Ako si nerobiť starosti...

Ako si nerobiť starosti...

„Jednou ranou zabil dve muchy,“ zvyčajne znamená, že niekto vyriešil dva problémy naraz a k spokojnosti. Ak mal niekto opakovanú poruchu na aute alebo na elektrospotrebičoch a podarilo sa mu to vyriešiť,  vtedy zvykne povedať: „Vychytal som muchy..." Takých a podobných prirovnaní by sme vedeli nájsť viac. Je veľa príkladov, ako sa zbaviť starosti. Mňa zaujal príbeh, ako s muchami zatočil jeden väzeň.
Kedysi dávno mi tento príbeh rozpovedal dedko, pokúsim sa ho priblížiť.

„Do väzenia zavreli istého muža. Okolie väznice bolo plné komárov a múch. Muž nemal žiadnu ochranu, ani prikrývku, aby sa mohol ukryť. Muchy dobiedzali, on nešťastne rozhadzoval rukami, ibaže to na ne neplatilo. Dostal nápad, pri najbližšej príležitosti, keď mu priniesli jedlo a pitie, košeľu vyzliekol, namočil ju do sladkého čaju a vyvesil. Muchy ho v tom momente nechali a nalepili sa na sladkú košeľu. Dosiahol, čo potreboval – pokoj.“
Často si na túto príhodu spomeniem, keď sa niekto nekriticky, až nekontrolovane sťažuje. Obviňuje celý svet. Sťažuje sa, nervózne gestikuluje rukami, a pritom by možno stačilo zrealizovať jeden dobrý nápad. Pravda, nie vždy problémy pominú, ale aspoň dosiahneme vytúžený pokoj, i keď len načas.
Hovorí sa, že každý problém má riešenie. Neplatí to absolútne, veď to ani nejde. „Keď to nejde, tak to nejde...“ spieva sa aj v jednej piesni. Potom je dobre zmeniť smer, vykročiť novou cestou.

V opačnom prípade by platilo: „Je hlúposťou vyčítať hruške, že na nej nerastú figy.“ (Disrael) Neporastú! „Keď to nejde, tak to nejde...“ v žiadnom prípade by sme sa nemali nechať znervózňovať. Poznáte takých ľudí, čo len bezmocne rozhadzujú rukami a požadujú, aby hruška rodila figy? Ja, žiaľ, áno. A tak radšej od nich utekám.

Autor: Anna Čunderlíková