• 02.09.2011

Ako pracuje realitka

Kúpa či predaj nehnuteľnosti nie je častou záležitosťou, preto by sme ju mali vložiť do rúk profesionálov. Ušetrí nám to čas, a v niektorých prípadoch i peniaze a starosti. Najprv by sme sa mali opýtať svojich známych na meno a skúsenosti s  realitnou spoločnosťou. Ak si po dobrých referenciách a odporúčaniach vyberieme realitnú kanceláriu, určite najprv navštívte ich priestory, aby ste vedeli, kde sídli, akí ľudia tam pracujú, ako vyzerá realitná kancelária, s kým spolupracujú a ako rýchlo vedia zistiť vaše potreby.
Pri návšteve realitnej spoločnosti sa o vás bude starať maklér a po celý čas predaja nehnuteľnosti budete úzko spolupracovať. Najprv sa stretnete na mieste vašej nehnuteľnosti, aby maklér vedel, čo sa bude predávať a ako to vyzerá. Prejde s vami sprostredkovateľskú zmluvu, ktorá môže byť exkluzívna (nehnuteľnosť môže predávať len táto realitná spoločnosť) alebo všeobecná (nehnuteľnosť môže predávať viacero realitných kancelárií).
Všímajte si výšku provízie, ktorá by mala byť jasne vyjadrená číslom alebo percentom, dĺžku trvania zmluvy a spôsob ukončenia spolupráce. Taktiež sa informujte, čo všetko máte v provízii, aby sa nestalo to, že okrem provízie si budete hradiť právny servis alebo kolky.
Následne sa dohodnete na výške ceny, za ktorú sa nehnuteľnosť bude ponúkať, nafotí sa a umiestni na portál realitnej spoločnosti, prípadne sa bude inzerovať v tlači a niektorých ďalších internetových portáloch. Maklér zistí ,či nehnuteľnosť patrí vám, či nemáte na nej uvalené ťarchy a pod. Po podpise zmluvy maklér komunikuje i s iným realitnými spoločnosťami a  klientmi zo svojho portfólia a rozposiela ponuku s vašou nehnuteľnosťou. Maklér absolvuje obhliadky na vašu nehnuteľnosť s potencionálnymi klientmi a pri záujme sa od kupujúcich prevezme tzv. blokovací depozit, ktorý prevezme realitka na svoj účet. Väčšinou je tento depozit vo výške provízie. To je zároveň signál pre predávajúceho a pre makléra, že kupujúci svoju kúpu myslí vážne a už od nej neodstúpi.
V prípade, ak by si chcel kupujúci svoju kúpu rozmyslieť, prepadá depozit v prospech predávajúceho a realitky. Po depozite sa nechá vypracovať kúpna zmluva právnikovi a realizuje sa obchod, ktorý závisí od toho, či máte na nehnuteľnosti ťarchy, či kupujúci platí v hotovosti alebo si vybavuje hypotéku, ako aj od požiadaviek oboch strán, ktoré sú zakomponované v kúpnej zmluve. Maklér je zodpovedný za priebeh obchodu.
 
Agáta Galisová