Geniálne klamstvo

Paulínka spoznala manžela prostredníctvom literárnej súťaže. Mladý nádejný spisovateľ, pekný muž a člen poroty. Ideálna kombinácia! Všimol si nielen Paulínku, ale predtým celkom anonymne, aj poviedky. S obdivom hodnotil jej talent.

„Keby som nevedel, že to písala študentka, myslel by som, že je to dielo zrelej spisovateľky.“ Z literárnej súťaže si odniesla prvé miesto. Zaslúžené, pozitívne ju hodnotili aj ostatní členovia poroty. Určite nebola ani prvá, ani posledná, ktorú očaril starší muž. Vekový rozdiel jej vôbec neprekážal. Pavol, tak sa volal, bol galantný a to Paulínke lichotilo. Povzbudzoval ju, mala pocit, že je naozaj dobrá, z poviedok prešla na písanie románu.
Od súťaže neprešli ani tri mesiace, keď ju požiadal o ruku. Rozvedený muž bez záväzkov, spisovateľ, lepšiu partiu si nevedela predstaviť.

„Miláčik, vadilo by ti, keby kariéru robil len jeden z nás? “ Opýtal sa, ale samozrejme myslel tým seba. Paulínka nenamietala, milovala ho,  veľmi mu želala úspech. Hoci bola prijatá na vysokú školu svoj sen pustila z hlavy.

Postupne sa stala pre Pavla sekretárka, manažérka, gazdinka a akosi na poslednom mieste manželka. Nevadilo jej to, veď ho ľúbila. Každý deň si potajomky našla čas aj pre seba. Začala alebo skôr v tichosti pokračovala v písaní románu. Keď Pavol objavil jej prácu nezdržal sa a s úsmevom na tvári povedal: „Miláčik, prepáč, že sa smejem,“ ale táto práca nie je hodná ani študentky.

„Vôbec sa nemusím trápiť, že som ťa odhovoril od štúdia a písania, práca sekretárky ti svedčí najviac.“ Od vedy ju často ponižoval. Strácala sebadôveru. Cítila, že by mala od Paula odísť, ibaže nevedela ako.

Keď mal Pavol rukopis románu hotový s dôverou ho zveril Paule. Kto by to lepšie uhral s vydavateľom, než ona – milujúca manželka. Román sa dostal na knižný trh, nasledoval krst, autogramiády. Piaty Pavlov román sa predával tak, ako očakával, dobre a mal vynikajúce ohlasy verejnosti i kritikov. V rovnakom čase sa na knižný trh dostala kniha neznámej autorky, ktorá zaujal najmä ženy s témou týrané ženy - Život s tyranom. Príbeh zo života, v ktorom autorka zdôrazňovala, že týrané ženy neexistujú. Existujú ženy, ktoré sa nechajú týrať.
Kniha zaujala a predaj naberal raketovú rýchlosť. Aj Pavol sa začal o autorku zaujímať. Dozvedel sa, že píše pod pseudonymom. Našťastie pravú totožnosť možno zverejniť, len so súhlasom autorky a to nedovolila.

Iba Paulínka vedela, že vyhrala a dala sa do písania ďalšieho ženského románu. Verí, že bude rovnako úspešný, ako ten čo napísala v „utajení.“

Autor: Anna Čunderlíková