Ako si vybrať kvalitnú bežeckú obuv?

Beh patrí k celoročným športom, aj keď nás najviac láka za príjemného jarného počasia. Preto je práve najvyšší čas obzrieť sa za kvalitnou bežeckou obuvou. Rozlišujeme podľa viacerých kritérií, vonkajších aj v rámci vnútorného, konštrukčného zamerania obuvi. Tak sa poďte spolu s nami do toho poriadne obuť!

Bežecká obuv podľa terénu

Iné podmienky zabezpečujú chodidlu tvrdšie, betónové povrchy typické pre mestské prostredie než členitý povrch vo voľnej prírode. V prípade, že počas jedného behu striedate terén, neznamená to, že musíte mať pri sebe hneď niekoľko párov bežeckej obuvi. Stačí jedna univerzálna športová obuv, ktorá garantuje zvýšený komfort.
Ako popredný svetový majster medzi športovou obuvou sa už viac ako jedno storočie osvedčil výrobca značky New Balance. Je to taký klenot v športovej móde už len pre „vynález“ oblúkovej podpery na oporu a stabilitu chodidla v pohybe. Taktiež táto značka prestúpila hranice jednej spoločenskej oblasti – od športu rozvírila prach aj v hudbe a v móde.

Popri univerzálnych športových modeloch existujú aj varianty na nespevnený lesný terén, kde prevládajú modely pevných materiálov a s dobre odolným povrchom. Na cestnom povrchu prihliadame na funkčné tlmenie nárazov. Taktiež aj jedny, aj druhé majú mať spoločné anatomické tvarovanie podrážky a ergonomickú penu.

Vhodná obuv podľa frekvencie a náročnosti behu

Rozdiely v športovej bežeckej obuvi nachádzame aj podľa toho či sa behu venujeme rekreačne, alebo profesionálne. S tým súvisí kritérium trvácnosti a životnosti bežeckej obuvi. Po čase sa každá obuv roztiahne, pričom chodidlo prestáva byť fixované a chránené. Životnosť bežeckej obuvi najviac ovplyvňuje kvalita materiálu a vybraných dodatočných prvkov. Základom bežeckej obuvi je pevná podrážka z gumy. Povrch môže byť z textilu alebo z kvalitnejšej eko-kože. Textilné vlákna sa skôr využívajú v podšívke.

Spôsob, akým behávate

Beh nie je zakaždým ten istý, a taktiež do úvahy berieme aj individuálne anatomické vlastnosti chodila. Mnohí sa pre beh rozhodnú zo zdravotných dôvodov, pričom rovnako špecifickou má byť aj ich obuv. Vo všeobecnosti rozlišujeme beh cez špičku, stred a pätu chodidla. Najmenej náročné pre chodidlo je beh cez jeho stred, ale ide o veľmi ťažko realizovateľný spôsob. Najčastejšie sa v našich podmienkach stretávame s behom cez pätu, avšak prihliadame na vyššiu záťaž pre kĺby a kolená. Preto je podstatné, aby športová obuv dokázala vyššiu mieru tlmenia a zároveň prihliadala na zmeny chodidiel počas zvýšenej záťaže. Najviac vyhovujú modely z udržateľných, neškodných zdrojov pri dobrej priedušnosti a termoregulácii.

Do novej bežeckej sezóny vkročte bohémsky, uprednostnite kvalitu nad kvantitou bežeckých topánok, a taktiež myslite na to, že investujete do vlastného zdravia!