• 06.02.2012

Aj keď záhradka spí

Nezabúdame na pokračovanie v presvetľovaní a reze okrasných rastlín. Podobne aj pri prípadnej výsadbe nových jedincov. Neskracujeme však dreviny kvitnúce na minuloročnom dreve, ako je orgován, dulovec, kaliny a pod.
Pripravíme vzrastlé dreviny na presadenie so zmrznutým balom. Máme poslednú príležitosť pripraviť si jamy na výsadbu nových drevín. Novo vysadeným upravíme korunku na rozsah koreňov. Starostlivo prezrieme na jeseň vysadené a "mrazom vytiahnuté" prišliapneme, a tak zabránime ich zaschnutiu.

Stálozelené rastliny a vzácnejšie ihličňany chránime naďalej prikrývkou z konárov a prihrnutým snehom pred slnkom, pri suchom bezmrazivom počasí ich zalejeme. Na snehu môžeme zbierať malvičky jarabiny, oskoruše a mukyne. Začíname so stratifikáciou moruše (2 mesiace), režeme zimné odrezky jelše sivej, ktoré potom v marci zapichujeme na záhon. Opäť skontrolujeme uložené cibule, hľuzy a pod. a odstraňujeme hnijúce časti na trvalkách.

Ak je pôda rozmrznutá, môžeme ešte vo februári vysadiť tulipánové cibule. Odkvitnuté hyacinty alebo tulipány v kvetináčoch v byte ďalej mierne zalievame, aby bolo možné neskôr cibule vysadiť v záhrade. Staré pelargónie a iné izbové rastliny presádzame do vhodných kvetináčov s dobrou zeminou, a pritom ich zrežeme. Hľuzy begónií kladieme do debničiek s pieskom a kompostom, prikryjeme ich machom a uložíme v teplej miestnosti, mierne zalievame.

Je vhodný čas na odrezkovanie okrasných izbových kvetín, ako sú pelargónie, fuchsie, tradeskancie, brečtany... Do kvetináčov vysievame na predpestovanie niektoré trvalky. Vysiate kvetináče alebo misky vynesieme do záhrady a necháme zapadnúť snehom. V tomto období na skalku s vysokohorskými rastlinami nahrnieme sneh, aby sme zabránili ich predčasnému "prebudeniu". lnak je postup na skalke podobný ako u okrasných drevín alebo trvaliek. Do misiek alebo kvetináčov začíname postupne s výsevom letničiek na predpestovanie. Postup je podobný ako pri zelenine.