Hepatitída typu B

Hepatitída typu B

Ročne na ňu zomrie 2 milióny ľudí na celom svete. Je skoro 100 ráz infekčnejšia ako aids. Jej príznaky sú zákerné ako ona sama, pretože má dlhú inkubačnú dobu 40 – 180 dní. Nakazený pacient nemá spočiatku žiadne ťažkosti, neskôr sa choroba prejaví bolesťou svalov, hlavy, nechutenstvom a zvýšenou telesnou teplotou. Po určitej dobe nastupuje sfarbenie pokožky do žlta a žltohnedý je i moč, čo je dôsledkom poškodenia pečene. Prenáša sa infikovanou krvou a telesnými tekutinami ako slina, sperma, pošvový sekrét. Na prenos stačí mikroskopické množstvo.
 
Ohrození sú najmä tínedžeri, čo súvisí so začiatkom ich sexuálnej aktivity, rizikovým promiskuitným správaním či skúšaním drog. Nebezpečný je nechránený sex s infikovanou osobou, rizikový sexuálni partneri, použitá injekčná striekačka pri aplikácii drog. Ešte i v súčasnosti sa táto choroba pripisuje drogovo závislým, prostitútkam, ale nakaziť sa môžu i ľudia pri kolektívnom športe (zranenia, výmena dresov), piercingu, tetovaní, bozkávaní, manikúre, pedikúre alebo pri kontakte s infikovanou krvou na predmete - infikovaná zaschnutá krv je nebezpečná ešte niekoľko týždňov.
 
Diagnostikovať sa dá serologickým vyšetrením krvi, pečeňovými testami a vyšetrením moču. Najúčinnejšia liečba je prevencia. Vakcinácia proti hepatitíde typu A a typu B je úspešná na 97-100%. Každý 10 pacient ostáva chronickým nosičom infekcie. Po celý život sú ohrození cirhózou a vznikom rakoviny pečene. Neexistuje účinná liečba po 1-2 mesiacoch liečby choroba sama ustupuje, no vírus v tele ostáva. Pomaly napáda pečeň.
 
Agáta Galisová