Hortenzia, ozdoba vidieckej záhrady

  Hortenzia (Hydrangea) je právom nazývaná aj ozdobou vidieckej záhrady. A nielen vidieckej. Pre svoje nádherné súkvetia sa teší čoraz väčšej obľube.

    Hortenzie vysádzame na jeseň do záhrady alebo do veľkej nádoby, ktorá dobre drží vlahu a je  naplnená substrátom s vysokým obsahom humusu. Opadavé kry dosahujú v nádobe 1,5 – 2 metre. Kvitnú krásnymi veľkými kvetmi, ktoré môžu byť ružové, biele alebo modré. Ak chceme, aby hortenzie kvitli na modro, musíme ružovú hortenziu zasadiť do humusu. Biela hortenzia nebude na modro kvitnúť nikdy.

   Hortenzia vyžaduje vyššiu vlhkosť vzduchu, stále vlhkú pôdu, čo sa dá uprostred horúceho leta dosiahnuť iba každodenným polievaním. Preto je dobré, keď nie je vystavená celodennému slnku. Vyhovuje jej polotieň, ale aj tak je náročná na zálievku. Prihnojujeme špeciálnym hnojivom  na kyslomilné rastliny raz za 2 týždne. Po odkvitnutí sa konáriky hlboko zrežú, lebo nasledujúci rok zakvitnú iba nové výhonky. Každý rok na jeseň nastelte kompost alebo listovku na povrch pôdy. Rastliny prezimujú vonku alebo na svetlom mieste s teplotou okolo 0°C. Nádoby dobre izolujte a postavte na podložku.

    Aj suché kvety na rastline pôsobia dekoratívne. Kvety hortenzie môžeme obvyklým spôsobom narezať a vysušiť, a tak využiť do romantických aranžmánov.

 

    (de)