Baku – Perla Kaspického mora a Kaukazu

Baku sa vypína pri Kaspickom mori a je top metropolou na Kaukaze. Veľké mesto, ktoré je známe svojou obrovskou významnou históriou a modernizmom zároveň. V Baku sa v súčasnosti spája moderná architektúra vysokých veží a mrakodrapov s fascinujúcimi historickými štvrťami. Tvorí pomyselný most medzi Európou a Áziou.

Je snom mnohých cestovateľov, dokonca už aj mnoho Slovákov tam dnes putuje na víkendovú spoznávačku. Letenky síce nie sú najlacnejšie, pretože stále neexistuje priamy let zo Slovenska, ale to návštevníkov neodrádza. Chcú vidieť prelínanie sa modernej a tradičnej architektúry v jednom meste. Baku v posledných rokoch navštevuje veľmi veľa turistov pre prírodné, ale aj historické krásy.

 V Azerbajdžane je celkovo veľmi lacno, takže je to lákavá destinácia aj po finančnej stránke. Priemerný plat je totiž  v Azerbajdžane iba 250 €. Baku a jeho bohatá kultúra vyrazí návštevníkom dych. Veľmi typické pre Baku a celú krajinu je to, že síce sú obyvatelia väčšinou moslimovia, ale zvyčajne iba na papieri. Tým, že tam bola dlhá perióda komunizmu, tak obyvatelia nie sú veľmi tradicionalisticky orientovaní. Azerbajdžan sa pokladá za jednu z najliberálnejších moslimských krajín na svete a obyvatelia sú veľmi príjemní, pohostinní a slušní k turistom. Dokonca tam žijú aj mnohí kresťanskí kňazi, ba nájdete tam aj naše kresťanské kostoly, nielen mešity. 

Čo si netreba nechať ujsť v Baku

Mesto je popretkávané historickými skvostami, takže všetci milovníci histórie by ho mali zaradiť do svojho zoznamu na spoznávanie.
Za najkrajšie sa pokladá právom Staré mesto Baku, ktoré je zaradené aj do UNESCO pamiatok. Staré mesto je veľmi slávne vďaka svojej histórii, ktorá dýcha z každého kúta. Môžete sa poprechádzať spletitými úzkymi uličkami,  uvidieť hradby a opevnenie starej časti mesta. Táto časť je doplnená o tradičné kaviarne a reštaurácie, čo umocňuje úžasnú atmosféru mesta. Najkrajšou pamiatkou v meste je Palác širvanšáhov, ktorý neobíde ani jeden turista. Táto zachovalá historická stavba si zaslúži našu pozornosť pre svoju jedinečnú architektúru.

Čo ďalej turisti rozhodne nemôžu vynechať zo svojich potuliek je prechádzka cez Baku Boulevard, moderná časť mesta. Promenáda sa oficiálne nazýva aj Dənizkənarı Bulvar. Práve tu sa môžete prejsť, nasať slnečných lúčov a oddýchnuť si pri mori v parku. V tejto modernej časti je situované aj Baku Eye, vyhliadkové koleso, ktoré nesmie chýbať v každom hlavnom meste. Z jeho perspektívy si môžete vychutnať výhľad na mesto.

Počas potuliek nevynechajte ani vzácnu Mešitu Bibi Heyba, nakoľko sa  jedná o najposvätnejšiu mešitu v Azerbajdžane. Patrí medzi najkrajšie v meste a pre  obyvateľov je to najposvätnejšie miesto. Vo vnútri je uložená hrobka Bibi Heybat, ktorá sa spája so slávnymi počiatkami islamskej kultúry.

Všetci turisti tiež obdivujú moderné tzv. Ohnivé veže - Flame Towers. Sú to administratívne budovy a nákupné centrá, ktoré sú najvyššími budovami v meste. Dá sa na ne pohodlne dostať lanovkou a vychutnať si pohľad na mesto úplne zhora. Toto je najfotografovanejšie miesto v Baku. 

Chcete si oddýchnuť po náročnom dni spoznávania? Tak potom zavítajte do Filarmonya parku. V centre pozornosti je obrovská fontána, ktorá láka tisícky turistov. Miestni si tu chodia odpočinúť, piknikovať a čítať knihy. Z parku môžete vidieť výhľad na Flame Towers, ale to je možné z každého miesta v meste.

Baku je perfektné v tom, že vám stačia vlastné nohy na spoznávanie historických častí, všetko je pokope a zopár destinácii, ktoré nie sú v centre, sú dostupné ľahko metrom, alebo autobusom. Baku predstavuje obrovský kontrast kultúr, zmes minulosti a prítomnosti, spojenie Európy a Ázie v jednom. Neváhajte ho navštíviť.

Natalie