Exotická dovolenka v zime? Pozrite si, čo si vziať so sebou

Mráz za oknom nie je dôvod, aby sa vzdať myšlienok na dovolenku. Naopak, výlet do teplých krajín v chladnejších mesiacoch je skvelý spôsob, ako sa vyhnúť davom a stráviť vzrušujúcu alebo relaxačnú - podľa vašich preferencií - dovolenku na exotickom mieste. Juhovýchodná Ázia, Kanárske ostrovy a Dominikánska republika sú jedny z mála skvelých destinácií na zimnú dovolenku, ale mali by ste sa na ne pripraviť ešte predtým, ako vyrazíte.

Opatrný je vždy poistený a očkovaný

Je to tá najľahšia časť našej batožiny, ale určite mimoriadne dôležitá. Pri cestách do vzdialených krajín sa oplatí postarať sa o poistenie batožiny, ale aj nášho zdravia. Aj keď Vám vo väčšine exotických turistických destinácií nehrozí kontakt s tropickými chorobami, rozumné je vopred prijať vhodné opatrenia, ako je očkovanie a skontrolovať si fungovanie miestnych pohotovostných služieb - najmä ak máte v úmysle stráviť dovolenku aktívne.

Oblečenie na každú príležitosť

Hoci sa to nezdá v zime nemusíme obávať nízkych teplôt - v Thajsku sa vo februári teplota pohybuje medzi 20 až 30 °C, čo si vyžaduje vziať si so sebou ľahké a vzdušné oblečenie. Pred balením kufra je potrebné skontrolovať si nielen teplotu, ale aj množstvo zrážok a silu vetra v mieste, kam mienite ísť. Pocitová teplota sa často líši od oficiálnych údajov, preto by ste mali byť vždy pripravení na nečakanú zmenu počasia. Nezabúdajme, že nepríjemné dobrodružstvá sa dejú len zle pripraveným ľuďom, preto ak sa vo februári chystáme na Kanárske ostrovy, pribaľme si ľahkú bundu alebo mikinu, ktorá nás ochráni pred poklesom teploty. Ak sa chystáte na charterový let, oplatí sa mať teplé oblečenie, pretože na palube lietadla môže byť poriadne chladno. Vzhľadom na to, že cesta môže trvať aj niekoľko hodín, je lepšie sa pripraviť vopred. Ďalšia vec, ktorú treba mať na pamäti, je miestna kultúra, ktorá môže mať určité pravidlá obliekania – najmä pokiaľ ide o návštevu miest uctievania.

Obuv je kľúčom k pokojnému výletu

Hoci na to možno ľahko zabudnúť, sú to topánky, ktoré rozhodujú o tom, ako môžeme stráviť našu dovolenku. Šľapky a ľahká obuv sú skvelou voľbou, ak mienite tráviť väčšinu času na pláži a neplánujete dlhšie výlety - široký výber tohto typu topánok nájdete na https://wojas.sk/topanky-damske-sandale. V prípade ľudí plánujúcich aktívnu prechádzku je potrebné postarať sa o tenisky alebo obuv, ktorá poskytne dostatočné odpruženie počas mnohých hodín chôdze. Treba spomenúť, že to platí nielen pre milovníkov turistiky po turistických chodníkoch, ale aj pre ľudí plánujúcich dlhé poznávacie túry v mestách. Betón a asfalt sú tvrdé povrchy, ktoré chodidlu neposkytujú odpruženie, preto je nevyhnutné vyberať topánky so správnou podrážkou.

Prostriedky proti hmyzu, lieky a adaptéry

Pri odchode do teplých krajín musíme počítať nielen so slnečným počasím - a vhodnými krémami - ale aj s výskytom hmyzu. Aby ste sa vyhli pochybnému potešeniu zo zoznamovania sa s miestnou faunou, oplatí sa pribaliť sprej alebo krém, ktorý odpudí komáre či kliešte. Rozumným krokom je aj kúpa liekov na žalúdok, keďže cudzorodé kultúry baktérií môžu spôsobiť nadúvanie či problémy s tráviacim systémom. Pred odletom sa tiež oplatí skontrolovať, aký typ zásuviek sa v danej krajine používa a zaobstarať si príslušný adaptér. Samozrejme, tieto druhy drobností sa dajú kúpiť na mieste, ale vedomie, že si po príchode do hotela môžeme dobiť telefón alebo notebook, nám ušetrí nervy.