DÁVATE PRVÁČIKOVI VRECKOVÉ? NA ZAČIATOK STAČÍ AJ JEDNO EURO

Nástup do školy je ideálny čas začať u detí s vreckovým. Vďaka nemu si uhradia drobné výdavky a získajú základné finančné návyky, čím si osvoja základy finančnej gramotnosti. „Dieťa sa naučí hospodáriť so svojimi peniazmi, spočítať si, koľko na čo potrebuje, sporiť si a plánovať výdavky,“ hovorí Monika Šmýkalová, odborníčka na osobné financie z PARTNERS. Radí, s akou sumou pri vreckovom začať a ako výdavky kontrolovať.
 
Aby dieťa pochopilo základné princípy hospodárenia, s hodnotou peňazí sa potrebuje zoznámiť postupne. Napríklad pri predškolákovi stačí v prvom kroku ukázať, ako peniaze vyzerajú, na čo slúžia, že odkladaním sa kopia a naopak míňaním miznú. „S ozajstným vreckovým odporúčam začať od šiestich rokov, teda od nástupu na základnú školu. Výška by sa mala následne zvyšovať s pribúdajúcim vekom,“ odporúča Monika Šmýkalová. Malým školákom vo veku do desať rokov stačí suma od jedného do troch eur na týždeň, starším deťom od troch do piatich eur na týždeň. Mesačné vreckové pre stredoškoláka by malo byť do 30 eur.

Zdroj: unsplash.com

HOTOVOSŤ ČI ÚČET

O vreckovom sa treba s dieťaťom rozprávať. Prvým krokom pritom je určenie jeho výšky a pravidiel, na aký účel sa môže míňať. „Školákovi treba vysvetliť, že nie všetky peniaze, ktoré dostane, musí minúť. Je dobré, keď si časť dokáže ušetriť a z ušetreného si kúpi napríklad vysnívanú knižku alebo hračku. Dieťa to motivuje a vytvára uňho návyk rozumného hospodárenia s vlastnými peniazmi,“ radí odborníčka.

Prváčikovi a mladším žiakom je vhodnejšie dávať vreckové v hotovosti. Na vlastný účet a platobnú kartu je dieťa pripravené na druhom stupni základnej školy. Porozprávať sa treba aj o tom, ako účet a platby fungujú. A to nielen z technickej a bezpečnostnej stránky, ale aj z pohľadu správneho hospodárenia. Banky ponúkajú pre deti rôzne zvýhodnené účty. Ich súčasťou je často sporenie či ďalšie služby ako poistenie alebo platobná karta so zaujímavým dizajnom. „Tu je takisto potrebné vysvetliť zásady bezpečného používania karty a pre istotu nastaviť obmedzenia na maximálnu výšku platby či výberu. Denný limit možno nastaviť napríklad na 10 eur,“ dopĺňa Monika Šmýkalová.   

MIMORIADNY PRÍJEM

Okrem pravidelného vreckového dostáva dieťa počas roka aj peniaze navyše. Či už na narodeniny, meniny, za dobré vysvedčenie alebo šibačku. „Ide rovnako o mimoriadny príjem, ako keď dospelý človek dostane odmenu v zamestnaní. Dieťaťu treba vysvetliť, že tieto peniaze nie je dobré hneď minúť, ale rozdeliť si ich radšej na polovicu. Prvú časť môže minúť a odmeniť sa, druhú si odložiť. Získa tým návyk, ktorý v dospelosti určite ocení.“

SEDEM ZÁSAD VRECKOVÉHO

  1. Začnite s vreckovým pri nástupe do školy, teda tak vo veku šesť rokov.
  2. Týždenné vreckové je od jedného do troch eur a postupne sa navyšuje, až po 30 eur mesačne u stredoškoláka.
  3. Dôležitá je pravidelnosť a nastavenie vyplácania vreckového raz týždenne alebo mesačne.
  4. Pravidelne sa pýtajte, na čo bolo vreckové použité. Dohodnite si vopred pravidlá, ktoré sa budú dodržiavať. Ujasnite si, pri akých príležitostiach sa môže vreckové použiť.
  5. Pokiaľ dieťa minie dohodnutú sumu skôr, nedávajte mu peniaze navyše. Dieťa musí pochopiť dôsledok svojho rozhodnutia a získať tak správny návyk.
  6. Vlastný účet v banke je vhodný od druhého stupňa školy. Prístup k účtu by mal mať aj rodič, ktorý nastaví obmedzenia na platby, zablokuje vybrané typy operácií. Vysvetľujte pravidlá bezpečného používania platobnej karty a narábania s PIN kódom.
  7. Dieťa preberá návyky rodičov. Snažte sa im ísť príkladom a viesť ich odmala k rozumnému hospodáreniu.


Viac informácií:
PARTNERS GROUP SK: Róbert Varšányi, marketingový manažér, 0904 755 149, robert.varsanyi@partnersgroup.sk.  

Osobné financie, rodinný rozpočet, užitočné tipy a triky, ale aj podstatné udalosti v spoločnosti PARTNERS Group SK aj na www.partnersgroup.sk.