• 17.01.2019

Čo chýba rastlinám

Stáva sa, že na rastline nenachádzame ani chorobu, ani škodcu, no predsa na prvý pohľad vidíme, že rastline niečo chýba. Preto musíme zistiť príčinu.

Nesprávne osvetlenie - svetlomilné rastliny sa zle vyvíjajú na tmavom mieste, a naopak, rastliny navyknuté na tmavšie prostredie neznášajú výslnie. Rastliny teda rozmiestňujeme tak, že svetlomilné a chúlostivejšie staviame na výslnie, otužilejšie na tmavšie miesto.

Niektoré rastliny zle reagujú na hýbanie, otáčanie črepníkov, chcú stáť vždy oproti svetlu tou istou stranou, ináč zhadzujú kvety alebo už i kvetné púčiky. Rýchla zmena prostredia rastlinám vždy škodí. Najčastejšie sa to stáva, keď rastlinu prenesieme do bytu zo skleníkového alebo pareniskového prostredia, najmä v zimnom období. Rastlina sa dostane do horších pomerov, kde začne chradnúť a často i zahynie.

Listy opadávajú všetkým rastlinám spravidla v jeseni, pri postupnom slabnutí denného svetla. Toto normálne opadávanie sa začína odspodu a býva sporadické. Chorobné opadávanie môžu zapríčiniť niektoré hubové choroby alebo chyby v pestovaní, ako napríklad hniloba koreňov od prebytočného polievania, veľmi suchý vzduch, častejšie vysušovanie zeminy, studený vzduch, prievan a pod.

Teplomilné rastliny nemožno pestovať v chladnej miestnosti, lebo by im opadalo lístie a zahynuli by. Škodlivé sú aj rýchle a väčšie zmeny medzi dennou a nočnou teplotou. Rastliny teda umiestňujeme podľa ich nárokov na teplo, v noci ich poodnášame od okien hlbšie do miestnosti, chránime ich proti prievanu a v zime vetráme tak, aby studený vzduch neprúdil priamo na rastliny.

Studená voda pri polievaní prudko ochladí korene v črepníku, ktoré potom nemôžu vstrebávať živiny zo zeminy. Preto polievame vlažnou, odstátou vodou.

Prebytočné polievanie je škodlivé v každom ročnom období, no najškodlivejšie je počas vegetačného odpočinku. Zapríčiňuje kysnutie zeminy a hnitie koreňov, čo sa prejavuje vädnutím rastliny. Takúto rastlinu treba ihneď presadiť a polievať podľa potreby.

Vysušovanie najmä v izbách s ústredným kúrením má zlé následky na rastliny, lebo vyparuje viac vody a zemina v črepníku vysychá.

Žltnutie listov býva dosť časté a má viac príčin. Najčastejšie z nich sú hniloba koreňov, nadbytok vápnika v zemine, nevyhovujúce zloženie zeminy, prechladnutie rastliny. Odstránením príčin sa odstránia aj následky.

Svetlé a etiolované rastliny bývajú v tmavších miestnostiach, ktoré rastline nevyhovujú.

Neprirodzené vytiahnutie rastliny je od toho, že sa listy a výhonky snažia dostať na svetlo. Takúto rastlinu premiestnime na svetlejšie miesto.

Nadmerné nádoby zapríčiňujú veľmi často skysnutie zeminy, čo má za následok žltnutie alebo blednutie ináč zdravých listov, na niektorých druhoch i černenie listov.