• 19.03.2023

Hollywoodska herečka úprimne až na dno duše... Protivné decko

Moja kariéra napredovala, no tušila som, že mi nikdy nepridelia hlavnú úlohu. Vždy som hrala vedľajšie roly. To mi išlo. Okrem iného sa táto nálepka získavala jednoduchšie. Hviezd bolo málo a ja som mala pocit, že nie sú ako ja. Ak si z tejto knihy zapamätáte iba jednu vec, zapamätajte si, že nálepky sa len tak jednoducho nezbavíte...

Herečka Selma Blair stvárnila niekoľko ikonických postáv – naivku v kultových Veľmi nebezpečných známostiach či konzervatívnu ľadovú kráľovnú v Pravej blondínke. Preslávila sa však aj v modelingovej sfére ako múza legendárneho Karla Lagerfelda.
V posledných rokoch je aj dôležitou zástupkyňou komunity ľudí trpiacich sklerózou multiplex – ochorením, o ktorom dnes pomáha šíriť osvetu a rúcať mýty, ktoré sa s ním spájajú.

No prv než Selmu Blair spoznal celý svet, jej rodina ju považovala predovšetkým za Protivné decko. A tak aj nazvala svoju autobiografiu, v ktorej ide až na dno svojej duše...

Selma celé roky ostávala verná svojej reputácii: hrýzla sestry, klamala, ako sedemročná sa opíjala z vína počas Pesachu a správala sa teatrálne, aby bola stredobodom pozornosti. Dlho sa nevedela zbaviť presvedčenia, že jej život v sebe ukrýva jednu veľkú neznámu. Často mávala pocit, že jej horia ruky, akoby sústavne dostávala elektrické šoky, a potajomky pila, aby unikla všetkým svojim démonom.

Do Prahy som išla natáčať film Hellboy, v ktorom som stvárnila postavu Lizy Shermanovej, pyrotelekinetičky, ktorá v zúrivosti nechtiac upáli celú svoju rodinu a teraz sa musí naučiť ovládať svoje schopnosti. Režisér Guillermo del Toro ma videl hrať vo filme Storytelling (Odpísané zo života) a v tvári sa mi podľa neho odrážala obrovská strata. Povedal, že strata bola jadrom Lizinej osobnosti, pretože sa nemohla nikoho dotknúť...

Protivné decko je mimoriadne úprimná autobiografia, ktorá odhaľuje Selminu závislosť od alkoholu, oddaný vzťah s geniálnou, no komplikovanou matkou, ale aj chvíle, keď koketovala so smrťou. Nájdete v nej násilie, vášnivú lásku, pravé priateľstvo, dar materstva a nakoniec aj prekvapivé vykúpenie vo forme diagnózy skleróza multiplex.
Vďaka originálnemu a inteligentnému hlasu presiaknutému ťažko nadobudnutou životnou múdrosťou je kniha Selmy Blair hlbokým ľudským životopisom a skutočným literárnym klenotom.