Artróza: Poznáte jej príčiny, príznaky a ako sa dá liečiť?

Artróza, nazývaná aj osteoartróza, je ochorenie kĺbov, ktoré vzniká na základe viacerých faktorov. Hoci artróza môže poškodiť akýkoľvek kĺb, najčastejšie sú to kĺby na rukách, kolenách, bedrách a chrbtici. Bolesť a zápal takto postihnutých kĺbov potom sťažuje pohyb alebo aktivitu pacienta.

Pri artróze chrupavka v kĺbe začína degradovať a kosť sa začína meniť. Tieto zmeny sa zvyčajne vyvíjajú pomaly a časom sa zhoršujú. To následne spôsobuje bolesť, stuhnutosť a opuch.

Artróza zvyčajne postihuje starších dospelých, no môže sa vyvinúť u mužov, žien a detí v akomkoľvek veku.

Čo je chrupavka?

Chrupavka je pevné, pružné spojivové tkanivo pokrývajúce konce kostí v kĺboch. Tvoria ju predovšetkým chondrocyty, kolagénové a elastické vlákna a medzibunková hmota.  Chrupavka slúži ako „tlmič nárazov", čo má pozitívny vplyv pri trení.

Hoci chrupavka môže pri poškodení prejsť určitou reparáciou, každá záťaž na ňu kladená je väčšia ako regeneračné schopnosti, a tak dochádza k poškodzovaniu a bolestiam.

So zvyšujúcim sa vekom odolnosť chrupaviek klesá a v namáhanom kĺbe sa stenčuje. Výnimkou dnes nie sú už ani mladí ľudia, predovšetkým kvôli nadmernému preťažovaniu kĺbov napríklad pri športovaní.

Čo je kĺb?

Kĺb je spojenie a ohybné miesto, kde sa dotýkajú dve alebo viaceré kosti a slúži k pohybu určitej časti tela napríklad v prstoch, kolenách a podobne. Kĺby držia kosti na mieste a umožňujú im voľný pohyb v rámci limitov.

Existujú dva hlavné typy artrózy:

    • Primárna artróza: Príčiny jej vzniku nie sú úplne jasné, často však ide o genetickú predispozíciu, jednostranné zaťaženie kĺbov či obezitu.

    • Sekundárna artróza: Vyskytuje sa s už existujúcou kĺbovou abnormalitou, je spôsobená dôsledkom iných ochorení alebo úrazov (zápalová artritída, choroba dna, genetické poruchy kĺbov atď.).

Zdroj: pexels.com

Artritída versus artróza – aký je rozdiel?

Artróza a artritída sú síce dve rôzne choroby, obe však postihujú kĺby.

Čo je artritída?

Artritída je zápalové ochorenie, ktoré nemá nič spoločné so zvýšenou záťažou a opotrebením kĺbov. V niekoľkých prípadoch môže artritída okrem kĺbov postihnúť celé telo, šľachy, svaly alebo orgány. Artritídu spôsobujú baktérie a reumatické ochorenia.

Čo je artróza?

Artróza vzniká v dôsledku opotrebovania chrupavky v kĺboch. Zvyčajne v dôsledku starnutia alebo intenzívneho používania kĺbov počas športu, cvičenia, alebo iných aktivít. Artróza môže postihnúť akýkoľvek kĺb, ale častejšie sa vyskytuje v kolenách, bokoch, rukách a na krku.

Príznaky oboch chorôb sú v podstate rovnaké a prejavujú sa bolesťami, opuchom kĺbov, obmedzenou flexibilitou, prípadne začervenaním.

Príznaky artrózy

Symptómy artrózy sa často vyvíjajú pomaly a časom sa môžu zhoršovať. Nepohodlie v kĺboch môže prísť a odísť alebo môže zostať konštantné. Bežné príznaky zahŕňajú: 

 •   Bolesť postihnutého kĺbu počas pohybu alebo po ňom
 •   Stuhnutosť kĺbov po prebudení alebo po nečinnosti
 •   Citlivosť kĺbu, keď je naň alebo v jeho blízkosti vyvinutý mierny tlak
 •   Strata pružnosti
 •   Opuchy v oblasti kĺbu, spôsobené zápalom mäkkých tkanív okolo kĺbu
 •   Tŕpnutie
 •   Začervenanie kože v mieste kĺbu
 •   Zvýšenie teploty pokožky
 •   Kostné výbežky a výrastky

Príčiny a rizikové faktory

Artróza má mnoho rôznych príčin, nie je to len opotrebovanie kĺbu. Niektoré faktory možno zmeniť, iné sa ovplyvniť nedajú. Medzi faktory, ktoré môžu zvýšiť riziko artrózy patria:

Vek

I keď sa často predpokladá, že riziko artrózy sa zvyšuje s pribúdajúcim vekom, dnes už vieme, že príčiny nemožno hľadať výhradne vo veku. Na artrózu môžu ochorieť aj mladí ľudia a deti.

Pohlavie

Aj keď nie je jasné prečo, artróza je bežnejšia u žien.

Deformácie kostí

Na ochorenie sú náchylnejší ľudia, ktorí sa narodili s poškodenými kĺbmi, poškodenou chrupavkou alebo chybným postavením kĺbov (nohy do X alebo do O). Preto je dôležité podporovať zdravý vývoj dieťaťa s pohybom už odmalička.

Nadváha alebo obezita

Čím viac vážite, tým väčšie je vaše riziko ochorenia. Nadváha a obezita často spôsobuje preťaženie kĺbu, čo môže súvisieť s poruchou látkovej premeny v kĺboch, a tým prispieť k vzniku artrózy.

Poranenie kĺbu

Riziko artrózy môžu zvýšiť aj zranenia, ku ktorým dochádza napríklad pri športovaní, pri nehode, ale aj zranenia, ku ktorým došlo pred mnohými rokmi a neboli dostatočne zahojené.

Opakované namáhanie kĺbu

Ak vaša práca alebo šport, ktorému sa venujete opakovane zaťažuje kĺb, môže sa v ňom začať vyvíjať artróza.

Genetika

Riziko vzniku artrózy môže byť vyššie, ak máte toto ochorenie v rodinnej anamnéze.

Poruchy metabolizmu

Zvýšené riziko artrózy sa môže vyskytnúť aj pri cukrovke alebo zvýšenom cholesterole.

Životný štýl

Aj fajčenie, nesprávna výživa a nedostatok cvičenia môžu zvýšiť riziko artrózy. Preto je dôležité udržiavať si zdravé kĺby náležitou starostlivosťou, pohybom a vhodnou výživou.

Ďalšie faktory, ktoré môžu ovplyvniť vznik artrózy sú hormonálne poruchy, príliš znečistené životné prostredie, psychické napätie, stres alebo depresia.

Komplikácie

Ak sa artróza nelieči, jej príznaky sa môžu zhoršiť a ovplyvniť váš každodenný život. Medzi niektoré z možných komplikácií patria:

 •     Znížená pohyblivosť, ktorá môže zasahovať do vašej každodennej rutiny a brániť vám vo vašich obľúbených aktivitách, športe aj práci.
 •     Možný prírastok hmotnosti.
 •     Zvýšené riziko metabolických porúch. Nadváha môže zvýšiť šance na rozvoj cukrovky 2. typu, vysokého krvného tlaku, vysokého cholesterolu a srdcových ochorení.
 •     Zápal sa môže rozšíriť aj do iných oblastí tela.
 •     Riziko pádu, ktoré je často spôsobené svalovou slabosťou.
 •     V dôsledku pretrvávajúcej bolesti, zápalu a sociálnej izolácie môže mať artróza nepriaznivé účinky na duševné zdravie, a tak zvýšiť riziko úzkosti a depresie.


Môže vás zaujímať: Viete, ako si správne nastaviť kvalitné životné poistenie pre prípad kritických chorôb či invalidity?

Zdoj: pexels.com

Diagnóza

Lekár diagnostikuje artrózu na základe preskúmania symptómov, fyzikálneho vyšetrenia a laboratórnych testov. Počas fyzického vyšetrenia lekár skontroluje postihnutý kĺb na citlivosť, opuch, začervenanie a flexibilitu. Krvné testy môžu pomôcť vylúčiť iné príčiny bolesti kĺbov, ako je reumatoidná artritída, DNA či psoriáza.

Dôležité sú aj zobrazovacie testy, ako je röntgen, ultrazvuk, CT či MRI. Po vyhodnotení nálezu sa rozsah artrózy následne rozdeľuje do štyroch štádií:

 •    1. štádium - mierne zúženie kĺbovej štrbiny, začiatok tvorby malých výrastkov
 •    2. štádium - viditeľné zúženie štrbiny a ľahká nerovnosť kĺbových plôch
 •    3. štádium - výrazné zúženie kĺbovej štrbiny, dochádza k tvorbe viacpočetných kostných výrastkov
 •    4. štádium - kĺbová štrbina je výrazne zúžená až vymizne, vyskytujú sa veľké kostné výrastky, viditeľné sú aj známky chorobnej stuhnutosti a deformácia

Liečba

Liečba môže byť sťažená tým, že príčiny nie sú celkom jasné a bohužiaľ, nedá sa ani zvrátiť. Vo všeobecnosti je liečba komplexná, dlhodobá a vyžaduje si úzku spoluprácu pacienta s lekármi (reumatológ, ortopéda, fyziater, praktický lekár a ďalší odborní lekári).

Farmakologická liečba

Farmakologická liečba je dôležitá, a to hlavne pre tlmenie bolesti. V súčasnosti sa využívajú analgetiká, nesteroidné antireumatiká, kortikoidy, glukozamín sulfát, chondroitín sulfát, kyselina hyalurónová a ďalšie. Využíva sa aj lokálna liečba vo forme náplastí, krémov alebo sprejov, ktorá dopĺňa ostatné formy.

Nefarmakologická liečba

Okrem lekárskej liečby existuje niekoľko spôsobov, po ktorých môžete siahnuť, aby ste lepšie zvládli túto diagnózu.

Fyzikálna a pohybová liečba

Nemala by chýbať ani fyzikálna a pohybová liečba, ktorá zahŕňa cvičenia na posilnenie svalov, budovanie sily, flexibility a rovnováhy, ako aj na zlepšenie mobility. Sem patrí:

 • Kryoterapia - môže poskytnúť dočasnú úľavu od bolesti a stuhnutosti. Toto ošetrenia zahŕňa horúcu sprchu alebo kúpeľ a prikladanie vyhrievacích alebo chladiacich vankúšikov alebo zábalov na kĺby.
 • Balneoterapia - cvičenie a plávanie v bazéne
 • Elektroterapia
 • Laseroterapia
 • Kúpeľná liečba, relaxačné procedúry a ďalšie

Alternatívna medicína

Svoje miesto pri liečbe artrózy si našla aj alternatívna medicína, ktorá často zahŕňa rôzne výživové doplnky, vitamíny, minerály, homeopatickú liečbu, akupunktúru, akupresúru a meditáciu.

Zdroj: pexels.com

Protetická liečba

Protetická liečba spočíva v používaní ortotických a zdravotných pomôcok na ochranu a odľahčenie kĺbov. Ortopedická obuv, vložky do topánok, barle alebo korekcia dĺžky končatín použitím podpätenky môžu pomôcť znížiť tlak na určité kĺby a zlepšiť tak mechaniku tela a chôdze. Zdravotnícke zariadenia by sa mali používať podľa pokynov a pod vedením zdravotníckeho pracovníka.

Pohyb

Dostatočný pohyb a cvičenie sú dôležité pre zdravé kosti a môžu zlepšiť symptómy, ako je bolesť a opuch. Existuje niekoľko dôvodov, prečo je to tak:

 •    Cvičenie zlepšuje celkové zdravie a kondíciu a môže vám pomôcť udržať si optimálnu hmotnosť
 •    Svaly budú silnejšie, čo poskytne kĺbu lepšiu oporu
 •    Kĺby budú pružnejšie, čím sa zníži ich stuhnutie
 •    Cvičenie vedie k uvoľňovaniu chemických látok v tele - endorfínov, čo prináša dobrý pocit a lepšiu náladu

Typy cvičenia

Ľudia s artrózou zvyčajne preferujú cvičenie s nízkym dopadom, ako je plávanie, jazda na bicykli, rýchla chôdza, joga či pilates. Dôležité je nájsť to, čo vás baví, aby ste v tom pokračovali.

Ďalšou možnosťou môže byť aj pravidelné cvičenie s osobným fitness trénerom v posilňovni. Treba si však nájsť niekoho, kto je vyškolený, bude vám vedieť poradiť, aké cviky sú pre vás najlepšie a bude s vami sledovať váš pokrok. Určite ho informujte o vašom stave.

Pri cvičení môžete pociťovať určité nepohodlie a niekedy aj bolesť, preto je dôležité, aby ste to nepreháňali. Kľúčom je začať pomaly a postupne zvyšovať intenzitu. Ak máte počas pohybovej aktivity alebo po nej neprestávajúce bolesti, navštívte lekára.

Tip: Viete, ako viesť deti k zdravému pohybu?

Strava

Najlepším spôsobom, ako znížiť nadbytok hmotnosti je zdravá a vyvážená strava. Uistite sa, že máte dostatok čerstvého ovocia a zeleniny, pijete veľa vody a k tomu aj pravidelne cvičíte. Pre vyváženú stravu by ste mali jesť potravín z nasledujúcich skupín:

 •     ovocie a zelenina (mrazené, konzervované alebo sušené ovocie, šťavy)
 •     zelenina
 •     zemiaky a celozrnné výrobky (chlieb, cestoviny), ryža
 •     cereálie
 •     potraviny obsahujúce bielkoviny, ako sú fazuľa, strukoviny, ryby a vajcia
 •     mliečne výrobky alebo ich alternatívy (sójové, kokosové, orechové, ovsené a hrachové mlieko)
 •     zdravé tuky
 •     nenasýtené oleje (olivový, repkový olej)

Nezabudnite ani na potraviny bohaté na vlákninu. Vláknina pomáha lepšie tráviť a je užitočná aj pri znižovaní cholesterolu v krvi, čo následne znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení.

V rámci vašej stravy by ste mali piť dostatok tekutín (aspoň šesť až osem pohárov denne). Do toho sa počíta voda, nízkotučné mlieko, nápoje s nízkym obsahom cukru, čaj a káva.

Vitamíny

Aby ste znížili pravdepodobnosť iných zdravotných problémov, treba dbať aj na dostatok týchto prvkov:

 •     Vápnik (tofu, orechy, ryby)
 •     Vitamín D
 •     Železo (červené mäso, ryby, hydina, strukoviny, tmavozelená zelenina, ako je špenát a brokolica)
 •     Omega-3 mastné kyseliny (mastné ryby, ako sardinky, makrela, losos a tuniak)
 •    Vitamín A (mrkva, sladké zemiaky)
 •    Vitamín C (citrusové plody, zelená a červená paprika)
 •    Vitamín E (celozrnné obilniny, orechy a semená)
 •    Vitamín K (kel, špenát, brokolica)
 •    Koreniny a bylinky (kurkuma, cesnak, škorica, rasca, cibuľa, čierne korenie)


Potraviny, ktoré by ste mali obmedziť alebo sa im vyhnúť:

 •     vyprážané jedlá
 •     polotovary
 •     spracované mäso, ako je slanina, šunka a klobásy
 •     tučné syry

V niektorých prípadoch môže zlepšiť symptómy a progresiu ochorenia aj bezlepková diéta. No pred akýmikoľvek zásadnými zmenami vo vašej strave a životnom štýle by ste sa mali vždy porozprávať s vaším lekárom.

Operačná liečba

Keď sa bolesť pri artróze nedá zvládnuť ani farmakologickou liečbou a zasahuje do bežných aktivít, prichádza na rad operácia. Je možné použiť niekoľko typov techník, ako:

 •     Artroskopia - odstraňujú sa časti chrupavky a kosti, prípadne sa odstráni poškodený meniskus
 •     Osteotómia - ide o operáciu, pri ktorej sa prereže kosť pred kĺbom a za ním a kĺb sa umiestni do lepšej pozície
 •     Endoprotéza - poslednou konečnou terapiou artrózy je nahradenie kĺbu umelým. Hoci môže mať operácia rôzne riziká, môže byť veľmi účinná pri obnove niektorých funkcií. Životnosť umelých kĺbov je približne 15 rokov.

Ako môžete zvládnuť artrózu a zlepšiť si kvalitu života?

Vaše šance na rozvoj artritídy môžete znížiť nasledovnými krokmi:

    1. Buďte fyzicky aktívni
    2. Upravte si hmotnosť a udržujte ju v optimálnej výške
    3. Vyhýbajte sa fajčeniu
    4. Dbajte na zdravú stravu
    5. Vyberajte si cvičenia a aktivity s nízkym zaťažením na kĺby
    6. Pite dostatok tekutín
    7. Dbajte na správne držanie tela
    8. Doprajte si odpočinok a snažte sa vyhýbať stresu
    9. Noste vhodnú obuv
    10. Vyvarujte sa úrazov