Jar je ideálnym časom na zhadzovanie kíl do plaviek. Ako začať?

Cítite sa po zime nafúknuto? Prezrádza číslo na váhe, že ste počas chladných mesiacov roka pribrali? Nezmestíte sa do nohavíc a uvedomujete si, že nadváha škodí zdraviu? Máte šťastie, pretože jar je skvelým obdobím na to, aby ste začali s hadzovaním prebytočných kíl a vyhli sa stresu z rýchleho chudnutia pred letom. Čo je dôležité?

Zhodnoťte svoju pripravenosť

Najhoršie, čo môžete urobiť, je pustiť sa do chudnutia bezhlavo, alebo to skúšať podľa rýchlej diéty v módnom časopise. Naopak, chudnutie je dlhodobý proces. Vyžaduje si správne vnútorné nastavenie, dostatočnú motiváciu, odhodlanie zvládať prekážky a byť trpezlivým.

V rámci premýšľania nad svojím cieľom si položte aj otázky, či to zvládnete na vlastnú päsť, alebo potrebujete pomoc profesionálneho výživového poradcu alebo fitness trénera. Ak nemáte o zdravom stravovaní či cvičení dostatočné informácie, vždy sa oplatí investovať financie aspoň do konzultácie s odborníkom. Ten vám zároveň poskytne aj mentálnu podporu, keď vám bude ťažko.


Zdroj: pixabay.com

Motivujte sa

Pri hľadaní motivácie je kľúčové to, aby túžba po zmene šla z vášho vnútra. Nikdy nezačínajte chudnúť kvôli partnerovi, rodičom či komukoľvek inému z vášho okolia. Vo vašom vnútri musí byť pevné rozhodnutie, že chcete zmeniť životný štýl iba kvôli sebe.

Takisto si spíšte na papier dôvody, pre ktoré chcete schudnúť. Môže ísť o pevnejšie zdravie, štíhlejšiu líniu, vyššie sebavedomie. Stavte na konkrétnosť a všetko si spíšte do prehľadných bodov.

V rámci motivácie si stanovte čiastkové odmeny za zhodené kilá alebo schudnuté centimetre a jeden veľký cieľ, ktorý si doprajete, keď cieľ splníte. Môžete pridať aj fotky či obrázky.

Nezabudnite, že v rámci motivácie sú dôležití aj ľudia, ktorí vás podporia, keď budete chcieť s chudnutím skončiť, alebo budete mať pocit, že ste totálne zlyhali. Ak takéhoto človeka v okolí nemáte, môže ním byť kouč, mentor, fitness tréner alebo odborník na výživu.

Ak vás motivuje to, že sa so svojimi cieľmi v chudnutí podelíte s druhými, začnite písať blog o radostiach a strastiach chudnutia, alebo zverejňujte posty na sociálne siete. Naopak, ak uprednostňujete súkromie, stavte na vedenie denníka či inteligentné hodinky s aplikáciami a podobne.

Stanovte si cieľ a spôsoby, ako ho dosiahnete

Cieľ by mal byť reálny, časovo ohraničený a konkrétny. Ak si ho neviete stanoviť sami, zverte sa do rúk odborníka. Samozrejme, na dosiahnutie cieľa potrebujete stratégie, ako sa k nemu dopracovať.  

To znamená, že bude potrebné postupne zmeniť jedálny lístok, hýbať sa minimálne 30 minút denne, kvalitne a dostatočne dlho spať, dodržiavať pitný režim a nájsť si techniky na zvládanie stresu. Každá z uvedených oblastí vyžaduje konkrétne zmeny a postupy.

Napríklad pre kvalitný a dostatočne dlhý spánok je nevyhnutné dodržiavať spánkovú hygienu. Ak máte problém s nespavosťou, pomôcť môžu večerné rituály v podobe meditácie, vizualizácie či hlbokého dýchania.

Čo sa týka stravy, nesústreďujte sa príliš na kalórie. Dôraz klaďte na zdravý, pestrý a vyvážený jedálniček. Inšpiráciou pre vás môže byť stredomorská potravinová pyramída, pretože stredomorská strava patrí k najzdravším na svete.Zdroj: pixabay.com

Zmeny robte pomaly a postupne

Ak sa chcete dostať k vysnívanému cieľu, užívajte si samotnú cestu. Nie nadarmo sa hovorí, že cesta je cieľ. Vždy si naložte iba toľko, koľko unesiete. Nesnažte sa zmeniť všetko zo dňa na deň. Robte premyslené zmeny pomaly a postupne.

Nezabúdajte, že zlyhania sú v skutočnosti ponaučenia

Cesta do cieľa býva posiata prekážkami. Rátajte s tým. Ak sa vám aj stane, že zlyháte, nevyčítajte si to. Prijmite svoje zlyhanie, vezmite si z neho ponaučenie a pokračujte ďalej v ceste za splnením svojho sna.
-m-