• 27.04.2023

Bežecká obuv na každý deň? Nie vždy splní očakávania

Bežecké tenisky si získavajú stále väčšiu popularitu pre neformálne každodenné nosenie. Napriek vysokej miere komfortu chodidiel nie je bežecká obuv vždy tou najlepšou voľbou pre dennú rutinu.

Mimoriadne lákavé vlastnosti bežeckej obuvi spôsobujú hotový ošiaľ nielen u aktívnych bežcov a športovcov, ale medzi klasickými a tými bežeckými teniskami už rozlišuje len málokto. Predovšetkým nákupy v internetových obchodoch v období výpredajov doslova donútia zákazníkov zaobstarať si profesionálnu bežeckú obuv v bezkonkurenčnej cene, a to len na základe vzhľadu, ktorý upúta pozornosť. Celkové prevedenie obuvi sa tak dnes stalo tým hlavným faktorom, ktorý má zreteľný vplyv na finálne rozhodnutie zákazníka. Odborníci sa však zhodujú na tom, že aj keď bežecká obuv ponúka viac zdravotných benefitov, prioritne sa  nadštandardné vlastnosti obuvi neprejavujú pri obyčajnej chôdzi, ale ich špecializácia spočíva v behu a športových činnostiach. 

Čím kratšie, tým lepšie

Či už ide o bežecké tenisky pre amatérskych alebo profesionálnych bežcov, z ich primárneho určenia jednoznačne vyplýva, že nie sú vhodné pre celodenné nosenie. Neodporúča sa tak nosiť bežeckú obuv každodenne a dlhodobo, a to najmä ak vykonávate bežnú kancelársku činnosť, pri ktorej je nosenie tohto druhu obuvi bezpredmetné.

Ku každému outfitu?

Kombinovateľnosť bežeckých tenisiek s neformálnymi a ležérnymi outfitmi sa vyznačuje jednoduchosťou a prirodzenosťou pri zladení so športovým oblečením. Vyššiu náročnosť pri zostavovaní outfitu možno očakávať v situáciách, ktoré si vyžadujú formálnejšie kúsky zo šatníka. Typickou črtou bežeckej obuvi je totiž nápadne vyššia podrážka siahajúca až nad členky, čo je síce v spojení so športovým štýlom takmer nebadateľná vlastnosť, avšak len veľmi zriedka sa vo formálnych udalostiach bežecké tenisky vzhľadom vyrovnajú elegantnej vychádzkovej obuvi. Platí však, že prevedenie a skelet bežeckých tenisiek v mnohých situáciách pôsobí o niečo drahšie a na prvý pohľad kvalitnejšie než nízke vychádzkové topánky.

Zdroj obrázka: www.unsplash.com

Nekonečná podpora

Vyhotovenie bežeckej obuvi evokuje u zákazníkov nadštandardnú stabilitu a pevnosť materiálov, ktoré sú zárukou vysokého komfortu chodidiel pri nosení. Významnou vlastnosťou použitých materiálov je ich priedušnosť, ktorej miera je navrhnutá pre aktívny beh v maximálnom rozsahu, čo zabezpečuje praktickú a nepretržitú cirkuláciu vzduchu, ktorá sa vo výsledku prejavuje v minimálne vznikajúcej vlhkosti, a to najmä pri nenáročnej chôdzi. K stabilnému držaniu a umiestneniu chodidiel prispievajú aj pružné a nastaviteľné šnúrky, ktoré dokážu na niekoľko hodín upevniť chodidlá a udržať ich v rovnakej polohe.   

Aspoň dva páry

Napriek mimoriadnej priedušnosti materiálov nemožno očakávať, že pri pravidelnom a aktívnom behu ostane vôňa tenisiek nezmenená. Jeden pár bežeckej obuvi dokáže síce pokryť nároky pre šport i každodennú chôdzu, ale výslovne sa odporúča konkrétnu obuv používať iba pre jednu z týchto aktivít. Jednoduchý dôvod spočíva v nepríjemnom zápachu, ktorý vzniká absorpciou potu pri športovom výkone a ich následné nosenie v pracovnom prostredí tak môže citeľne znižovať pocit celkového pohodlia. Riešením je zakúpenie druhého páru bežeckej obuvi, pričom z hľadiska ceny siahnite po lacnejšom páre pre bežné nosenie a drahší prepracovanejší pár tenisiek noste výlučne pri športových aktivitách.

Zuzana Bánska