• 05.01.2023

Cykloturistika: Tipy a inšpirácie, kam sa vybrať na Slovensku, u susedov či v Európe

Plánujete cyklotúru v roku 2023, ale nie ste si istí svojím cieľom? Objavte najlepšie výlety na bicykli, ktoré ponúka nielen Slovensko, susedné Česko, ale aj Európa. Či už ste začínajúci cyklista, na bicykli ste nejazdili roky alebo sa len nechcete príliš zapotiť, inšpirujte sa našimi tipmi na skvelé cyklotúry, ktoré vám zaručia zážitok a zanechajú úžasné spomienky na celý život.

Výhody cyklistiky

Na začiatok by sme vás radi trochu namotivovali. Pozrite sa, aké výhody vám cykloturistika môže priniesť. Ak vás o cyklodovolenke nepresvedčia toto, tak už snáď nič.

1. Faktor dobrej nálady

Mnoho druhov cvičenia je užitočných na zvýšenie hormónov dobrej nálady, endorfínov a bicyklovanie je jedným z nich. Aj keď nie ste práve v najlepšej nálade, keď sadnete na bicykel, je pravdepodobné, že sa v polovici jazdy, a najmä potom, budete usmievať. Cyklistika vás môže robiť šťastnými.

2. Kvalitný rodinný čas

Cyklistika je skvelý spôsob, ako stráviť kvalitný čas s rodinou na čerstvom vzduchu. Môžete naučiť dieťa bicyklovať alebo ho posadiť do cyklosedačky, zatiaľ čo staršie deti už dokážu držať krok so svojimi rodičmi, pokiaľ trasy nie sú príliš dlhé alebo kopcovité. Spoločné bicyklovanie môže byť veľmi príjemné a ponúka perfektnú aktivitu a podporuje aj pozitívny a zdravší životný štýl, ktorý si mnohé deti osvoja aj v dospelosti.

Zdroj obrázka: www.pexels.com

3. Na chudnutie

Bicyklovanie je skvelý spaľovač kalórií, pretože ide o kardiovaskulárnu aktivitu. Počet spálených kalórií bude závisieť od náročnosti bicyklovania, ako aj od prejdenej vzdialenosti, ale aj krátka, no pravidelná jazda na bicykli je celkovo prospešná pre vaše fyzické zdravie.

4. Na posilnenie zdravia

Ďalšou výhodou kardiovaskulárneho cvičenia je podpora vášho dlhodobého zdravia. Tento typ cvičenia pomáha znižovať riziko srdcových chorôb, niektorých foriem rakoviny aj cukrovky. Je to tiež skvelý spôsob, ako si zlepšiť svoj imunitný systém.

5. Šetrí peniaze

Okrem chôdze a behu je jazda na bicykli najlacnejším spôsobom, ako sa dostať z bodu A do bodu B. Ak je to možné, môžete sa pokúsiť ísť do práce alebo namiesto jazdy autom skúsiť ísť do obchodov na bicykli. A okrem toho budete mať aj dobrý pocit z toho, že robíte niečo aj pre planétu.

6. Posilňuje duševné zdravie

Bicyklovanie vám môže pomôcť cítiť sa menej vystresovaní, depresívni alebo úzkostliví. Bicyklovanie vám pri sústredení sa na cestu umožňuje budovať pozornosť a uvedomenie si prítomného okamihu. To vám môže pomôcť sústrediť sa na niečo iné, ako je váš každodenný stres. Bicyklovanie si zamilujete, môže byť meditatívnym zážitkom, pomáha kontrolovať úzkosť a depresiu, uvoľňuje endorfíny a znižuje stresový hormón kortizol, čo vám dá pocit relaxácie.

7. Je to rýchlejšie

Jazda na bicykli na krátke vzdialenosti, najmä v rušných časoch dochádzania, môže byť často rýchlejšia ako jazda autom alebo verejná doprava.

8. Budete lepšie spať

Ak máte problémy s kvalitou spánku pridanie pravidelného cvičenia do každodenného života vám môže pomôcť lepšie zaspať.

9. Vyššia produktivita v práci

Jednou z ďalších výhod cyklistiky pre mužov a ženy je, že potom vykazujú vyššiu produktivitu v práci. Dôvodom je zvýšená hladina energie a bystrejšia myseľ.

10. Zlepšuje rovnováhu, držanie tela a koordináciu

Ďalšou výhodou bicyklovania je, že zlepšuje vašu celkovú rovnováhu, koordináciu a držanie tela stabilizáciou a udržiavaním bicykla vo vzpriamenej polohe. Rovnováha sa zhoršuje vekom a nečinnosťou, preto je dôležité ju udržiavať. Vylepšená rovnováha pomáha predchádzať aj pádom a zlomeninám.

Zdroj obrázka: www.pexels.com

Krásne cyklotrasy na Slovensku pre všetkých

Cykloturistika sa na Slovensku stáva každým rokom populárnejšia. Vedeli ste, že na Slovensku máme viac ako 13 000 km vyznačených cyklotrás, vďaka ktorým môžete spoznávať krásy našej krajiny? Či už patríte k tým, ktorí na bicykli prejdú počas dňa aj 200 km, alebo obľubujete skôr kratšie relaxačné trasy, máme pre vás niekoľko tipov na dovolenky na Slovensku.

Hrebeňom Malých Karpát

Hrebeňovku Malých Karpát môžete na bicykli zvládnuť už za niekoľko hodín. Pripravte sa na takmer 100 kilometrovú trasu, ktorá vás prevedie z bratislavskej Koliby až na Košariská. Nevyhnutnosťou pre túto cyklotrasu je dobrá kondícia, avšak vybrať si môžete iba niektorú jej časť a užiť si na západnom Slovensku najlepšiu horskú cyklistiku v okolí Bratislavy.

Vážska cyklomagistrála

Vážska cyklomagistrála je jednou z najstarších oficiálnych cyklotrás na území Slovenska. Pôvodne mala okolo 28 km, dnes dosahuje už 130 km. Prechádza tromi krajmi – Trnavským, Trenčianskym a Žilinským – a v podstate kopíruje umelo vybudovaný kanál Váhu od začiatku až po koniec. Vďaka tejto cyklotrase je možné spoznať krásy Považia, ktoré sa stalo lákavým regiónom cestovného ruchu.

Okolo Liptovskej Mary

Ak sa chcete kochať krásnymi výhľadmi na Nízke a Západné Tatry, zaplávať si na niektorej z pláží alebo navštíviť aj skanzen Havránok, odporúčame vám trasu na cyklochodníku okolo priehrady Liptovská Mara. Nečaká vás tu žiadne náročné stúpanie ani strmé zjazdy.

Gaderská dolina

Gaderská dolina sa nachádza vo Veľkej Fatre a patrí k najkrajším dolinám Slovenska. Cyklotrasa vedie síce po asfaltovej ceste, ale zato vás prevedie nádherným prostredím prírody. Príjemnou kulisou je potok tečúci medzi skalami a celú cestu vám spríjemnia náučné tabule a oddychové miesta, ktoré túto trasu robia ideálnou aj na rodinný výlet s deťmi.

Sliezsky dom

Tatry nie sú iba o pešej turistike a o tom vás presvedčí práve cykloturistika na Sliezsky dom, ktorá vedie z osady Tatranská Polianka a privedie vás až horskému hotelu Sliezsky dom vo Velickej doline. Pripravte sa však na náročnejšiu cyklistiku - na úseku niečo cez 7 km sa prekonáva prevýšenie viac ako 600 metrov.

Tip: Ak chcete túto oblasť preskúmať viac, určite si zarezervujte ubytovanie dostatočne dopredu. Kvalitné ubytovanie v Bachledovej doline je ideálnym miestom, odkiaľ môžete preskúmavať okolie na bicykli všetkými smermi a k Sliezskemu domu dôjdete zhruba za 2-3 hodiny.

Slavošovský tunel

Jedna z najzaujímavejších cyklotrás, ktorá sa nachádza na východnom Slovensku, prechádza železničnou trasou nepoužívaného 2,4 kilometrov dlhého Slavošovského tunela. Stavba železničného tunela začala už v roku 1941, no vlaky ním nikdy nejazdili. Cyklotrasa spája obce Slavošovce a Magnezitovce, počas ktorej sa oplatí vidieť aj Koprášsky tunel a Koprášsky viadukt. Nezabudnite na vhodnú výbavu, do tunela budete potrebovať dobré svetlo.

Zdroj obrázka: www.unspalsh.com

Bicyklom po Českej republike

Ani Česi nezaostávajú a aktívne dovolenky milujú. Tomu je prispôsobený aj ich turizmus, kde nájdete množstvo skvelých ponúk na spoznávanie krajiny bicyklom. Vezmite si bicykel alebo si pred príchodom jeden rezervujte v blízkej požičovni a vydajte sa na jednu z obľúbených cyklotrás.

Praha – Řevnice

Ak sa chystáte do Prahy, dovolenku v hlavnom meste si môžete spestriť aj na bicykli. Z Prahy vedie asi 20 kilometrov dlhá cyklotrasa, ktorá vedie až do Řevníc. Začína sa pri sútoku riek Vltava a Berounka a prechádza nádhernou prírodnou oblasťou. Tu už je na vás, či sa vyberiete späť vlakom alebo prídete do Prahy opäť na bicykli.

Lichtenštejnská cyklotrasa

Zaujímavý tip, ktorý poteší najmä milovníkov histórie a tých, ktorí si cyklistiku spájajú aj s pôžitkom nasávania úžasnej atmosféry krásnych regiónov. Lichtenštejnská cyklotrasa totiž prechádza nádhernou oblasťou Valtice a Lednice, kde sa nachádza až 12 rôznych pamiatok. Celá trasa meria okolo 40 kilometrov a ak si ju rozdelíte na menšie úseky, môžete si naplánovať týždennú dovolenku, ktorá je vynikajúcou voľbou aj pre rodiny s deťmi.

Moravským krasom

Pre skúsených cyklistov, ktorí si chcú u susedov rozprúdiť krv, je cyklotrasa Moravským krasom tým správnym tipom. Dĺžka trasy je 70 kilometrov a prechádza prevažne hornatým terénom, čo si vyžaduje dobrú kondíciu. Tie výhľady však budú stáť za to. Uvidíte známu priepasť Macocha, môžete navštíviť jaskyňu Punkevná alebo si obzrieť zrúcaninu hradu Boskovice. Tento úsek si však môžete rozdeliť aj na menšie okruhy, ktoré vás zavedú k ďalším krásam Moravského krasu, a tak sa trasa stane vhodnejšia aj pre tých, ktorí nemajú až takú dobrú kondíciu.

Inšpirácia pre vás: Zaujímajú vás aj ďalšie české miesta priamo vyzývajúce na poznávanie? Pozrite sa na tipy na výlety v Ostrave a okolí.

Najlepšie cyklistické výlety v Európe

Na bicykli po Dunaji z Passau do Viedne

Dunajská cyklotrasa je jednou z najlepších a najpopulárnejších. Cesta z Passau do Viedne je úsek, ktorý je rovný, bez veľkej premávky a mimoriadne dobre udržiavaný, teda ideálny aj pre menej sebavedomých cyklistov a tých, ktorí uprednostňujú pomalšie tempo. Scenéria je nádherná, keď pôjdete po rieke, budete sa kochať krásnou zmesou mesta, dediny, poľnohospodárskej pôdy, viníc a historických zámkov. A na konci trasy sa oplatí predĺžiť si pobyt vo Viedni a preskúmať múzeá a kaviarne.

Pobrežná cyklistika na čarovnom chorvátskom dalmatínskom pobreží

Táto túra začína a končí v historických mestách UNESCO s úžasnými ostrovmi pozdĺž cesty, vrátane nádherného ostrova Mljet, viníc Korčuly, rodiska Marca Pola. Okrem neuveriteľnej prírodnej krásy si užijete aj podmanivú kultúru regiónu so zaujímavými miestami, ktoré môžete obdivovať. Odporúčame vám rezervovať si niekoľko dní pred alebo po vašej prehliadke, aby ste preskúmali pamiatky svetového dedičstva UNESCO v Dubrovníku a Splite.

Rodinné návštevy parkov a atrakcií v Bodamskom jazere

Ak hľadáte nenáročnú túru, aby ste deťom poskytli prvý zážitok z cykloturistiky, Bodamské jazero by mohlo byť vaším prvým cieľom. Denné jazdy sú krátke, no zároveň prejazdíte okolo celého Bodamského jazera, Nemeckom, Rakúskom aj Švajčiarskom. Medzi najvýznamnejšie atrakcie tu patria domy na chodúľoch pri jazere v Unteruhldingene, zábavný park Ravensburger Spieleland vo Friedrichshafene alebo detská zoo na vrchole lanovky na vrchu Mount Pfander.

Loire, Francúzsko

Údolie Loiry vo Francúzsku je jednou z najlepších cyklistických trás a veľmi obľúbenou voľbou pre cykloturistiku na rovinatom povrchu. Šliapať môžete pozdĺž riek Loiry a Viedne svojím vlastným tempom. Cyklistickú dovolenku na Loire môžete ukončiť v jednom z hotelov alebo stráviť čas prepletaním sa medzi mestami, vinohradmi a zámkami.

Náš tip: Nezabudnite si so sebou zbaliť aj piknikovú deku, pretože francúzske vinohrady a levanduľové polia sú totiž ideálne pre rodinný či romantický piknik.

Južné Tirolsko, Taliansko

Ľahkou cyklistickou a rovinatou cyklotrasou je aj tento úžasný región v Taliansku. Počas cesty sa môžete zastaviť vo viniciach Caldaro na ochutnávku vína a vychutnať si miestne rizoto all’Amarone. Keď dorazíte k očarujúcemu jazeru Garda, nezabudnite stráviť nejaký čas potulkami po tomto elegantnom talianskom meste, ktoré je veľmi obľúbené aj medzi celebritami a talianskou elitou.

Provence, Francúzsko

Cyklistické srdce Francúzska je vhodné pre všetky typy cyklistov. Jednak pre pohodových cyklistov, ktorí si chcú dopriať čas medzi nespočetnými pamiatkami a úžasnými výhľadmi, pre gurmánov, ktorí chcú ukojiť svoj hlad tapenádou z miestnych olív či chutným ratatouille, a samozrejme, aj pre milovníkov vína bude dobre postarané.

Čo si zbaliť na dovolenku na bicykloch?

Pohodlie urobí vašu cyklistickú dovolenku ešte príjemnejšou – a na to budete potrebovať správne nielen vhodné vybavenie, ale aj oblečenie a ďalšie nutnosti. Ak nemáte zoznam, balenie na cyklistický výlet sa môže pre vás stať nočnou morou. Dúfame, že nasledujúci zoznam vám všetko uľahčí.

To najdôležitejšie

Pred cestou:
1.    Opravte si bicykel alebo ho dajte do servisu
2.    Skontrolujte predpoveď počasia
3.    Skontrolujte si vaše aktuálne cestovné poistenie

Nezabudnite si zbaliť:

 •    Bicykel a výbavu na bicykel, spoľahlivý nosič na bicykle
 •    Prilba
 •    Chrániče na ruky a nohy
 •    Predné a zadné svetlo
 •    Fľaše na vodu
 •    Reflexné pásky
 •    Zámok na bicykel
 •    Pumpa
 •    Multifunkčné náradie
 •    Mazací prostriedok na reťaz
 •    Náhradné diely


Cyklodovolenka môže byť niekedy aj na niekoľko dlhých dní a posledné čo chcete, je riešiť technické problémy niekde v lese v horách alebo v cudzích krajinách. Odporúčame preto mať so sebou vždy cestovnú pumpičku, sadu na lepenie defektov a lekárničku, nech už sa vydáte kamkoľvek.

Oblečenie

 •    Šortky
 •    Tričko s krátkym a dlhým rukávom
 •    Ponožky
 •    Cyklistická bunda
 •    Cyklistické topánky
 •    Návleky na ruky a nohy
 •    Rukavice/palčiaky
 •    Čiapka
 •    Okuliare


Extra oblečenie na cyklistiku v horách:

 •    Dres s dlhým rukávom
 •    Bunda odolná proti vetru a dažďu
 •    Základná vrstva s dlhými rukávmi
 •    Základná vrstva s krátkym rukávom
 •    Kvalitné športové legíny
 •    Teplé ponožky

Najlepší spôsob, ako sa uistiť, že ste pripravení na každé počasie, je vziať si so sebou vrstvy, ktoré sa dajú obliecť a vyzliecť počas dňa, keď sa teploty menia. Odevy vyrobené z ľahkej vlny, bavlnenej zmesi, nylonu, tencelu atď. sú skvelé pre pohodlie a odvod vlhkosti. Na svižné rána sa hodí aj vetrovka a odporúčame aj vystužené cyklistické šortky, vďaka ktorým budú vaše dni na bicykli oveľa pohodlnejšie.

Väčšina ľudí si zbalí oveľa viac, ako potrebuje. Vo všeobecnosti platí, že množstvo, ktoré by ste si so sebou mali vziať na výlet, by sa malo zmestiť do príručného kufra + malého batohu a nemalo by vážiť viac ako (13 kg). Ak plánujete pokračovať v cestovaní aj po vašej cyklistickej túre, samozrejme, že budete potrebovať aj ďalšie oblečenie a doplnky.

Ďalšia výbava:

●    Pas alebo občiansky preukaz
●    Mapy
●    Hotovosť, kreditná karta / debetná karta
●    Elektronika
●    Telefón a nabíjačka
●    Fotoaparát a nabíjačka
●    Malá baterka alebo čelovka
●    Osobné veci
●    Energetický nápoj
●    Občerstvenie na cestu
●    Opaľovací krém
●    Prvá pomoc (lieky proti bolesti, dezinfekčný prostriedok, repelent proti hmyzu, náplasti, antihistamínový krém, osobné lieky)
●    Kozmetika (zubná kefka, zubná pasta, šampón, kondicionér)
●    Vodotesné vrecko na telefón (voliteľné)
●    Plastové vrecká na ukladanie vecí a odpad
●    Knihy, hry, krížovky
●    Toaletný papier, utierky

Oblečenie by vás malo chrániť pred teplom/chladom a dobre odvádzať pot. Obuv by mala byť nepremokavá a ľahká, aby v nich noha mohla dýchať.

Zdroj obrázka: www.unsplash.com

Rodinná dovolenka na bicykloch: Ako si naplánovať cyklistický výlet, ktorý si každý zamiluje?

Ak uvažujete o dovolenke na bicykli aj s deťmi, nasledujúce tipy vám pomôžu naplánovať si ju tak, aby vyhovovala všetkým členom rodiny.

1. Ujasnite si očakávania

Ak sa chystáte bicyklovať ako rodina, uistite sa, že si pohovoríte o tom, koľko bicyklovania chcete robiť a ako to zvládnete, ešte predtým, ako sa niekam vyberiete. Nie je nič horšie, ako ísť na dovolenku a potom sa pohádať, pretože každý člen rodiny mal iné očakávania.

2. Nájdite destináciu, ktorá vyhovuje všetkým

Znie to ako samozrejmosť, ale nájdenie vhodnej a jednoduchej trasy pre deti rôzneho veku, môže mať veľký vplyv na úspech turistiky. Nájdite si miesto, kde sa dá dobre bicyklovať aj dovolenkovať – a uistite sa, že miesto, kde budete bývať (ak sa chystáte na viacdňový pobyt), zodpovedá tomu, čo si predstavujete a vašim potrebám.

3. Na čo si dať pozor

Trvanie/Vzdialenosť

Hľadáte celodenný výlet, chcete ísť víkend, týždeň alebo dlhšie? Aký druh vzdialenosti chcete prejsť a ako ste schopní tieto vzdialenosti zvládnuť?

Terén

Chcela by vaša rodina radšej bicyklovať mimo cesty, po asfalte alebo možno vyskúšať jazdu na horskom bicykli?

Sezóna

Možno máte pevne stanovený čas, kedy musíte ísť, ale ak nie, premýšľajte o počasí a o tom, ako to môže ovplyvniť vašu cyklotúru. V niektorých oblastiach môže hrať úlohu aj prílišné teplo alebo naopak očakávané zrážky. Počasie a destinácie totiž môžu zohrať významnú úlohu v tom, či si bicyklovanie zamilujete.

Aktivity

Chcete naplniť dovolenku množstvom iných aktivít a výletov? Čo všetko môžete počas vašej cyklotúry navštíviť? Naplánujte si na konci dňa čas na zmrzlinové zastávky alebo iné aktivity pri jazere alebo na ihrisku.

Medzinárodné faktory

Ak cestujete do zahraničia, viete o vízových požiadavkách a/alebo o tom, či sú potrebné nejaké očkovania? Máte cestovné poistenie?

Jedlo

Hladné deti = katastrofa. Vezmite si dostatok občerstvenia.

Bezpečnosť na ceste

Deti mladšie ako 10 rokov možno ešte nie sú zrelé na to, aby mohli robiť rozhodnutia potrebné na bezpečnú jazdu na ceste, ale ak máte pocit, že vaše dieťa je pripravené jazdiť na ulici, postupujte podľa týchto tipov:

●    Bicykle sú vozidlá: Bicykel sa považuje za vozidlo a od vás a vášho dieťaťa sa očakáva, že budete dodržiavať rovnaké dopravné predpisy, značky a signály, ktoré platia pre autá a vodičov.

●    Buďte ostražití: Pri prechádzaní cez ulicu alebo odbočovaní sa vždy pozerajte na obe strany a nadviažte očný kontakt s vodičmi, aby ste sa uistili, že vás videli. Pozor na otváranie dverí zo zaparkovaných áut.

●    Buďte viditeľní: Noste svetlé farby, uistite sa, že máte predné aj zadné odrazky a namontujte si zvonček alebo klaksón, aby vás bolo v premávke počuť. A samozrejme nezabudnite ani na reflexné prvky.

●    Jazdite v smere premávky: Vždy jazdite v rovnakom smere ako premávka, nie proti nej, a jazdite rovno v jednom rade.

●    Oboznámte svoje dieťa s pravidlami cestnej premávky: Pravidlá cestnej premávky zahŕňajú také veci, ako je používanie signálov na rukách, ako postupovať pri odbočovaní vpravo alebo vľavo, sledovať semafory a značky, zosadnúť pri prechádzaní cez priechody, informovať chodcov, keď prechádzate a spomaľujete na križovatkách a priecestiach a podobne.

Tipy na cestu

1.    Udržujte pokyny krátke a výstižné, deti sa lepšie učia tým, že robia a nie iba počúvajú.
2.    Zopakujte si základné zručnosti.
3.    Využite pozorovacie schopnosti. Povedzte deťom, aby používali oči a uši na „zastavenie, pozeranie a počúvanie“, aby sa vyhli potenciálnym nebezpečenstvám.
4.    Užite si pochúťku. Zastavte sa s deťmi počas jazdy na niečo chutné alebo si prineste niečo, čo zvyčajne nemajú (zvážte zdravé motivátory, ako je nová ovocná tyčinka alebo čokoládová granola).
5.    Buďte flexibilní. Nalaďte sa na to, čo vaše deti môžu počas jazdy potrebovať. Ak zaostávajú, sťažujú sa alebo vyzerajú unavene, pravdepodobne je čas na prestávku.
6.    Buďte pozitívni. Pochváľte deti za ich snahu, napríklad: „Šliapeš naozaj skvele“ alebo „Páči sa mi, ako bezpečne jazdíš“ alebo „Je zábavné s tebou jazdiť.“