Ako pestovať vianočný kaktus?

Ako pestovať vianočný kaktus?

 Doniesli ste si z kvetinárstva vianočný kaktus? Okrem radosti v podobe farebných červených, ružových i oranžových kvietkov, vás čakajú aj drobné starosti v podobe starostlivosti o rastlinku.

Z nevedomosti alebo v dobrej viere môžete rastlinke spôsobovať problémy. Dnes si povieme aspoň základné informácie o vianočných kaktusoch.

 
Najväčšou chybou je ...
Väčšina pestovateľov sa domnieva, že ide o kaktus, ktorý patrí do kategórie klasických púštnych kaktusov a potrebuje minimálnu zálievku. V skutočnosti ide o tropickú  rastlinu, ktorá pochádza z podobného prostredia ako orchidea. Kvitnutie závisí od správneho svetla, teploty a polievania.
 
Ako zabezpečiť kvitnutie kaktusu počas sviatkov?

Skladovanie: Ak túžite po rozkvitnutom kaktuse, mali by ste na to myslieť už v septembri. V deviatom mesiaci treba kaktus odložiť do chladnej miestnosti. Pozor, kaktus nesmie byť vystavený mrazu a umelému osvetleniu. Čiže v miestnosti určenej pre skladovanie kaktusu by malo byť nepriame svetlo a počas noci tma. Kaktusy môžu byť v letných mesiacoch aj vonku, ale skôr im vyhovuje miernejší tieň ako priame slnko. Na jeseň ich ukladáme do interiéru, aby si postupne zvykli na nové podmienky.
 
Zálievka: Zálievka musí byť rovnaká ako pri akýchkoľvek iných tropických rastlinách. Rastlinku polievajte vtedy, keď je na dotyk zemina suchá. Nakoľko ide o tropický a nie púštny kaktus, pravidelná zálievka je nevyhnutná. Počas zimných mesiacov je zálievka oveľa striedmejšia.
 
Vlhkosť: Vianočný kaktus potrebuje k životu a najmä kvitnutiu až 60-percentnú vlhkosť. Dosiahnete ju tak, že do blízkosti rastliny umiestnite zásobník vody. Vhodným riešením je aj miska so štrkom, ktorá sa pravidelne zalieva vodou.
 
Hnojenie: Hnojivá sú potravou pre rastlinky. Pri vianočných kaktusoch sa odporúča špeciálne hnojenie v mesiacoch november a február. Bežné hnojivo pre izbové kvety sa podáva 2-krát do mesiaca.
 
Množenie: Pre rozmnožovanie vianočného kaktusu sú najlepšie mesiace marec alebo apríl.
 
Presádzanie: Ak kaktus potrebuje väčšiu nádobku a kvalitnú zeminu, za najvhodnejšie mesiace určené na presádzanie sú február, marec a apríl.
 
Dobré rady: Kaktus umiestnite na miesto, kde nie je vystavený prievanu. Rovnako nevhodné je miesto, kde sála horúci vzduch, teda blízko radiátora alebo krbu. Po vianočných sviatkoch odložte kaktus do chladnej miestnosti, aby si dostatočne oddýchol. Urobte tak na 30 dní.
Vianočný kaktus je príjemným spestrením interiéru. Dokonca ho môžete využiť ako dekoráciu pre vianočné prestieranie. Prípadne ho skúste venovať ako darček. Kvet ako vianočný dar je vhodný takmer za každých okolností.