Ako sa vyhnúť hlodavcom?

Nikto ich nepozval, aj tak chcú s nami bývať. V našich domoch, záhradách, garážach, záhradných domčekoch. Hoci sú hlodavce malé, vedia napáchať veľké škody. Ako im nedovoliť bývať s nami?

Múdrejší vyhráva

Mať navrch v súboji človek verzus hlodavce znamená myslieť dopredu. Čím väčší poriadok, tým menšia šanca, že sa bude týmto neželaným návštevníkom u nás páčiť a dariť. Všetky odpadky patria do dobre uzavretých smetných nádob, uskladnené potraviny by mali byť nielen zabalené, ale pre ešte lepšiu ochranu uložené aj v plastovej nádobe. „Kôlňa či záhradný domček nie sú prioritne určené na skladovanie potravín. Sú určené skôr na odloženie nafty a benzínu, chemikálií a prípravkov na ošetrenie rastlín či na záhradný nábytok a náradie,“ hovorí montážnik Tomáš Steinhubl zo spoločnosti Gardeon. Ak v týchto priestoroch chceme mať aj zrno pre sliepky či semená na dosiatie trávnika, určite je rozumné mať ich vo vzduchotesnej, ideálne tmavej nádobe. Tak sa neznehodnotia ani nebudú pozvánkou pre hlodavce na hostinu. Alebo nám treba v záhrade taký priestor, do ktorého sa cez steny ani podlahy myši nedostanú, potom tam môžeme skladovať čokoľvek. „Vhodným riešením sú montované záhradné domčeky, ktoré sú vyrobené z ocele. To, samozrejme, nevidieť, stavba môže vyzerať veľmi elegantne ako dokonalá imitácia murovanej stavby, len sa do nej nedostanú myši,“ potvrdzuje T. Steinhubl z Gardeon. „Kto má potreby do záhrady, kosačku alebo bicykel uskladnené v bezpečí montovaného záhradného domčeka s oceľovou konštrukciou, ten si môže dovoliť odložiť doň aj plastovú nádobu s oblečením alebo potravinami.“

Ako ich dostať zo záhrady?

Existuje viacero spôsobov, ako hlodavcom znepríjemniť pobyt v záhrade a vypoklonkovať ich odtiaľ. Poriadok sme už spomínali – ak máte napríklad kompost, pravidelne ho prehŕňajte, rýchlejšie sa premení na hnojivo a nebude obľúbeným miestom hrabošov. Tie nemajú rady ani nízko pokosený trávnik, psa či mačku, ktoré po ňom pobehujú, a korene stromov alebo cibuliek kvetov vysadené v drôtených košoch s okami. To všetko im „nevonia“.

Mimoriadne dobre vyvinutý čuch hlodavcov môžeme tiež využiť na ich odplašenie. Smrdia a doslova odpudzujú ich niektoré druhy kvetov a rastlín (cesnak, cibuľa, narcis, mliečnik, smohla, čierna ríbezľa či baza). Nemusíte všetky pestovať v záhrade, pomôže napríklad aj to, keď listami týchto rastlín upcháte diery, ktoré si v záhrade myši narobili. Drastickejšou a smradľavejšou alternatívou je napchať do dier kusy látky napustenej benzínom či petrolejom. Ak sa po záhrade pohybujú aj deti alebo domáce zvieratá, zrejme bude lepšie riešenie podľa vzoru starej mamy. Dieru upchajte vatou alebo gázou navoňanou esenciálnym mätovým alebo klinčekovým olejom. Našim starým rodičom sa najmä v interiéri osvedčili aj celé klinčeky zabalené vo vreckovke alebo smradľavé prípravky určené na odpudzovanie molí. Vraj ich stačí umiestniť k diere alebo miestu, kadiaľ myš zaručene prechádza, a prenikavá aróma ju od toho odradí.

Čo uši počujú a myš odplaší

Pobyt v záhrade dokážu hrabošom znepríjemniť aj niektoré zvuky. Jednoduchým riešením, ktoré nič nestojí, je zasunúť do myšacích dier hore dnom fľaše alebo zaváraninové poháre. Všetok hluk, ktorý bude na dvore, výskanie detí či závan vetra, sa bude cez toto „zariadenie“ premieňať na nepríjemný piskot, ktorý sa bude šíriť chodbami myší a hrabošov. Je pre nich taký nepríjemný, že sa týmto miestam radšej vyhnú.

Na tomto princípe fungujú aj elektrické infrazvukové plašiče. Nič netreba zarývať do zeme a potom obchádzať pri kosení, netreba sa báť, že sa sklo rozbije a poreže sa na ňom dieťa alebo pes. Je to efektívne a vysokoúčinné riešenie. Dnes už, navyše, existujú aj zariadenia, ktoré fungujú na solárnu energiu, a preto odpadá problém, kam zvukový odpudzovač hlodavcov v záhrade zapojiť. Stačí ich mať uložené v bezpečí montovaného záhradného domčeka a všade bude poriadok a s myšami mier.