Ani pri sedavom zamestnaní nemusíte priberať. Stačí vedieť, ako na to.

Náš každodenný život sa za posledné desaťročia výrazne zmenil. Mnohí z nás veľkú časť dňa presedia v práci. Trápia nás bolesti chrbtice či nadváha. To je len zlomok zdravotných problémov, ktoré sa týkajú nejedného človeka so sedavým zamestnaním. O to viac by sme sa mali snažiť o zdravú životosprávu, ktorej súčasťou je zdravý jedálny lístok a aktívny pohyb. Aké kroky a zásady dodržiavať, aby ste boli zdraví a spokojní so svojím telom?

radí Martina Dvořáková,
výživová poradkyňa

Nesprávny životný štýl vedie k nadváhe

Hektický životný štýl sa podpisuje aj pod naše podlomené zdravie a nadváhu. Mnohí z nás žijú v domnienke, že sa snažia stravovať zdravo, no napriek tomu priberajú zo všetkého, dokonca aj z vody. Ale pozor! Sladké zapekané műsli, tmavé pečivo so šunkou, cestoviny, ovocie nielen dopoludnia ale aj v priebehu celého dňa, či hubové rizoto na večeru sa vám môžu zdať ako zdravé stravovanie, pravdou však je, že takéto jedlá nie sú vhodné v kombinácií s dnešným sedavým spôsobom života. Obsahujú totiž veľa sacharidov, ktoré naše telo nespáli, čo potvrdzujú viacerí odborníci. „Najväčší problém dnešného stravovania vidím v strese a rýchlom životnom štýle. V dobe, keď si nevieme do svojho denného plánu zaradiť pohybovú aktivitu, nie je možné všetku energiu zo zjedených sacharidov využiť. Na prípravu kvalitného jedla nemáme čas, alebo jeme v nepravidelných intervaloch, či dokonca dlhé hodiny fungujeme bez jedla a hladujeme. Nečudujme sa preto, že si naše telo tvorí čoraz viac tukových zásob a my priberáme,“ hovorí špecialistka na zdravé stravovanie, Martina Dvořáková.

Zdravé stravovanie – ako má naozaj vyzerať?

Správne a zdravé stravovanie tvorí až 70 % úspechu v boji s nadváhou. Jednotlivé porcie jedla by ste mali konzumovať nielen v pravidelných intervaloch, ale aj vo vyváženej skladbe, čo je pri sedavej práci obzvlášť dôležité. „V jedálnom lístku znížte príjem sacharidov a to hlavne jednoduchých cukrov a zachovajte množstvo zdravých tukov. Príjem bielkovín by ste mali zvýšiť podľa svojej váhy a to tak, aby ste denne prijali 0,8 – 1,3 g bielkovín na 1 kg vašej ideálnej hmotnosti. Pri tukoch a bielkovinách odporúčam kombinovať živočíšne s rastlinnými v pomere 1:1,“ radí výživová poradkyňa Martina Dvořáková. Na podobnom princípe proteínovej diéty je postavená napríklad obľúbená stredomorská kuchyňa: kvalitné mäso a ryby, mliečne výrobky ako tvaroh a syry a hlavne veľa zeleniny. Nesmierne dôležitý je pitný režim, ktorý by mal pozostávať z čistej vody.

Bez vánku sa ani lístok nepohne

Slovné spojenie „pravidelný pohyb“ vám už možno tiež lezie na nervy, ale verte, že naozaj má veľký význam. Ak sa má pohnúť ručička na vašej váhe smerom nadol, musíte najprv vy zvýšiť svoju fyzickú aktivitu a častejšie sa hýbať. Nemusíte behať ani chodiť do posilňovne, ak to nemáte radi. Nájdite si také športové aktivity, ktoré vyhovujú vám. Zahoďte všetky výhovorky a radšej sa snažte vytvoriť si chvíľku pre seba a svoje zdravie. Vyvetraná hlava od starostí a pocit radosti, ktoré sa po cvičení dostavia, sú príjemným bonusom, na ktorý si veľmi ľahko zvyknete a budete si to chcieť zopakovať.

 

 

 

 

Zapoj sa do súťaže a vyhraj balíček produktov KETODIET


Súťažná otázka: Ktorá známa slovenská herečka schudla vďaka KetoDiet a stala sa ambasádorkou tejto značky na Slovensku?

Správna odpoveď: Zuzana Vačková

Balíček posielame Ivane Lorinčíkovej do Sabinova

Srdečne blahoželáme!

Zdroj foto: KetoDiet