúpe vozidla.
 •    Poplatky za parkovanie, umývanie a pod.


Viac informácií:
PARTNERS GROUP SK: Róbert Varšányi, marketingový manažér, 0904 755 149, robert.varsanyi@partnersgroup.sk.  

Osobné financie, rodinný rozpočet, užitočné tipy a triky, ale aj podstatné udalosti v spoločnosti PARTNERS GROUP SK aj na www.partnersgroup.sk.